E63a612a-316f-4777-b746-6866ed4324b5.jpg

Když se jezírko znovu narodí

28. 05. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Jezírko zahradě dodává tu správnou atmosféru, vytváří ideální domov pro spoustu užitečných živočichů a slouží k zadržování vody v krajině. Co si ale počít s jezírkem, na které se roky zapomínalo? A jakými rostlinami ho […]

Jezírko zahradě dodává tu správnou atmosféru, vytváří ideální domov pro spoustu užitečných živočichů a slouží k zadržování vody v krajině. Co si ale počít s jezírkem, na které se roky zapomínalo? A jakými rostlinami ho opět příjemně oživíte?

Když se jezírko znovu narodí

Kresba: Lucie Peukertová

Jak to vypadalo před proměnou?

Pod korunami vzrostlých vrb leží jezírko, které bylo po léta zanedbávané. Zaslouží si kompletní rekonstrukci, díky níž se opět stane obdivovaným prvkem rodinné zahrady na venkově. I když se na rodinných zahradách setkáte hlavně se speciálně upravenými jezírky, která mají dno i břehy zpevněné jezírkovou fólií, v některých případech se vyplatí od této moderní úpravy upustit a dopřát vodnímu prvku trochu víc volnosti. I bez fólie totiž může vzniknout jezírko, které perfektně zapadne do okolí. Jedno takové byste našli na menší vesnici mezi neudržovanými vrbami. Protože o něj už léta nikdo nepečoval, potřebuje zrekonstruovat, což se neobejde bez techniky. Ta se bude muset postarat především o odstranění nánosů zeminy a spadaného listí. Aby se ale k jezírku technika vůbec dostala, bude nutné vykácet nálety dřevin a prosvětlit koruny zachovaných vrb. V jejich okolí pak časem rozkvetou trvalky, které si poradí se zamokřenou půdou i s přistíněním od okolních stromů.

Když se jezírko znovu narodí

Foto: Shutterstock

Úkol číslo jedna. Úklid!

Péči si nevyžádá jen samotné jezírko, ale také jeho okolí, které po léta zarůstalo nálety. V zamokřené půdě se perfektně daří dnes už mohutným vrbám, jež by majitelé měli v jarních měsících prořezat. Rovnou se odstraní i popadané větve v okolí a stromy se opět dostanou do kondice. Jakmile z břehové zóny zmizí nánosy rostlinné hmoty včetně spadaného listí, může se začít s úpravou samotného jezírka.

Když se jezírko znovu narodí

Foto: Shutterstock

Dlouho očekávaný restart

Rekonstrukce jezírka se neobejde bez bagru, jehož hlavním úkolem bude likvidace letitých nánosů na dně a březích. Nejhlubší místo pak vznikne u výpusti, která bude kompletně obnovená, aby se dala opět vypouštět voda a provádět komplexní údržba vodního prvku. Zatímco v nejhlubším místě bude hladina vysoká 1,5 metru, stěny jezírka budou k břehům stoupat v mírném sklonu. Na východní straně pak vznikne mělčí terasa, na kterou vysadíme vodní rostliny. Dno i stěny jezírka pokryje hrubší štěrk z nedalekého lomu. Důvodů, proč dno jezírka nepokrýt jezírkovou fólií, by se našlo hned několik. Začneme tím hlavním: jezírko napájí nejen potůček, ale také několik podzemních pramenů. Protože je pro tuto část zahrady typická vysoko položená hladina podzemní vody, dává smysl, abychom ponechali jezírko v přírodní podobě, a dno tak zůstalo propojeno s podložím. Jezírko se navíc nachází na přírodní zahradě, jeho přirozená podoba bez speciálních fólií je tedy vítaná, ne-li žádaná.

