Madam Zahrada
Domy obvykle ukazují do ulice svou hezčí tvář a zbytek zahrady, která se ukrývá před zraky kolemjdoucích, může člověk jen tušit. Jinak tomu nebylo ani v tomto případě. Podlehl jsem tušení a po krátkém rozhovoru s majitelkou a prvních krocích jsem pochopil, že můj „cit“ byl správný. Nakonec, posuďte sami.
Před příchodem majitelů vytvářel pozemek obraz dokonalé opuštěnosti – tráva, několik jabloní a keříků rybízu. Ke dvěma neudržovaným parcelám domácí připojili třetí, kterou odkoupili od souseda. Tak vznikl dostatečný prostor s rozlohou 50 x 20 m pro rodinný dům i zahradu. Jednotlivé prvky, jako skalka, jezírko či samotná výsadba, však nevyvolávají u pozorovatele dojem obdélníkového půdorysu. Podle učení feng šuej má být v zahradě čistá, volná plocha, aby přes ni mohla proudit energie. I proto zde trávník zabírá dost velkou část pozemku – domácím stačí několik kroků po zeleném koberci – a „baterie jsou dobité“
Co je možné pokazit astrou (Callistephus)? Není náročná a navíc kvete téměř ve všech barvách od června až do prvních listopadových mrazů
Od sousedů odděluje zahradu laťkový plot. Jeho kontury změkčují vajgélie (Weigela), jalovec (juniperus) a velkokvěté žluté růže
V pravém rohu za jezírkem je dřevěná besídka se stolem a lavicemi. Zde domácí relaxují, občas si vychutnají šálek kávy a pozorují okolí. „Ten výhled se nám ještě neokoukal,“ přiznala domácí paní. Tajemství zahrady spočívá ve hře světla a stínu, je jako chameleón – pestrá v létě, klidná v zimě, svěží ráno, kouzelná večer. Zatímco besídce dělá společnost bílý plamínek (Clematis), který upřednostňuje slunce, břeh jezírka zdobí kromě jiných červeně kvetoucí dlužicha (Heuchera), puškvorec, kosatec (Iris) a orobinec (Typha). Vodní hladinu krášlí lekníny a vodomilné trávy Scirpus zebrinus a Scirpus lacustris.
TEXT a FOTO: Ivan Šimek
Odpovědná redaktorka: Martina Deríková