
Jarní květy, které zkrášlí vaši zahradu: Pěstování cibulovin je snadné. Jak na to?
Do jarních zahrad vnášejí barevnou pestrost, svěžest a často i příjemnou vůni. Některé překvapí přílišnou nápadností, jiné naopak skromností. Cibuloviny patří k dlouho pěstovaným a vděčným okrasným rostlinám. Vynikají ohromnou rozmanitostí a přizpůsobivostí. Nepatří k pěstitelsky náročné zeleni a obvykle jsou dobře dostupné. Druhy kvetoucí na jaře si musíte vysadit během podzimu, ale pokud byste to nestihli, na jaře si potom můžete vybrat z nabídky předpěstovaných jedinců v květináčích.
Cibuloviny z květináče
Každý rok koncem zimy a začátkem jara najdete v květinářstvích rychlené jarní cibuloviny, zejména drobnokvěté narcisy, ale i krokusy, tulipány, kosatečky, hyacinty, modřence a další. Po přinesení domů si je na kratší dobu můžete umístit do interiéru, ale počítejte s tím, že v přetopené místnosti se sušším vzduchem bude jejich životnost krátká. Lépe se jim bude dařit a zároveň se z jejich krásy budete těšit déle tehdy, když je umístíte do světlé a chladné místnosti. Může jít o chodbu, verandu nebo zimní zahradu. Soustředit je můžete i na chráněná místa venku – ke vchodovým dveřím, na schodiště, dvory, balkony a terasy.
Nejlépe uděláte, pokud je vysadíte s neporušeným a celistvým kořenovým balem do dekorativních květináčů a mís. V rámci jedné vegetační nádoby můžete pěstovat buď jeden, nebo i vícero druhů ve vkusně působícím spojení. Celkovou atraktivitu a vitalitu této zeleně posílíte pravidelnou zálivkou, přičemž se snažte vyhnout zmáčení substrátu. Déle trvající sucho a sušší vzduch (v interiéru) způsobuje usychání listových špiček a květních pupenů. Po odkvetení si tyto rostliny můžete později na jaře opatrně přesadit z květináče do volné půdy v zahradě nebo v předzahrádce. V následujícím roce vám opět rozkvetou.
Jarní krásky
Cibuloviny s poupaty (a někdy už i rozkvetlé) v květináči si můžete koupit i později na jaře. Nejlepší bude, pokud si je s celistvým kořenovým balem opatrně vysadíte z květináče do volné půdy. Zpestřit si jimi můžete okraje nebo střední části květinových záhonů, skupiny s okrasnými travami, místa před kvetoucími jarními keříky, skalky, předzahrádky, dvory a atria. Nezapomeňte, že více než jeden kus zapůsobí celistvá skupinka složená z několika jedinců jednoho druhu i odrůdy.
Jestli jste cibule nestihli vysadit během předchozího podzimu, je toto další možnost, jak tyto krásky zakomponovat do zahrady. Jde však o dražší volbu s omezenějším výběrem, který nemusí zahrnovat novější atraktivní odrůdy. Kromě narcisů, tulipánů či hyacintů si můžete v takové formě opatřit i předpěstované řebčíky, ozdobné česneky, či dokonce lilie. Při výběru místa, kam tyto rostliny vysadíte, zvažte i velikost dané cibuloviny v dospělosti a upřednostněte slunečná stanoviště. Půda v místě pěstování by měla být výživná, propustná a mírně vlhká.
Zajímavé možnosti
K nejvděčnějším cibulovinám, nenáročným a dlouhověkým, patří tulipány a narcisy. Nabízejí ohromné množství odrůd a vyznačují se kvetením od raného jara až po jeho konec. Vyšší druhy můžete pěstovat v květinových záhonech a jejich květy využívat na řez do váz. Nižší druhy a odrůdy se zase uplatní ve formě olemování chodníků, na skalkách, štěrkových záhonech a na okraji květinových záhonů.
V moderní zahradě se snažte volit méně druhů a od každého více kusů, ale venkovská už vyžaduje pestřejší výběr. V přírodním typu zahrad se zase zaměřte spíš na botanické a původní druhy a odrůdy cibulovin. Mnoho jich najdete i mezi tulipány, mohou to být i sněženky či bledule. V zahradě by však neměly chybět ani nenáročné a efektní hyacinty, jejichž květy vynikají sytými barvami a příjemnou vůní. Zazáří ve volné půdě i v květináčích.

Brzy na jaře je důležité odstranit z míst, kde tyto rostliny vyrůstají, suché listí. Zdroj: Shutterstock
Správná péče
Pěstování cibulovin není složité. Brzy na jaře je důležité odstranit z míst, kde tyto rostliny vyrůstají, suché listí. Během slunečných a sušších dnů nezapomeňte na zálivku a neupusťte od ní ani ve dnech, kdy rostliny kvetou. Cibulovinám v květináčích také dopřejte vláhu; zde je důležité, aby před každou další zálivkou substrát proschl. Velmi často se zapomíná na přihnojování těchto rostlin, přitom je to cesta, jak podpořit jejich dobrý zdravotní stav, svěžest a bohaté kvetení.
Dávku živin, například ve formě tekutého hnojiva na cibuloviny, aplikujte v době, kdy vyženou z půdy listy, a zopakujte ji v období kvetení. Myslete i na včasné odstranění odkvetlých květů, je to důležité u tulipánů, narcisů, hyacintů a dalších druhů s většími květy. Drobným cibulovinám odkvetlé květy neodstraňujte. Častou chybou je předčasné odstranění ještě zelených listů tulipánů nebo narcisů po odkvetení. Počkejte, než listy zežloutnou a uschnou.
Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME