Image000.jpg

Léčivka, která saje krev

14. 07. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

O léčivých účincích krvavce totenu hodně napovídá jeho latinský název Sanguisorba officinalis. Slovo sanguisorba se skládá ze dvou částí: sangui znamená krev a sorb sát. Rostlina se už odpradávna používá k zastavování krvácení. Krvavec toten svými […]

O léčivých účincích krvavce totenu hodně napovídá jeho latinský název Sanguisorba officinalis. Slovo sanguisorba se skládá ze dvou částí: sangui znamená krev a sorb sát. Rostlina se už odpradávna používá k zastavování krvácení.

Krvavec toten svými hnědočervenými až karmínovými paličkami květů na dlouhých stoncích tak trochu připomíná jetel, ale příbuzný s ním není. Patří do široké čeledi růžovitých. K léčení se nejčastěji používá silný ztluštělý oddenek rostliny, který může být dlouhý až dvacet a široký tři centimetry. Nahradit ho můžete i kořeny a nadzemní kvetoucí natí.

 

Potrava přírodních národů

Krvavec toten dorůstá až do metrové výšky, rýhovaná lodyha je větvená, listy tvoří přízemní růžici. Vyskytuje se na nehnojených loukách. A nejen těch tuzemských. Našli byste ho na celé severní polokouli od Ameriky po Euroasii, vařily si ho už přírodní národy jako Evenkové, Jakuti a Indiáni. Obyvatelé Sibiře hledali doupata hrabošů severních, kteří si oddenky krvavce shromažďovali v úkrytech jako zásoby na zimu.

Nejkvalitnější léčivé oddenky a kořeny získáte z několik let starých rostlin. Sbírají se na podzim, kdy se v nich po létě nahromadí největší množství účinných látek. Po vyrytí a hrubém očištění se vyperou a následně suší mírným teplem třeba v troubě. Nenechávejte je volně rozložené na vzduchu, oddenky spíš zplesniví, než aby proschly. Nadzemní část se sklízí zhruba do poloviny května, než začne krvavec kvést. Mladé listy se dají využít do jarních salátů, jejich chuť připomíná okurky.

Léčivé látky

Toten se používá vnitřně i zevně. Dokáže stavět krvácení, má také antiseptické a antibakteriální účinky. A to tak silné, že si poradí i se stafylokokovými a streptokokovými infekcemi. Účinný je zejména při průjmech a krvácivých nemocech trávicího traktu, mezi něž patří úplavice, enteritida, kolitida nebo syndrom dráždivého střeva. Zmírňuje ale i silné menstruační krvácení.

Velmi často se používá pro výplachy a kloktání dutiny ústní, kdy pomáhá při paradentóze či po vytržení zubu, dokonce lze z této rostliny vyrobit ústní vodu. Dokáže i mírnit silnou bolest v krku při angíně. Pomáhá při hojení ran, které stačí jednoduše potřít rozemnutými čerstvými listy. Stejně se dají léčit i nejrůznější mokvající vyrážky, vředy a popáleni. Anebo jizvy po neštovicích, silné akné, praskliny pat, bércové vředy, proleženiny a podobné potíže. Účinnější než čerstvé listy je ale odvar z kořene, využívá se třeba pro sedací koupele při potížích s hemoroidy, léčení křečových žil nebo spálenin od sluníčka.

Využití na zahradě

Nezvyklého vzhledu této rostliny se všimli i architekti a krvavec využívají také jako okrasnou rostlinu. Hodí se především do přírodních zahrad, kde může být součástí květnatých luk i trvalkových záhonů. Natrhaný doplňuje kytice a dá se také dobře sušit. Je ale třeba mít na paměti, že mu neprospívá hnojení dusíkem ani suchá půda. Dopřejte mu proto ideálně místo s mírně zásaditým pH. Nemá problémy s kolísavou hladinou spodní vody, hodí se proto i na místa podmáčená. Pokud ho budete pravidelně zalévat, poroste i v nádobách.



Léčivé přípravky

Čaj pro zastavení krvácení

Jedna čajová lžička sušeného drceného kořene se přelije menším šálkem vroucí vody a nechá asi čtvrt hodiny odstát. Poté se každou hodinu užívá několik lžic. Denní dávka je dva až tři malé šálky denně. Využívá se při zánětech žil, častému krvácení z nosu či při silné menstruaci.

 

Přípravek proti popáleninám

Čajová lžička sušeného kořene se rozetře v hmoždíři na prášek, který smícháte s několika lžičkami sezamového nebo slunečnicového oleje. Kašičkou ošetřete popálená místa.

 

Odvar pro sedací koupele

Hrst sušeného oddenku se spaří asi ve třech litrech vody a nechá se dalších deset minut povařit. Zchladlý se nalije do koupele, v které byste měly pobývat asi půl hodiny.

 

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze