Image010-8.jpg

Když s vámi bydlí slepice a kachny

30. 11. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Není nad čerstvá domácí vajíčka. Kromě toho slepice sesbírají ze zahrady klíšťata a housenky. Nejen ony, ale třeba i kachny se kolem domů objevují stále častěji. Pokud o nich uvažujete, je dobré vědět, co potřebují, […]

Není nad čerstvá domácí vajíčka. Kromě toho slepice sesbírají ze zahrady klíšťata a housenky. Nejen ony, ale třeba i kachny se kolem domů objevují stále častěji. Pokud o nich uvažujete, je dobré vědět, co potřebují, aby se jim na pozemku žilo dobře a zároveň nezničily a nepoškodily léty budovanou zahradu.

Slepice zahradu neničí, ale naopak jí dovedou i pomoci. Jejich trus je výtečným hnojivem na plodovou zeleninu, drobné ovoce a květiny. Stačí, když ho necháte tři týdny zkvasit ve vodě a naředíte.

CO OD VÁS POTŘEBUJÍ SLEPICE?

Výběh

Slepice rády hrabou, loví, zobou semena i trochu trávy. Menší prostor zničí na holou půdu, žádné rostliny zde nemají šanci přežít, na velkém větší škody nenapáchají. Slepice jsou společenské, měli byste chovat nejméně čtyři. Minimální výběh pro ně čítá deset metrů čtverečních – počítejte však s tím, že bude plný děr a zelený zob budete muset drůbeži nosit. Pokud plochu ztrojnásobíte, zeleň lépe odolá a slepice budou spokojenější. Čím více prostoru, tím lépe pro ně i zahradu. Neohrozí ani vzrostlou zeleninu nebo květiny, jen čerstvé výsevy a výsadby mohou rozhrabat. Pokud jim připravíte místo pro popelení – dolík nebo nádobu s popelem chráněnou před deštěm – nebudou hrabat hluboké díry. Jako stepní ptáci si čistí peří koupelí v jemném prachu, zbaví se tak i cizopasníků.

Volně pobíhající slepice zahradu neohrozí, stejně jako vzrostlou zeleninu nebo květiny. Jen čerstvé výsevy a výsadby mohou rozhrabat.

Plot vysoký jeden a půl metru pohodlnější plemena nepřeletí, čilejší se o to pokusí, pak nezbývá než na jednom křídle opatrně zastřihnout letky. Pro optické oddělení od zbytku zahrady poslouží živé ploty, slepice se však protáhnou kdejakou skulinou, proto keře raději zkombinujte s pletivem nebo hustým dřevěným plůtkem. Dobrou službu poskytnou i popínavky. Na větších plochách můžete využít elektrický plot pro drůbež.

Bezpečný kurník s hřady

Do kurníku chodí slepice dobrovolně a rády – spí zde jako jejich předci na větvi. Do výše půl metru můžete umístit tyčky nebo větve o průměru pět centimetrů, hřad by měl být kulatý. Pro čtyři slepičky potřebujete kurník nejméně 2 x 1,5 metru velký a minimálně metr a půl vysoký. Myslete i na přístup pro sebe, kvůli čištění. V sezoně podestýlku nepotřebují, jen nocují na hřadech, pak tedy stačí shrábnout trus do nádoby a místo občas setřít octovou vodou. V zimě jim podestelte suchou slámou nebo sušeným ořechovým listím, které působí proti cizopasníkům. Pokud je venku sníh, slípky se raději zdržují v kurníku – pak v něm musí mít vodu, krmení a popeliště.

Ke krmení drůbeže stačí šrotované směsi, které můžete smíchat s vodou nebo kefírem.

Kurník musí být suchý, větraný, ale bez průvanu. Izolace je užitečná nejen v zimě, ale i v létě, proti horku. Pokud nemá okno, zvláště v zimě se hodí osvětlení. Vchod musíte zavírat nebo obsluhu ponechat na fotobuňce, která otevře při rozbřesku a zavře při stmívání – ochrání tak slepice proti kunám a liškám.

Do klidného kouta kurníku připravte kukaň na snášení nebo alespoň hnízdečko ze slámy či sena. Slepice navnadíte podkladkem.

Spát do kurníku chodí slepice rády, dopřejte jim zde ve výšce půl metru tyčky nebo větve o průměru pět centimetrů.

Krmení

Se šrotovanými směsmi je krmení jednoduché. Můžete je smíchat s vodou nebo kefírem. Obohaťte je o drcené skořápky nebo vitaminovou směsí pro nosnice. A zda slepice potřebují i kohouta? Výběh, krmení a popelení jsou důležitější než sex. Ale dobrý kohout slepičky hlídá a opatruje. Stačí však jeden – dva by se neustále prali.

Kde je koupit?

První možností jsou umělé líhně, které rozvářejí kuřice, mladé slepice hybridních plemen, které za pár týdnů ponesou. Pokud však máte zájem o některé z mnoha krásných a odolných plemen, poptejte se u soukromých chovatelů. Poskytnout druhý život můžete vyřazeným slepicím z velkochovů, například v rámci projektu Slepice v nouzi. V domácí péči se většina z nich spraví, opět snášejí a užívají si života místo klece.

KDYŽ CHCETE CHOVAT KACHNY

Místo slimáků bych všude měla kachní trus… Pokud jste takto pořádkumilovní, nejsou kachny nic pro vás – ačkoli trus na rozdíl od slimáků zeleninu nežere, ale hnojí. Pokud však máte rádi zvířata, jsou pro vás indičtí běžci ti praví společníci. Zbaví vás slimáků a snášejí chutná vejce. O mazlení nestojí, ale pohled na jejich vzpřímenou chůzi vás vždy rozveselí.

