Krásné šalvěje a babské ucho
Jsou kvetoucí, vonící, léčivé, nenáročné a především krásné. Šalvěje můžete pěstovat v desítkách nádherných kultivarů. Šalvějí jsou stovky druhů, najdete mezi nimi jak léčivky, tak trvalky a letničky, které budou pěkně vypadat na záhonech. Lépe vyniknou […]
Jsou kvetoucí, vonící, léčivé, nenáročné a především krásné. Šalvěje můžete pěstovat v desítkách nádherných kultivarů.
Šalvějí jsou stovky druhů, najdete mezi nimi jak léčivky, tak trvalky a letničky, které budou pěkně vypadat na záhonech. Lépe vyniknou ve skupinách, nebojte se vyzkoušet kombinaci různých odrůd.
Trvalky
Mezi trvalky se řadí nejznámější šalvěj lékařská (Salvia officinalis), hajní (S. nemorosa) a luční (S. pratensis).
Šalvěj lékařská se stříbřitými, výrazně aromatickými a léčivými listy dorůstá do výšky čtyřicet až osmdesát centimetrů. Pěstovat můžete kultivary s atraktivně zbarvenými listy, například zeleno-zlaté nabízí ‚Aurea‘, fialové ‚Purpurascens‘ a purpurovou s krémovým panašováním kombinuje ‚Trikolor‘. Anebo se podívejte po odrůdě ‚Crispa‘, která nabízí listy jemně zelené a zvlněné, variety, jako jsou ‚Maxima‘ či ‚Elephant Ear‘, je mají zase extra velké. Vzhledem k tomu, že i kultivary si zachovávají léčivé účinky, jsou velkolisté rostliny pro sklizeň ideální. A třeba šalvěj ‚Extrakta‘ je přímo vyšlechtěna k ještě vyššímu obsahu vonných a léčivých silic v listech. Rovněž barva květů, které se rozvíjejí od konce května do července, se může podle kultivaru lišit – najdete mezi nimi bílé, růžové i purpurové.
Do trvalkových záhonů se hodí šalvěj hajní, odolná rostlina vyšlechtěná do desítek zahradních variet, a to velmi různorodých. Liší se od sebe jak výškou, která se může pohybovat od patnácti do sta centimetrů, tak i barvou svých sytých květů. Trvalka se bohatě větví a vytváří husté trsy. Poupata se objevují v květnu či červnu a kvetou i déle než měsíc. Pokud ji poté o třetinu seříznete, vykvete znovu, obvykle v červenci či srpnu. A mnohdy i potřetí na podzim. Poté ji nechejte v klidu přezimovat a nízce u země sestřihněte až zjara. Mezi oblíbené kultivary šalvěje hajní patří asi půl metru vysoká sytě fialová ‚May Night‘. Podobné výšky, ovšem kompaktnějšího vzrůstu, dosahuje ‚Negrito‘ s modrofialovými květy, podobnou barvu má i ‚Wesuwo‘ a kultivar ´Śenio´, který dorůstá do výšky šedesát až osmdesát centimetrů. Růžově kvetou ‚Pink Filed‘ či ‚Sensation Deep Rose‘. Výjimečně bohatá červenorůžová květenství nabízí kolem půl metru vysoká ‚Plumosa‘. Vedle těchto šalvějí – ideální je v jednom záhonu nakombinovat více odstínů – lze zvolit i bílé variety. A stojí za to vyzkoušet výjimečné odrůdy, jako je například kolem půl metru vysoká i široká ‚Caradonna‘, která nese sytě fialové kvítky na tmavě fialovém stonku. Svou atraktivitou se blíží pestrým jednoletým šalvějím, ovšem stále jde o nenáročnou trvalku. Šalvěj lesní se nepoužívá jako léčivka, ovšem její listy jsou rovněž příjemně vonící a jedlé.
Třetí z oblíbených trvalek je šalvěj luční. Kromě tradiční modrofialové barvy květenství můžete zvolit i další, kombinace různě barevných odrůd stejné rostliny je velmi vděčná. Růžové mají ‚Rose Rhapsody‘ či ‚Rosea‘, sytě modrofialové pak kompaktní ‚Rhapsody in Blue‘, kterou ocení nejen milovníci George Gershwina. ‚Madeline‘ dokonce kvete dvoubarevně, modře a bíle. Také výška se u kultivarů liší, od třiceti do osmdesáti centimetrů, kvete koncem jara, je ideální do přírodních zahrad, stepních záhonů a lučních porostů. Šalvěj luční není tak vyhlášená léčivka jako ta lékařská, složením účinných látek se liší. Její listy jsou však rovněž zdrojem vonných silic a můžete je použít jako koření.
Pěstování trvalek
Šalvěje vyžadují sušší a propustný substrát, lesní snese i vlhčí zeminu a také polostín. Vůči mrazům jsou rostliny odolné, nesnášejí však zamokřenou těžkou půdu, a to zvláště v zimě. Při holomrazech kořeny rostlin zamulčujte, ale pozor na přebytečnou vlhkost u krčku. Ideálním mulčem je štěrk, při mrazivých větrech prospěje chvojí. Pokud se stanou vytrvalé šalvěje po více letech méně vzhlednými, pomůže jim rozsazení, zmlazení nebo si vypěstujte nové sazenice a rostliny vyměňte. Nejlépe zakořeňují polovyzrálé řízky v průběhu léta – čehož můžete využít při srpnovém sestřihu. Pokud totiž šalvěj každoročně zkrátíte na třetinu, uchová si košatost a plné olistění. Srpen je vhodným měsícem, do zimy bylina obrazí a dobře přezimuje. Zjara můžete vysít semena nebo si předpěstovat vlastní sazenice.
Šalvějím svědčí vápník v půdě. Skvělým doplňkem je proto mletý dolomitický vápenec, prospěšný je i dřevěný popel. Tyto přísady zapravte do půdy – minerály se z nich uvolňují pomalu a postupně až několik let.
Letničky a krátkověké trvalky
Šalvěj muškátová (S. sclarea) se na místě množí samovýsevem. Nejozdobnější částí jsou její velké bělostné či růžové listeny. Spolu s výškou, která může dosahovat až 130 centimetrů, a bohatým větvením je nepřehlédnutelná. Navíc krásně voní. Mezi nejatraktivnější kultivary patří velkolistý ‚Turkestanica‘. Aroma této šalvěje je krásné, proto se její vonná silice odedávna využívala při výrobě parfémů a kosmetiky. Doma ji můžete využít také pro ovonění dezertů nebo limonád. Po usušení ji lze použít pro přípravu vonné směsi pot-pourri.
Šalvěj zelená neboli zahradní či pestrá (S. viridis, syn. hormium) – všechna tato jména patří stejnému druhu. A ten náleží do skupiny okrasných, původem tropických, a u nás proto jednoletých šalvějí. Nejsou ani tak zajímavé květy, které jsou nenápadné, ale především barevnými listeny. Ty se na rostlině objevují od května do září a svůj tvar i barvu si uchovávají také po usušení. Vybrat si můžete z kultivarů vysokých jen třicet centimetrů, mezi něž se řadí třeba ‚White Swan‘ s bílými a ‚Oxford Blue‘ s modrofialovými listeny. Asi půl metru mají odrůdy ze série ‚Marble Arch‘ s listeny bílé, růžové, fialové i purpurové barvě, často jsou k dostání i směsi této řady.
Šalvěj šarlatová (S. coccinea) se zářivými či pastelovými květy bývá vysoká třicet až šedesát centimetrů. Vynikne ve směsi i skupině, na zaplnění metru čtverečního vysaďte sedm až deset rostlin. Nádhernou kombinaci barev poskytne například kultivar ‚Coral Nymph‘, šarlatové květy mají ‚Summer Jewel Red‘ či ‚Lady in Red‘.
Šalvěj zářivá (S. splendens) překvapí až pět centimetrů dlouhými květy seskupenými do hloučků, které navíc doplňují barevné listeny. Často ji potkáte na okrasných záhonech v parcích a hodí se i do truhlíků. Velmi oblíbená je série odrůd Sizzler s dvacet až třicet centimetrů vysokými rostlinami. Vybírat můžete jednotlivé barvy nebo jejich směs. Červeně kvetoucí odrůdy, jako například ‚Karkulka‘, jsou velmi výrazné.
Šalvěj pomoučená (S. farinacea) s hustými květenstvími, která se objevují od května až do října a vynikají levandulovými odstíny. Rostlina může být až šedesát centimetrů vysoká a třicet široká. Jemně fialové květy zdobené bílou nabízí ‚Fairy Queen‘, sytě fialové květy ‚Rhea‘. Téměř půl metru vysoké a husté keříčky vytváří ‚Victoria Blue‘ se sytě modrými květy.
Méně známé druhy
Šalvěj přeslenitá (S. verticillata) – tato krátkověká trvalka dorůstá až do jednoho metru a má velké plstnaté listy a přeslenitým květenstvím. Známá je pod lidovým názvem babské ucho. Mezi nejoblíbenější patří odrůda ‚Purple Rain‘ se sytou barvou květů, neboť je odolná a vytrvalejší než původní druh. Záhony může zpestřit i bíle kvetoucí ‚Alba‘. Babské ucho je léčivé, dělají se z něj hojivé obklady a protirevmatické koupele.
Šalvěj levandulolistá (S. lavandulifolia) – vzhledem se podobá šalvěji lékařské, jen listy jsou užší a květy výraznější. Pěstuje se stejně a také ona má aromatické listy a sladce vonící květy.
Salvia jurisicii je balkánská šalvěj ideální do výsadeb suchomilných trvalek. Přizpůsobené k tomu má i listy, které jsou porostlé chloupky a drobně členěné. V květnu se objevují modrofialové, případně růžové či bílé květy.
Viola Martinková, foto Shutterstock a profimedia.cz