HLAVNI2shutterstock_1197248179.jpg

Jehličnatí trpaslíci? Vejdou se na terasu i do bytu

25. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Zimu si už bez jehličnanů ani neumíme představit. Nejen, že jsme si zvykli na voňavou jedli či elegantní borovici coby vánoční stromek. Z jehličnatých stromů se stali také všestranní pomocníci na zahradě, který se navíc umí […]

Zimu si už bez jehličnanů ani neumíme představit. Nejen, že jsme si zvykli na voňavou jedli či elegantní borovici coby vánoční stromek. Z jehličnatých stromů se stali také všestranní pomocníci na zahradě, který se navíc umí postarat o zpestření zimních dekorací. Některé z nich si dokonce můžete trvale nastěhovat domů – interiéru dodají elegantní kouzlo jako pokojovky po celý rok.

Ani jehličnany nemůžeme házet do jednoho pytle, i v jejich případě – stejně jako u jiných skupin rostlin – platí neskutečná variabilita. Mezi jehličnany se tak objevují obři vysocí několik desítek metrů i drobní trpaslíci, co sotva přerostou výšku třiceti centimetrů. Variabilita se ale netýká jen výšky. Některé druhy jsou opadavé, jiné stálezelené, na výběr ale máte i mezi kousky s různými tvary korunky i samotných jehlic. Jehličnany zkrátka tvoří svébytnou skupinu rostlin, které se vyplatí dát důvěru. Tentokrát se ale na ně podíváme z trochu jiného úhlu: kromě tradičních zahradních matadorů se zaměříme na „fešáky“, co vyzdobí balkon, terasu i interiér domu.

Jehličnatí trpaslíci

Foto: Shutterstock

Na terasu jako stvořené

V současné době převažují malé pozemky o ploše několika stovek metrů čtverečních. Právě v jejich případě by se majitelé vždy měli důkladně zamyslet nad výběrem stromů i keřů, aby jim nadmíru nepřerůstaly přes hlavu. Ke slovu tak přicházejí odrůdy dorůstající sotva tří metrů. Za dobrou volbu se určitě dají považovat keřovité jehličnany v podobě borovice kleče (Pinus mugo), kterou si zamilujete díky barevně odlišným odrůdám. Například ‚Winter Gold‘ potěší svou barevnou přeměnou před zimou, kdy se jeho živě zelené jehlice přebarví do zlatavých odstínů. Právě borovice kleče se výborně hodí i do nádob na balkon nebo terasu. Své místo ale najdou i na těch nejmenších zahradách, kde opravdu nemáte místa nazbyt.

Do výšky půl metru pak dorůstá kryptomerie japonská (Cryptomeria japonica) odrůdy ‚Vilmoriniana‘. Tento nízký jehličnan poroste nejlépe v dobře propustné humózní půdě na slunci nebo v polostínu. Pokud hledáte i další jehličnany, které se dají pěstovat na terase a postarají se o celoroční podívanou, tak se v zahradnictví porozhlédněte po smrku sivém (Picea glauca ‚Piccolo‘). Po mnoha letech doroste výšky okolo půl metru a díky kuželovité korunce se stane zajímavou náhradou vánočního stromku v květináči, který se vejde i na okenní parapet.

Více o jehličnatých trpaslících se dočtete v aktuálním vydání tištěné Flóry na zahradě, která je momentálně na stáncích. Náš časopis si můžete zakoupit na www.casopisyknihy.cz nebo v elektronické podobě na www.digiport.cz.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze