HLAVNIshutterstock_2236594607.jpg

Luxus vysoké zeleně? Dopřejte si ho doma!

02. 07. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Do větších bytů nebo domů s atriem či zimní zahradou můžete vybrat pokojové rostliny, které svým charakterem růstu i typem olistění směle zastoupí malé stromky. Ve svojí domovině ostatně rostou jako vysoká vegetace. Aby splňovaly […]

Do větších bytů nebo domů s atriem či zimní zahradou můžete vybrat pokojové rostliny, které svým charakterem růstu i typem olistění směle zastoupí malé stromky. Ve svojí domovině ostatně rostou jako vysoká vegetace. Aby splňovaly všechno, co od nich požadujeme, je klíčové vybrat správný druh pro konkrétní místo. Péče o tyto netypické pokojovky se příliš neliší, svoji pozornost ale musíte zaměřit na výživu – jak nám napoví logika, vzrostlí jedinci se každoročně nepřesazují.

Luxus vysoké zeleně? Dopřejte si ho doma!

Foto: Shutterstock

Šeflera

Schefflera arboricola

Pochází z Tchaj-wanu, kde roste jako vzpřímený, dost chudě větvený keř (anglicky umbrella plant, tedy deštníková rostlina). Její osmičetné listy na dlouhých řapících mají původně tmavozelenou barvu, ale dají se pěstovat i krásně panašované formy. Mezi přednosti šeflery patří košatý a hustý habitus, stromek dorůstá asi do 150 centimetrů. Stanoviště ocení světlé až polostinné, spíš se vyrovná s menším množstvím světla než s úpalem.

Tipy pro pěstování: Vyžaduje vlhčí, mírně kyselý substrát. Ohlídejte si ale, ať nedojde k zamokření – těžko ho snáší. Opatrně také na letnění, přímé slunce listy snadno popálí.

Luxus vysoké zeleně? Dopřejte si ho doma!

Foto: Shutterstock

Lípěnka africká, pokojová lipka

Sparmannia africana

Jeden z mála zástupců vzrostlé bytové zeleně, který navíc i pěkně a pravidelně kvete. Třebaže pochází z jihu Afriky, tuto pokojovku skutečně váže příbuzenský vztah k naší lípě. Dorůstá výšky postavy, největší ozdobou jsou její velké, svěže zelené plstnaté listy. Bílé květy se tvoří v okolících na koncích vrcholů a zaujmou nápadné hnědými tyčinkami. Stromek můžete letnit v polostínu, v bytě potřebuje světlé místo, nikoli ale na přímém slunci.

Tipy pro pěstování: Přes léto potřebuje hodně vody a výživy pro spoustu listů, v zimě byste měli snížit teplotu cca na 12 °C, přesto je nutná mírně vlhká půda. Zjara se doporučuje lípěnku silně sestříhat.

Luxus vysoké zeleně? Dopřejte si ho doma!

Foto: Shutterstock

Pandán

Pandanus veitchii

Tvoří dlouhé mečovité listy s ostrými zoubky na okrajích, pandán poznáte i podle typického podélného pruhování. Výhodou je pomalý růst, netvoří vyšší kmínek a nemusíte ho vůbec zmlazovat. Starší rostliny produkují na bázi kmínku dceřiné oddělky, ze kterých se množí. Další charakteristický rys? Opěrné vzdušné kořeny, které ale nedosahují takové délky jako třeba u monstery. Zpočátku roste pandán dost rychle, později už ne, tvoří husté rozložité exempláře.

Tipy pro pěstování: Pochází z Polynésie, proto má rád teplo. Optimum leží mezi 20 až 25 °C, z tohoto důvodu se dá celoročně pěstovat i v teplých bytech.

Luxus vysoké zeleně? Dopřejte si ho doma!

Foto: Shutterstock

Palmenka nízká

Raphis excelsa

Dekorativní palmička zaujme vějířovými listy, jednotlivé lístky na koncích ukončují jemné pilovité zoubky. Nízký článkovaný kmínek bývá obalen hnědými vlákny. I když jde o docela nenáročnou pokojovku, v bytech dorůstá až do dvou metrů, v zimních zahradách ještě víc. Pokud ji letníte, počítejte s přechodným obdobím pod stromy, které ji na vyšší příděl paprsků přivykne. Palmence vyhovuje substrát s neutrálním pH s větším podílem zahradní půdy.

Tipy pro pěstování: Nenáročná palma vyniká svojí snášenlivostí k přímému slunci i k vysokým teplotám (až 30 °C). Teplota pro přezimování by neměla překročit 18 až 20 °C.

Luxus vysoké zeleně? Dopřejte si ho doma!

Foto: Shutterstock

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze