Květiny do vázy
Většina květin na záhonech slouží k tomu, aby zdobila zahradu. Jen málokdo si je trhá do vázy. Některé durhy jsou však vhodné i k řezu. Zahradám, které kdysi sloužily hlavně ke komerčnímu pěstování řezaných rostlin, se říkalo květnice. […]
Většina květin na záhonech slouží k tomu, aby zdobila zahradu. Jen málokdo si je trhá do vázy. Některé durhy jsou však vhodné i k řezu.
Zahradám, které kdysi sloužily hlavně ke komerčnímu pěstování řezaných rostlin, se říkalo květnice. Pokud chcete květy do vázy, stačí rozšířit sortiment druhů na záhonech tak, abyste je měli jak k řezu, tak jich dost zůstalo i v zahradě.
JARO
Kvetoucí na jaře: hvězdice alpská, kamzičník kavkazský, konvalinka vonná, tařice skalní, pivoňka bělokvětá, modřenec arménský, snědek chocholičnatý, kopretina šarlatová, orlíček, dlužicha krvavá, hvozdík péřitý, tařice skalní, udatna lesní, pupkovec jarní
Hvězdnice alpská (Aster alpinus)
Světle fialové květy s výraznými oranžovými úbory mají kratší, ale velmi pevný stonek. Rostlině se daří na slunném stanovišti s dobře drenážovanou půdou obsahující vápenec.
Hvozdík pýřitý (Dianthus plumarius)
Hvozdík se hodí na kamenité terásky, vápencové skalky a štěrkové záhony, zaujme silně vonícími květy. Nabízí se v mnoha barevných variantách, nejoblíbenější jsou plné formy.
Snědek okoličnatý (Ornithogalum umbellatum)
Bíle kvetoucí neobvyklá cibulovina se nejčastěji vysazuje na kraj vlhčích trávníků. Na rozdíl od sněženek či bledulí může růst spolu až dvacítka hvězdovitých květů.
LÉTO
Kvetoucí v létě: čechrava zahradní, janeba drsná, jarmanka větší, řebříček bertrám, kohoutek chalcedonský, kopretina velkokvětá, zvonek klubkatý, řetězovka, mavuň červená, plamenka latnatá, krásnoočko velkokvěté, kyprej vrbice, šalvěj luční, zavinutka, dračík, stračka vyvýšená
Zvonek klubkatý (Campanula glomerata)
Bohaté fialové květy tvoří husté skupiny na koncích nevětvených a vzpřímených výhonů. Trvalka potřebuje slunné sušší místo se zásaditou půdou.
Mavuň červená (Centranthus ruber)
Odolná a nenáročná trvalka roste i na málo úrodných místech, jako jsou zdi, suťoviště či střešní zahrady. Kvete velmi dlouho a bohatě, na místě se sama bez problémů vysemeňuje.
Řebříček bertrám (Achillea ptarmica)
Méně obvyklá trvalka má drobné plné bílé květy, které vyrůstají na bohatě větvených stoncích. Potřebuje vlhčí až mírně bahnité místo, často se vysazuje blízko vody.
PODZIM
Kvetoucí na podzim: rozchodník nachový, chryzantéma, liriope, hvězdnice chlumní, hvězdice novoanglická, sasanka japonská, třapatkovka nachová, plesnivka alpská, záplevák, třapatka lesklá
Záplevák (Helenium sp.)
Záplevák má květy vždy v teplé barevné škále – oranžové, karmínové, skořicové. Nejlépe se mu daří v půdě bohaté na živiny, potřebuje slunce. Dopřejte mu kolem dost místa.
Rozchodník nachový (Sedum telephium)
Rostlina s dužnatými listy se hodí i na místa s chudší půdou, není náročná ani na zálivku. Květenství můžete použít mnoha způsoby, dají se aranžovat, sušit, vydrží pěkná venku i přes zimu.
Třapatka lesklá (Rudbeckia fulgida)
Květy zaujmou černým vystouplým středem. Lodyhy jsou chudě větvené, drsné, stejně jako listy. Třapatka potřebuje plné slunce a propustnou sušší půdu, podmáčení nesnáší.
DOPLŇKOVÉ ROSTLINY
Doplňková zeleň: kontryhel měkký, chřest zahradní, listy pivoněk, čemeřic, štítovky, kapradin, větvičky ruje, vlasaté, mahonie a bobkovišně, traviny
Proso prutnaté (Panicum virgatum)
Vysoká travina se hodí na plné slunce, vystačí si s menším množstvím zálivky. Může se i sušit, velmi pěkně vypadá v zimě, když je ojíněná.
Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)
Univerzální druh do polostínu slouží jako výplňová rostlina, sází se i na kraje záhonů. Do kytic se využívají hlavně drobná žlutá květenství.
Kapradina (Polystichum sp. )
Domácímu druhu se daří pod stromy, na stinných místech i od slunce odvrácených větších skalkách. Dorůstá do více než půl metru, listy se dají také sušit.
Dagmar Cvrčková, foto Shuttertock, profimedia.cz