Shutterstock_1891013581.zmenena-velikost.jpg

Kdo rozhoduje o nákupu sekačky?

06. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Nejen na velikosti a tvaru zahrady, ale i sousedech záleží, jak sekačka bude nejlepší pro váš trávník. Zde je sedm bodů, podle nichž při nákupu postupujte. Jste-li majiteli byť jen malého kousku trávníku, bez sekačky […]

Nejen na velikosti a tvaru zahrady, ale i sousedech záleží, jak sekačka bude nejlepší pro váš trávník. Zde je sedm bodů, podle nichž při nákupu postupujte.

Jste-li majiteli byť jen malého kousku trávníku, bez sekačky se neobejdete. Samozřejmě jiný stroj potřebujete ke své zahradě u domu a jiný na chalupu, kam jezdíte jednou za týden nebo dva. Jestliže doma budete síct například dvakrát týdně podle zásady, že zkracovat by se měla vždy jen třetina délky stébla, vystačíte si s daleko menším výkonem motoru. Na chalupě vás ovšem po čtrnácti dnech může čekat vzrostlý porost, který sekačku snadno zahltí. Pak oceníte typ s co nejsilnějším motorem, vysokým šasi, velkým výletovým otvorem a funkcí regulace rychlosti pojezdu, která zajistí, aby se při přerostlé nebo vlhké trávě sekačka nezahlcovala. Je však pravda, že při výběru je dobré zohlednit i další hlediska.

foto Shutterstock

 

1. Velikost sečené plochy

Mohlo by se zdát, že čím větší plocha, tím širší záběr sečení, silnější motor a větší koš budete potřebovat. Ne vždy je to pravda. Jestliže máte na zahradě vysazeno hodně keřů, stromů nebo vám záhony zasahují do travnaté plochy, může taková sekačka sloužit špatně. Je těžší a daleko hůř se s ní manipuluje. Někdy proto bývá mnohem praktičtější pořídit si menší a lehčí sekačku, dokonce i bez pojezdu, která je daleko obratnější.

 

2. Do města, nebo na chalupu?

Majitelé malých pozemků si často vystačí s levným elektrickým strojem. Má mnoho výhod: prakticky se o něj nemusíte starat, dokupovat benzin, čistit svíčku a vzduchový filtr, kontrolovat a měnit olej. Navíc je daleko tišší než benzinový typ, což je důležitá vlastnost, pokud bydlíte ve městě a máte z každé strany domu sousedy, zbytečně je neobtěžujete hlukem. Jen zmáčknete tlačítko a už sečete.

Potřebujete-li se vyhýbat keřům nebo obrubníkům, zvolte lehkou a snadno ovladatelnou sekačku. Nebo ještě lépe vyžínač či robotický stroj. foto Shutterstock

3. Pro velkou zahradu

Do velkých zahrad, kde za sebou těžko potáhnete desítky metrů elektrického kabelu, je lepší zvolit buď akumulátorový, nebo benzinový typ. Ten první se hodí i na menší pozemky, jestliže budete síct pravidelně a trávu nenecháte přerůst. Kvalita a výkon akustrojů se stále zdokonalují a najdete mezi nimi sekačky se standardním záběrem 46 nebo 51 centimetrů, a dokonce osmdesátivoltovým akumulátorem, pojezdem a možností bočního a zadního výhozu, tedy s vlastnostmi odpovídajícími plnohodnotné benzinové sekačce, ovšem s výhodami stroje elektrického: tedy minimální údržbou a hlukem. Pokud se rozhodne pro jejich nákup, měli byste si uvědomit, že nejdražší je na nich baterie. Je tedy pak dobré si pořídit například i plotostřih, foukač, vyžínač nebo pilu od jedné značky, aby do všech pasovala jedna univerzální baterie, jinak jde o zbytečně drahý stroj.
Ačkoli se vlastnosti akumulátorových výrobků stále vylepšují, majitelům velkých a členitých zahrad se stále vyplatí koupit benzinovou sekačku. Postupně u jednotlivých značek mizí rozdíly mezi výkony jednotlivých strojů. Ale samozřejmě zůstává zachované pravidlo, že velké a výkonné sekačky by měly mít motor o objemu kolem 180 ccm. Už jenom proto, že kromě žacího soustrojí musejí pohánět i pojezd. Navíc s nimi ujedete po velkém pozemku spoustu kilometrů a vzhledem k ceně od nich očekáváte delší životnost.

 

4. Na svažitý pozemek

Snem každého majitele zahrady je, aby sekačka pokud možno sekala sama a bez námahy. Splní jim ho, tedy skoro, samochodné stroje s pojezdem. Při jejich nákupu si raději připlaťte za vícerychlostní typy. Oceníte je v situaci, kdy se k sekání dostanete třeba až po dvou týdnech a tráva přeroste. Pak je vhodné zvolit nižší rychlost pojezdu, aby se motor nezahlcoval. Při volbě rychlosti máte na výběr buď přepínání mezi stupni rychlosti nebo takzvaný variátor. Rozdíl mezi nimi není velký: vícerychlostní pojezd má také variátor, který nabízí možnost zastavit systém na několika stupních. V druhé případě se rychlost mění plynuje. Ovšem ty se vyrábějí v takových parametrech, aby měly co nejširší záběr, a proto bývají doplněné silnějším a také těžším motorem a větším košem. Sice to urychlí práci na větších plochách, ale stroj se mnohem hůře ovládá.

foto Shutterstock

5. Pro intenzivně pěstovaný trávník

Stroje s pojezdem sice práci zjednoduší, ale opravdu samy zvládnou zahradu posíct jen robotické sekačky, které se stávají cenově stále dostupnější. Oproti klasickým sekačkám stébla zkracují zhruba každý druhý den, a to jen o několik milimetrů, nesbírají je a v porostu působí jako hnojivo. Ty nejjednodušší stačí vynést na pozemek, zapnout – a ona jede a seče. Až narazí do překážky, otočí se a pojede dál. Pokročilejší typy nabízejí možnost programování, dokážou se přesouvat mezi jednotlivými zónami, například přední a zadní zahradou. Nejdokonalejší výrobky sečení plánují tak, aby strávník vypadal stále co nejlépe, dokážou se samy dojet nabít a znemožnit zloději, aby je ukradl. Když přijde přeháňka, schovají se pod střechu, kde mají nabíjecí stanici. Aby nevyjely z pozemku, kam nemají, je třeba jej ohradit vodičem. To však není problém, dnes prodejci mívají jednoduchý stroj, který dokáže kabel položit pod úroveň drnu tak, že není vidět.

 

6. Pro zarostlé plochy

S opravdu zanedbaným místem si poradí benzinový křovinořez, který vás zbaví nejen přerostlé trávy, ale i náletů nebo zdřevnatělých kopřiv – podobně jako klasická kosa. Proto se tomuto stroji také říká motorová kosa. K sečení a prořezávání se zde používá ocelový žací kotouč. K sečení trávy se hodí ten, co má větší množství zubů, naopak k odstraňování náletů je lepší volit ty méně ozubené. Při rozhodování, jaký křovinořez si koupit, je zásadní i předpokládaný stupeň zatížení. Nejmenší křovinořezy mívají motor s objemem 25 kubických centimetrů, což na sečení vysoké trávy stačí, ovšem na na dřevěné větve nikoli. Proto raději zvolte o stupeň vyšší model s 30 a 40 kubickýcj centimetrů, většímu zatížení odpovídá i větší robustnost provedení. U takového výrobku lze už čekat mnohem delší životnost i při práci v náročných podmínkách.

foto Shutterstock

7. Na dočištění a členité trávníky

K začistění okrajů trávníků, míst kolem plotu, sušáku na prádlo či stromů, ale i při péči o velmi členité pozemky oceníte elektrický vyžínač. K přeseknutí stébel využívá strunu, proto se mu velmi často říká strunovka. Struna se při práci opotřebovává, především při nárazech do pevných překážek, zkracuje se a tím se zmenšuje i šířka záběru. V okamžiku, kdy chcete obnovit výchozí délku struny, klepnete rotující žací hlavou o zem a oba její konce se povysunou. Pokud se vysunou o trochu víc, než je třeba, okamžitě dojde k jejich zkrácení na správnou délku pomocí břitu, který je na krytu žacího ústrojí. 

foto Shutterstock

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze