Modro-růžová kombinace
Bez omezení. To je jedna z výhod, kterou mají při zakládání zahrady vlastníci novostaveb. Nemusejí brát ohled na stromy, keře a další architektonické prvky, které zde vybudoval někdo jiný, a bránily by v realizaci jejich […]
Bez omezení. To je jedna z výhod, kterou mají při zakládání zahrady vlastníci novostaveb. Nemusejí brát ohled na stromy, keře a další architektonické prvky, které zde vybudoval někdo jiný, a bránily by v realizaci jejich snů a představ. Dopřát si pak mohou i takovou delikatesu, jako jsou květinové záhony v modrých a růžových barevných tónech.
Kolem nového domu ještě nebyly provedeny žádné terénní úpravy, a tak výsadbě musí předcházet pečlivé rozvezení ornice, zatím uložené na hromadách uprostřed pozemku. Ačkoli jde o kvalitní zeminu, sem tam se v ní nacházejí větší kusy opuky, které je nutné sebrat. Hlavně tam, kde má být vysetý okrasný trávník. Vybrané balvany rozhodně nejsou odpad, naopak, jde o cenný stavební materiál, například na vybudování bylinkové spirály, bylinkoviště, úpravu okolí okrasného či koupacího jezírka. Kamene na zahradě není nikdy dost, a proto kusy opuky v ornici nejsou problém, ale výhoda.
Co sem vysadit?
Pozemek se nachází po většinu dne na plném slunci, navíc navazuje na vstup do domu a branku, kterou se vchází k sousedům. Bylo proto třeba zde vytvořit reprezentativní zahradu, neboť bude na očích lidem chodícím kolem, návštěvám i sousedům.
Vyřešit problém se sluncem zvlášť v letních dnech a zlepšit mikroklima by měly časem čtyři solitérní listnaté stromy, jež zde vytvoří mírný stěhovavý stín. Mezi dalšími vysazenými rostlinami najdete kromě habru obecného (Carpinus betulus) také stromovou formu šácholanu Soulangeova (Magnolia soulangeana), ozdobnou drobnoplodou jabloň (Malus ´Everest´) se žluto-oranžovými plody a růžovými květy i liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera). Okrasné keře jsou zvoleny tak, aby doplňovaly sortiment trvalek kvetoucích od brzkého jara až do podzimu. O to, aby prostor vypadal pěkně i v zimě, se postarají kulovitě tvarované zimostrázy vždyzelené (Buxus sempervirens) a metlice trsnaté (Deschampsia caespitosa) v kultivaru Schottland. Uprostřed zahrady vznikne travnatá plocha, která poslouží k dětským hrám nebo k letnímu slunění.
Aby majitelé dosáhli vysněné zahrady, je třeba nejprve správně provést terénní úpravy, tedy urovnat vrstvu podorničí a následně věnovat dostatečnou pozornost rozvozu ornice. Ačkoliv se budou rostliny vysazovat do kvalitní půdy, je vhodné jim stejně do výsadbových jam přidat buď dobře zetlený kompost, nebo zahradnický substrát, který poslouží jako zdroj živin do začátku. Pravidelnou zálivku na slunném stanovišti lze nahradit instalací kapkové závlahy. Postará se o efektivní přísun vody, takže se zamezí zbytečným ztrátám, k nimž dochází při tradiční zálivce zahradní hadicí. Při výsadbě stromů je třeba vykopat dostatečně velké výsadbové jámy, které budou asi o jednu třetinu přesahovat kořenový bal dřevin. Plocha záhonů je zamulčovaná borkou, zatímco povrch dvou cestiček vedoucích skrze výsadbu kryje kamenná drť.
Tip redakce
V praxi se často můžete setkat především na pozemcích u nových objektů, že se před stavbou odveze a uschová kvalitní ornice, která se sem po dokončení opět vrací. Ovšem zpravidla je překryta nekvalitním podorničím, které se na pozemku zatím nahromadí. Tento neduh českých zahrad je poměrně častý a značně snižuje kvalitu půdy. Pokud máte tu možnost, raději sami na tuto práci dohlédněte. Vrstvy by se měly na pozemek vrátit ve stejném pořadí, ve kterém byly původně uloženy – tedy dospodu patří podorničí a na něj kvalitní ornice vhodná pro založení zahrady.
Alternativa navržené výsadby
Nejste-li přívržencem květinových zahrad a raději svůj pozemek využijete pro rostliny spíše užitkového rázu, které ale zároveň plní i estetickou funkci, můžete dát přednost například bylinkám a dřevinám označovaným jako drobné ovoce. Tato kombinace se hodí na dobře osluněná místa. Plocha této zahrady je dostatečně velká i pro založení bylinkové spirály, která umožňuje efektivní využití prostoru, a navíc vypadá velmi zajímavě. Pro osázení spirály lze využít všechny dostupné bylinky – levanduli úzkolistou (Lavandula angustifolia), yzop lékařský (Hyssopus officinalis), tymián obecný (Thymus vulgaris) nebo dobromysl obecnou (Origanum vulgare). Sáhnout můžete i po méně tradičních druzích, jako je kozlík lékařský (Valeriana officinalis), řepík lékařský (Agrimonia eupatoria), pelyněk brotan (Artemisia abrotanum) nebo třeba oman pravý (Inula helenium). Bylinky doplňte po stranách drobnými dřevinami, vhodné jsou například temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa), muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) či borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum).
Lucie Peukertová, kresby autorka, foto autorka a Shutterstock
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.