Malá městská zahrada
Navrhnout malou zahradu je pro většinu laiků, a dokonce i odborníků, těžké. Majitelé mají zpravidla neskutečné spektrum přání a požadavků, které chtějí realizovat, a na omezené ploše to nejde. Každá chyba je pak vidět. Návod, […]
Navrhnout malou zahradu je pro většinu laiků, a dokonce i odborníků, těžké. Majitelé mají zpravidla neskutečné spektrum přání a požadavků, které chtějí realizovat, a na omezené ploše to nejde. Každá chyba je pak vidět. Návod, jak si poradit s nevelkým pozemkem správně, nabízí rodinná zahrada v Nymburku.
Kdo někdy vytvářel nebo třeba jen plánoval malou zahradu, ví, že to opravdu není snadné. Přání a požadavků bývá spousta, ovšem pozemek nafouknout nelze. Proto majitelé musejí ustoupit a vybrat jen to nejnutnější. Stalo se tak i na rodinné zahradě s výměrou přibližně šest set metrů čtverečních. Každý byl však pojat opravdu detailně a dá se říci velkoryse. Majitelé i zahradní architektka Kateřina Pospíšilová místo naplnili pouze tím nejdůležitějším a vysadili sem především rostliny okrasné listem a květem.
Propojena s okolím
Zahrada není obehnána žádnými vysokými neprůhlednými ploty, plynule navazuje na své okolí a i díky tomu vypadá mnohem větší, než skutečně je. Oplocení zde samozřejmě nechybí, vyšší stěnu najdete jen na východní straně pozemku. Tvoří pohledovou a protihlukovou clonu, v blízkosti domu totiž vedou železniční koleje a projíždějící vlaky by přece jenom soukromí na zahradě poněkud rušily. Na jižní straně najdete jediný živý plot, vysazený z habrů obecných (Carpinus betulus).
Dům a zahrada v jednom stylu
Majitelé této zahrady se rozhodli pro jednoduchý styl, a to v případě rodinného domu i zahrady. Vše se tedy dobře doplňuje a je propojeno, a to nejen prostřednictvím víceúrovňové terasy, která byla postavená ze surového dřeva. Tento přírodní vzhled se dobře doplňuje s květinami kolem. Rostou zde okrasné trávy a pestré trvalky spolu s růžemi, nechybějí bylinky, pro které si majitelé dojdou přímo z kuchyně.
Ačkoli dům a zastavěná plocha zabírají velkou část pozemku, nepůsobí příliš mohutným dojmem. Také proto, že na severní straně se zahrada netříští do malých celků, ale zůstává celistvá. Tuto část hodně využívají majitelé i jejich psi. Místo byla navrženo i s ohledem na ně, aby zahradu neničili a neškodili tady, jak tomu bývá ve většině případů.
Záhon kakostů i krásné hortenzie
Architektka si dobře poradila s kombinacemi různých druhů rostlin. Zahrada proto nepůsobí přeplácaně. Na jižní i severní straně tak bíle vykvétají hortenzie stromečkovité (Hydrangea arborescens) a dále na ně navazuje záhon kakostu (Geranium ´Rozanne´). Rostliny skryté u domu kvetou v plném létě sytě modrou barvou. Volba jen několika druhů rostlin je krásná a do jednoduché minimalistické zahrady se hodí.
U plotu, který zahradu dělí od kolejí, vznikl pestrý květinový záhon, který je pěkný a zajímavý po celý rok. Na jaře tady kvetou různé druhy cibulovin, v plném létě trvalky v mnoha pestrých barvách. Na podzim zaujmou i atraktivní okrasné trávy, které místo celkově odlehčují. A spolu s okrasnými semeníky trvalek dobře vypadají i mimo sezonu. Na jižní straně nechybí ani zahradní domek, jehož architektura koresponduje s řešením domu. Za touto drobnou stavbou je skryto technické zázemí zahrady – dřevník, kompostér a sud na dešťovou vodu.
Zahrada pro psy
Málokterý majitel zahrady se vzdá trávníku. Platí to i zde, kde vyplňuje plochu za domem. V přední části byste ho ovšem nenašli. Kdo má psy, jistě ví, že rádi a hodně pobíhají kolem plotu orientovaného směrem do ulice. Tady to není jiné, proto se majitelé rozhodli pro řešení, na české poměry netradiční, kdy trávu nahrazují vyvýšené záhony obehnané dubovými trámy, jejichž okolí je vysypané kačírkem hrubší frakce a většími valouny.
Nejenže minerální mulč dodává této části pozemku zajímavý vzhled moderní městské kompozice, ale navíc zde proto nenajdete ani žádné vyšlapané a nechtěné cesty. I samotné záhony jsou díky trámům ochráněny před zvířaty. Kromě třapatkovek nachových (Echinacea purpurea) a třapatek zářivých (Rudbeckia fulgida) zde najdete také aromatickou rostlinu agastache (Agastache ´Blue Fortune´), jejíž listy chutnají po lékořici. Ani zde nemohou chybět okrasné trávy. Vybrané květiny lákají hmyzí opylovače, přilétají sem různé druhy motýlů, včely i čmeláci a další druhy užitečného hmyzu, které prozrazují, že je tato zahrada přátelská i k přírodě.
Lucie Peukertová, foto autorka