Když se jezírko znovu narodí

Foto: Shutterstock

Jaro i začátek léta v těch nejkrásnějších barvách

Hlavní období působnosti okolí jezírka připadne na květen a červen, ale i ostatní měsíce se bude na co dívat. V okolí jezírka panují poměrně nejednotné podmínky. Zatímco některé části jsou trvale zamokřené, jinde je půda jen mírně vlhká. Tato nejednotnost se pak promítne do výběru rostlin. Jejich nejdůležitějším úkolem bude oživení této části zahrady. Rostliny ale budou plnit i další úlohu, měly by totiž prospívat i volně žijícímu hmyzu, který si tu jistě brzy najde svůj nový domov. A co všechno tady poroste? V dubnu zde vykvetou nezdolné blatouchy bahenní (Caltha palustris), které dodají okolí jezírka přírodní podobu. Těmto domácím trvalkám se bude dařit v půdě vlhké i trvale zamokřené, umí se neskutečně dobře přizpůsobit.

Ve stejném období pak v podrostu jedné z vrb vykvetou pomněnkově modré květy pupkovce jarního (Omphalodes verna). Výrazné barvy těchto květin doplní také cibuloviny, a to narcisy (Narcissus) a bledule letní (Leucojum aestivum). O měsíc později tu pak začnou kvést prvosenky japonské (Primula japonica), které rozzáří zamokřené břehy neonově růžovými odstíny. Na prvosenky pak v květnu a červnu navážou kosatce sibiřské (Iris sibirica) a kypreje vrbice (Lythrum salicaria). Nesmí tu ale chybět ani trvalky okrasné listem, zelená barva do zahrady prostě patří. Dobrou volbou budou stínomilné kapradiny v podání pérovníku pštrosího (Matteucia struthiopteris), přičemž na protějším břehu se o pozornost příhlásí ostřice Grayova (Carex grayi).

Hladinu jezírka pak příjemně osvěží výběr vodních rostlin, které vysadíme do mělčinné zóny s výškou hladiny do deseti centimetrů. Poroste tu například prustka obecná (Hippuris vulgaris), orobinec nejmenší (Typha minima) či šmel okoličnatý (Butomus umbellatus). Protože na místě aktuálně roste skupinka stromových vrb, nebudeme to s dalšími dřevinami už více přehánět. Jedinou výjimku udělíme keřovým vrbám rozmarýnolistým (Salix rosmarinifolia), které zarámují výhled od jezírka směrem na severovýchodní stranu. Tyto vrby mají typické úzké listy, díky kterým si tento vlhkomilný keř vysloužil svůj název.

Když se jezírko znovu narodí

Foto: Shutterstock

A na jakou údržbu se připravit?

Nejnáročnější péče se bude týkat hlavně prořezu vrb, které by se neměly nechat přerůst. Stromové vrby by se měly každé jaro seřezat „na hlavu“. Při tomto řezu dojde k úplnému odstranění všech výhonů u báze koruny. Zmlazení keřových vrb stačí provést jednou za tři roky, i při něm se výhony odstraní jednoduše v místě větvení, v tomto případě několik centimetrů nad zemí. Co se trvalek týče, majitele čeká úklid odumřelé hmoty v předjaří. Okolí jezírka nebude mulčováno, časem ho pokryje slabší vrstva listí. Velké nánosy tohoto materiálu ale radíme na podzim uklidit, aby se jezírko tímto materiálem opět rychle nezaneslo. I tak je dobré ho jednou za dva roky vypustit a vyčistit. Přístup k jezírku i výpusti po celý rok umožní štěrková cestička, která vede směrem od výtoku vody z jezírka.

Když se jezírko znovu narodí

Foto: Shutterstock

Další, pestrobarevná alternativa

Pokud byste to s trvalkami nechtěli moc přehánět, máte i další možnosti, jak nechat okolí rozkvést. Jen několik metrů od jezírka převládá půda mírně vlhká, tedy ideální například pro stínomilné rododendrony (Rhododendron), kterým by se tu perfektně dařilo. Tyto keře by tu mohly růst v několika skupinkách, které by evokovaly parkovou úpravu kvetoucí hlavně v dubnu a květnu. 

Text a kresba: Lucie Peukertová, foto: Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze