Když se listy umí pěkně vybarvit
Od pokojových rostlin zpravidla neočekáváme pouze květy, ale jejich celoroční dekorativní vzhled. Ten vytváří nejen celková silueta a podoba listů, které mohou být velmi různě tvarované, ale především jejich vybarvení. Zvláště v menších bytech, kde […]
Od pokojových rostlin zpravidla neočekáváme pouze květy, ale jejich celoroční dekorativní vzhled. Ten vytváří nejen celková silueta a podoba listů, které mohou být velmi různě tvarované, ale především jejich vybarvení. Zvláště v menších bytech, kde máme limitovaný prostor pro pěstování rostlin, nacházejí uplatnění pokojovky s barevnými listy. Přinesou výrazný akcent, který může určovat celý ráz místa. A vůbec se nemusí jednat o rostliny náročné na péči, často jde o druhy z pohledu pěstitele velmi obyčejné. O úspěchu rozhodnou světelné poměry – právě intenzita světla a správná vzdálenost od okna určuje, jak intenzivního vybarvení se dočkáte.
Fitónie
Fittonia albivenis, Fittonia verschaffeltii
Pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky, konkrétně z Peru, Kolumbie a Bolívie. Z toho dokážeme snadno odvodit její nároky – jako podrost deštných lesů potřebuje stálou teplotu mezi 18 a 25 °C a též přiměřenou vlhkost substrátu i vzduchu (nikdy nesmí zcela vyschnout). Drobnější druh F. albivenis zaujme jemnou a pravidelnou kresbou na listech – mají oválný tvar, se zřetelnou špičkou, nápadný je kontrast světlé nervatury a tmavě zeleného listu. Druh F. verschaffetii poznáte podle větších zaoblených listů, nervatura je vždy červená.
Tipy pro pěstování: Oba druhy se pěstují nejčastěji jako podrost v zimní zahradách, rostou totiž rozvětveně a nepřevyšují 10 centimetrů. V bytech se využívají do okenních skleníků i do závěsných nádob. Patří mezi stínomilné, přímé slunce nesnášejí. Množí se vrcholovými nebo osními řízky.
Protažitka oranžová
Gynura aurantiaca
Tmavě zelené, střídavě postavené listy mají velmi tmavé pýřité odění. To nejvýrazněji vynikne na mladých listech, které pak vypadají téměř jako purpurové, starší zubaté listy jsou světlejší. Třebaže nejvíce připomíná kopřivu, řadí se tato javánská rostlina mezi hvězdnicovité. To se projeví v době květu, kdy se objeví zářivě oranžová květenství. Těch se ale v bytech málokdy dočkáte, gynura bývá nejpěknější v podobě mladých rostlin. Proto se vyplatí pravidelně ji přemnožovat a pěstovat jen mladé exempláře ze zakořeněných vrcholových řízků.
Tipy pro pěstování: Vybarvení vynikne, jen když je rostlina plně osluněná. Na stinném nebo i polostinném místě bude vybarvení méně intenzivní, rostlina navíc nevypadá tak kompaktně. I tento druh uvítá snížení zimní teploty o několik stupňů, a to na 15 °C, v létě se pak za optimum považuje 20 °C. Se snížením teploty omezte i zálivku.
Podrostovka listnatá
Hypoestes phyllostachys
Nápadná rostlina pochází z Madagaskaru, kde ji najdete na světlých stanovištích, nikdy ale ne na přímém slunci. Navzdory různému geografickému původu se spolu s fitónií řadí do stejné čeledi, je ale poněkud vyšší a košatější (dorůstá do 20 centimetrů) a snese rovněž více světla. Na zeleném podkladu listů vidíte hustě rozmístěné růžové, karmínové nebo bílé skvrny. Starší rostliny mohou vykvétat klasy nenápadných květů, pro ty se ale nepěstují.
Tipy pro pěstování: Uspěje výborně v zimní zahradě, kde jí vyhovuje zimní pokles teploty – v létě je pro ni optimum kolem 20, v zimě ale méně, jen okolo 10 °C, klade tedy vyšší nároky na vhodné podmínky. Pokud máte možnost chladné verandy, prospěje jí to. Přes léto má ráda mlžení a vlhký vzduch, v zimě potřebuje přiměřeně omezit zálivku.
Kysala, Begónie
Begonia masoniana, B. corallina, B. maculata, B. rex
Na rozdíl od krátkověkých hlíznatých begonií (okrasných především květem), se ty okrasné listem mohou pochlubit dlouhověkostí. Pokud chcete spojit květ i list, vyberte si B. corallina ‚Luzerna‘ s drobnými, ale četnými květy na vysokých stoncích. Spolehlivě zaujme i druh B. masoniana, kultivar ‚Iron Cross‘ s nepravidelnými tmavými skvrnami na zeleném pozadí, povrch listů má navíc svraštělý. Dalším osvědčeným tipem jsou odrůdy ‚Helgoland‘, ‚Olympia‘ (B. rex) či doslova puntíkovaná B. maculata, zvaná andělská křídla. Jde o vyšší a mohutnější rostliny vyžadující prostor.
Tipy pro pěstování: Begónie mají rády kyselejší substrát s pH mezi 5 až 6,5. Ocení, když se vám v zimě podaří poněkud snížit teplotu v místnosti. Begonie se neletní, špatně snášejí intenzivní letní světlo. Na jaře se doporučuje udržet je tvarováním nízké a košaté, aby se nevyholoval kmínek (B. corallina).
Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock