Kvalitní substrát, nebo hnojení: co je důležitější?
Investovat do kvalitního substrátu, nebo raději nakoupit hnojiva, která rostlinám dodají potřebné živiny? Jestliže řešíte před sezonou podobné dilema, pak vězte, že potřebují oboje. Substráty rozhodují o tom, jak dobře se rostliny ujmou a zakoření, […]
Investovat do kvalitního substrátu, nebo raději nakoupit hnojiva, která rostlinám dodají potřebné živiny? Jestliže řešíte před sezonou podobné dilema, pak vězte, že potřebují oboje. Substráty rozhodují o tom, jak dobře se rostliny ujmou a zakoření, hnojení pak o bohatosti úrody nebo kvetení, například u balkonovek.
Jako substráty se označují průmyslově smíchané a připravené pěstební materiály. Na zahradnickém trhu se setkáte s desítkami druhů, mezi nimiž je potřeba dobře vybírat. Jsou určené pro jiné druhy rostlin a různé způsoby pěstování.
Na začátek…
Začínající zahradníci v tom často chybují – semena vysejí do běžného zahradnického substrátu, který ale obsahuje příliš živin, a proto jim vzejdou křehké rostlinky, které pozdě nasazují na květ. Nároky na živiny se totiž u rostlin liší podle jejich vývoje a tomu by měly odpovídat i podmínky, v nichž je pěstujete.
V počátečních fázích vývoje mají sazenice malé nároky na dusík, který naopak využijí v období růstu. Pro mladé rostlinky je nutný rozvoj a zakládání kořenů, k čemuž potřebují spíše draslík. Substráty pro výsev a množení jim právě toto dodají. Mají také vyšší podíl písku, který zajistí dostatek vzduchu pro kořeny. Pozor, takový materiál ale rychleji vysychá, proto je potřeba pozorně a častěji zalévat.
Na pěstování sazenic lze použít i čistý a sterilní agroperlit, který se hojně používá ve velkovýrobních podmínkách při produkci sazenic. Je znatelně dražší než písek či výsevní substrát. Dá se používat při předpěstování i samostatně, ale pak je třeba mladé rostlinky brzy přesadit, protože neobsahuje žádné živiny. Klíční rostlinky žijí jen z toho, co mají uloženo v děložních lístcích. Když se objeví pravé listy, vyžadují jiný substrát nebo jim musíte přidávat tekutá hnojiva. Agroperlit se velmi dobře hodí pro domácí pěstování v bytech, jeho předností je jednoduchá manipulace. Hlavní výhodou tohoto materiálu je čistota, která výrazně omezuje riziko chorob kořenů, zvláště obávaného padání klíčních rostlin. Pozor však na to, že jeho bílá barva zůstává stále stejná bez ohledu na to, zda je obsahuje či nikoli vodu. Hůře tedy odhadnete, zda mají rostliny správné množství vláhy.
Co rostlina potřebuje?
Větší sazenice přesazujte do nového substrátu a ten vyberte podle druhu rostlin a nároků na jejich pěstování. Proto jsou k dostání substráty speciální pro většinu skupin okrasných rostlin. Mnohé by se bez nich nedaly v tuzemských podmínkách vůbec pěstovat. Může jít třeba o sukulenty, epifytní rostliny, orchideje a další pokojovky. Další velkou skupinou jsou směsi pro pěstování užitkových nebo balkonových rostlin, které se způsobem pěstování a výživou kupodivu od těch pěstovaných pro plody příliš neliší.
Speciální substráty byste měli používat na pěstování vřesovištních rostlin, jehličnanů či azalek a rododendronů. Třebaže se mohou maličko lišit v podílu jednotlivých složek a živin, jsou tyto druhy vlastně snadno vzájemně zaměnitelné. Všechny mají nižší pH, jež vyhovuje těmto vesměs kyselomilným rostlinám, jako základní složku obsahují rašelinu a hrabanku.
Na trhu najdete i typy určené pro konkrétní balkonové rostliny, jako jsou pelargonie či fuchsie. Mají význam jen tehdy, pokud jich pěstujete velké množství, jinak si vystačíte s běžným zahradnickým substrátem.
Jeden vám stačí
Univerzální substráty se hodí se pro pěstování drtivé většiny rostlin. Není třeba do nich při výsadbě rostlin už nic dalšího přidávat na rozdíl například od domácí přípravy zeminy pro balkonovky, která se neobejde bez kompostu. Ten sám o sobě je pouze hnojivem, nikoli substrátem vhodným pro přímou výsadbu.
Nakupujte více
Při nákupu substrátu berte větší množství, než je objem truhlíků a nádob. Kyprý materiál se po zalití a prokořenění slehne a je potřeba ho opětovně doplnit. To platí zvlášť pro mělké truhlíky – nižší vrstva zeminy by se odrazila na slabším kořenovém systému rostlin a snadněji by také vysychal za letních veder. Snažte se substrát doplnit hned po slehnutí, tedy zhruba týden po výsadbě. Když už se rostliny rozrostou, práce bude daleko obtížnější.
Míchání doma
Zkušení zahradníci si svoje vlastní směsi připravovali ze základních surovin sami, dnes už se to moc nedělá. Je to hlavně kvůli prostorové náročnosti – jednotlivé materiály musíte někde skladovat a průběžně doplňovat. Dnes se tak doma míchá většinou jen zahradní zemina s kompostem pro pěstování rostlin v nádobách, a to okrasných i užitkových. Vlastní směsi si ale stále míchají specializovaní zahradníci, třeba pěstitelé kaktusů nebo bonsají.
Pro různé skupiny rostlin se míchají substráty z různého podílu základních surovin, mezi něž patří:
-
rašelina – zajišťuje jímavost pro vodu, snižuje pH půdy, je nezbytnou součástí pro kyselomilné rostliny
-
písek – dává substrátu vzdušnost a také dovoluje lepší prohřátí půdy
-
agroperlit – jde o vulkanický materiál, neobsahuje živiny a funguje podobně jako písek, vylehčuje substrát určený k výsevu a množení. Samotný se používá pro hydroponii.
-
kompost – přináší živiny a organickou složku, tedy kyprost a jímavost pro vodu
-
listovka – lehká humózní půda vzniká rozkladem listů, hodí se pro hajní rostliny, pivoňky, jarmanky, srdcovky, konvalinky a další rostliny pocházející z bylinného patra pod stromy
-
hrabanka – sypký materiál vzniká z jehličí, okyseluje výsledný substrát, hodí se pro rododendrony, azalky, vřesy a další kyselomilné rostliny
Hnojení
Pokud chcete, aby rostliny v truhlících kvetly po celou sezonu, je hnojení nezbytné, protože živiny v substrátu rostliny po několika týdnech vyčerpají. Začněte s ním po základním zakořenění, tedy zhruba tři týdny po výsadbě. Už při výsadbě je třeba se rozhodnout, jaký systém doplňování živin je pro vás nejvhodnější.
Tekutá hnojiva
Tento způsob volí zahradníci s nedostatkem času – ředění a příprava hnojiva je poměrně jednoduchá, dávkovač bývá zpravidla připojen k výrobku v podobě kalibrovaného víčka.
Rozpustná hnojiva
Jde o nejlevnější variantu hnojení, ovšem o něco pracnější. Dávku musíte alespoň napoprvé odvážit a zapamatovat si, kolik hnojiva do konve na zalévání patří. Pokud celé balení hnojiva v sezoně nevyužijete, zbytek vždy dobře zavřete a uschovejte.
Dlouho působící hnojiva
Tento typ hnojiv využívá pomalé a postupné uvolňování živin ze speciálních tablet nebo granulí, ty se dávají do truhlíků už při výsadbě rostlin. Důležité látky z nich vystačí asi na čtyři měsíce, což je přibližně životnost balkonovek. Velmi oblíbený je tento typ hnojiva s pomalým působením rovněž pro výživu okrasných trávníků. Stojí sice více peněz, ale ušetří se s ním spousta času a práce.
Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, Shutterstock
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017.