Zdroj: Shutterstock

Jste začátečník v pěstování? Pažitku zvládne každý! Jak na to?

10. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Tato užitková rostlina by neměla chybět v žádné zahradě, ani v té nejmenší. Její pěstování je jednoduché a zvládne ho i úplný začátečník. Pažitka nezabere moc místa a během celé sezóny poskytuje dostatek čerstvé a chutné natě k dochucování či zdobení jídel. Zároveň pěkně kvete, jemně fialové květy vyhledávají včely. Pažitce se daří ve volné půdě i v květnících. Jemně pikantní nať vám poskytne i během zimy.

Vypěstování rostlin

Pažitku pobřežní (Allium schoenoprasum) si nejjednodušeji vypěstujete ze semen. Vysévejte je mělce do výsevního substrátu v květináči nebo pařeništi. Substrát udržujte stále mírně vlhký. Na klíčení je potřeba teplota 20–22 °C. Semena vyklíčí do 3 týdnů.

Vzešlé rostlinky rozsaďte do menších květináčů nebo zakořeňovačů, použijte substrát, který je určený na pěstování bylinek, nebo prosátý kompost. Sazenice dále pěstujte na světlém místě, ne však na přímém slunci. Sazenice s kvalitním kořenovým balem si koncem jara vysaďte na vhodné místo v zahradě. Můžete si je však vysadit i do větších květináčů.

pažitka v květináči

Můžete si je však vysadit i do větších květináčů. Zdroj: Shutterstock

Výsev: 2–5

Výsadba sazenic: 4–5

Sběr: 5–10

Výška a šířka: 45 × 30 cm

Spon výsadby: 30 × 15 cm

Umístění a péče

Pažitce dělají dobře slunečná, ale hlavně polostinná místa s humózní, mírně vlhkou a propustnou půdou. Rostliny si můžete vysadit k chodníkům, na okraje řádek se zeleninou, do vyvýšených záhonů a smíšených bylinkových výsadeb. Během celé sezóny vytvoří množství sytě zelených trubkovitých listů.

Když se na podzim ochladí, listy začínají žloutnout a postupně odumírají. V půdě však zůstávají cibulky, z nich během následujícího jara opět vyrostou listy. Časem však i tato rostlina stárne a je potřeba ji zmladit nebo nahradit novou sazenicí. Starší rostliny rozsaďte alespoň jednou za tři roky. Pažitka ocení i občasné přihnojení kompostem nebo hnojivem na bylinky či cibuloviny.

pažitka v zahradě

Na klíčení je potřeba teplota 20–22 °C. Semena vyklíčí do 3 týdnů. Zdroj: Shutterstock

Sběr a využití

Pažitkové listy sbírejte podle potřeby během celé sezóny. Stříhejte je u báze rostliny, abyste podpořili tvorbu nových. Nasbírejte si vždy jen tolik, kolik spotřebujete. Nejlépe chutnají čerstvé a nadrobno nasekané.

Dochutíte si jimi polévky, saláty, jídla z ryb, sýry a obložené chlebíčky. Ozdobit si jimi můžete i hotová jídla. Sbírat můžete i jedlé květy. Čerstvé celistvé listy skladujte zabalené ve vlhké tkanině několik dnů v ledničce. Sušením nať ztrácí obsahové látky.

květiny pažitky

Květy pažitky můžete využít na ozdobení jídel nebo do salátů. Zdroj: Shutterstock

Choroby a škůdci

Za předpokladu vytvoření ideálních pěstitelských podmínek je pažitka nenáročná a bezproblémová bylinka. Během deštivějšího období listy napadá rez pórová. Při větším výskytu je lepší celé rostliny zlikvidovat nebo všechny listy seříznout nad půdou. Pažitku nevysazujte na místa, kde jste předtím pěstovali cibuli nebo pór, případně okrasné cibuloviny.

TIP: Semena pažitky si můžete vysít v květnu i přímo na místo pěstování.

Odrůdy

‘Jemná’

Listy této odrůdy jsou světle zelené, tenčí a příjemně aromatické.

‘Erecta’

Listy má pevnější, tmavě zelené, vyznačují se příjemnou vůní a jemnou pikantností. Tato odrůda se hodí na pěstování ve volné půdě, v květináčích i truhlících.

‘Splendidus’

Odrůda s jemnějšími listy, hodí se i na rychlení a pěstování v květináčích během zimy.

‘Staro’

Produktivní, vitální a rychle rostoucí odrůda. Hodí se na rychlení i na pěstování ve volné půdě.

FOTOGALERIE

Text: Redakce Gardeners’ world
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis jaro v zahradě

Kategorie: Zahrada
Tagy: bylinková zahrada bylinky pažitka
Sdílejte článek

Diskuze