Indičtí běžci vás zbaví slimáků v zahradě, a navíc snášejí chutná vejce.

Slimáky žerou i jiné druhy kachen. Ale jen běžci budou hledat po všech koutech zahrady, aby si na nich pochutnali, a to přesto, že budou mít stále plnou misku krmení. Aby lovily slimáky, není třeba kachny trápit hlady! Slimáky najdou i ve vrstvě mulče a vyšší trávě, v záhonech trvalek i zeleniny. Všude prolezou, lehké tělo na plovacích blánách vegetaci neponičí. Slimáky schované pod kamenem vytáhnout nemohou, ale počkají si, až ráno, večer či po dešti vylezou. Zeleninu nežerou – když ochutnají něco zeleného, tak spíš plané rostliny.

Také pro ně platí, že kachna nemůže žít sama. Ideální je čtyř- a vícečlenné hejno složené nejlépe z jednoho kačera a více kachen. Pokud však bude kačerů více, nevadí to ani zdaleka tolik jako u kohoutů. K životu potřebují:

Kachny musí nejen pít, ale pravidelně se koupat a pečovat tak o peří. Potřebují tedy v zahradě minimálně káď s vodou.

Dostatečný prostor

Potřebují ještě více pohybu nežli slepice. Na rozdíl od nich nehrabou, nepůsobí škody. A kam je nepustíte, tam slimáky nevysbírají – ideální je proto výběh po celé zahradě. Mají malá křídla, jako ohrazení stačí metr vysoký plůtek, přeletí ho jen ve stavu nejvyšší nouze.

Koupel

Kachny musí nejen pít, ale pravidelně se koupat a pečovat tak o peří. V nouzi poslouží prostorná káď, ale zahradní jezírko s pohodlným pozvolným přístupem je mnohem lepší. Kachny si ho užívají a vy nemusíte denně měnit vodu – rostliny přebytek živin odfiltrují. Malé mohou běžci poničit, větší rostliny odolají a díky hnojení narostou do obřích rozměrů. Kromě vody kachny v létě potřebují i stín.

Potrava

Krmte je granulemi pro kachny a pšenicí, vodu na zapití umístěte na dosah. Kachny milují granule smíchané s kefírem, který doplní i bílkoviny. Pokud ho připravíte z nepasterovaného mléka od farmáře či z mlékomatu a tibetské houby, bude kvalitní a levný. V době snášky přidávejte i drcené skořápky.

Bezpečný nocleh

Lišce ani kuně neutečou, musíte je chránit. Chovatelé je buď se setměním zahánějí do kachníku, bezpečného příbytku s podestýlkou ze suché slámy, nebo se kachny naučí chodit domů samy. Zvláště pokud jim připravíte voliéru, kde bude kromě kachníku voda na koupání a potrava. Spouštěcí dvířka na fotobuňku je pak ochrání, i když nebudete doma.

A také čas a trpělivost, protože běžci si od lidí drží obvykle odstup, jsou plaší a vyžadují čas, než si zvyknou. Jak na zahradu, tak na vás.

Jak se kachny odmění?

Zahradu zbaví slimáků, jejich trus můžete zkvasit a vyrobit z něj vynikající hnojivo stejně ze slepičinců. Navíc jde o plemeno šlechtěné ke snášce – i když šlechtění časem upadlo, mnohé kachny snášejí hojně nejen na jaře a na podzim. Vejce jsou výborná, lze je vařit natvrdo, použít na omelety i při pečení a u tepelně upravených není riziko salmonely vyšší než u vajec slepičích. Někdy může kachna zasednout, i když je u ní tento pud potlačen stejně jako u nosných plemen slepic. Pokud jsou vejce oplodněná, může je vysedět a o mláďata se sama postará, vy jen připravíte krmení pro kachňata. Pokud je odchovávat nechcete, vejce každý den odebírejte – kachna zasedne až na větší počet. Pozor na to, že někdy může zanášet, podobně jako slepice. Prevencí může být podkladek ponechaný v kachníku.

Kachny na sněhu

Kachny jsou pověstné otužilostí, citlivějším běžcům však mohou namrznout běháky. Při silných mrazech jim před kachníkem vytvořte prostor pokrytý suchou slámou. Jezírko zamrzlo, ke koupeli stačí přes den lavor s vodou – za tuhé zimy se koupou méně. Voda na pití však zamrznout nesmí, čehož dosáhnete použitím topné podložky.

Kde je koupit?

Nejlépe u dobrého chovatele, který prodává již odrostlé kachny a o chovu vám ochotně sdělí další podrobnosti.

HUSY POTŘEBUJÍ PROSTOR

Husy se chovají především pro chutné maso, přičemž spasou menší louku. Pokud vám chovat zvířata na maso nevadí (na rozdíl od konvenčních chovů se budou mít dobře) a máte velkou zahradu, můžete si pro začátek koupit odrůstající housata z líhně, jde většinou o rychle rostoucí brojlery, teprve poté se pustit do celoročního chovu základního páru. Vhodné je odolné a nenáročné plemeno české husy, které spolu s užitečnými radami získáte u chovatele. Husy se na rozdíl od kachen a slepic pasou na trávě, i když přilepšení pšenicí potřebují. Ideální je výběh v sadu, kde spasou trávu a mají stín pod stromy. Koupel potřebují stejně jako kachny, těžkým husím brojlerům však postačí prostorná káď s denně měněnou vodou – na zálivku je voda obohacená husím hnojivem skvělá.

Jana Bucharová, foto Shutterstock a profimedia.cz

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017.

Uložit

Uložit

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze