Image000-4.jpg

Na srdce je hloh

10. 12. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Hloh roste prakticky kdekoli. Předci věřili, že chrání domov, zvířata i pole, proto také tento keř ohraničoval pastviny a hranice pozemků. Má však i léčivé účinky – snižuje krevní tlak, pomůže při nespavosti a používá […]

Hloh roste prakticky kdekoli. Předci věřili, že chrání domov, zvířata i pole, proto také tento keř ohraničoval pastviny a hranice pozemků. Má však i léčivé účinky – snižuje krevní tlak, pomůže při nespavosti a používá se především při problémech se srdcem.

Trnité keře nebo malé stromy hlohu (Crataegus laevigata) rostou na krajích listnatých lesů, kamenitých stráních, často tvoří neprostupné houštiny na mezích. Přežijí také na suchých a nehostinných místech, proto se často používají i při rekultivacích. Hloh má mimořádně tvrdé dřevo a trny, které kdysi sloužily jako zbraně. Proto také jeho pojmenování Crataegus vychází z řeckého slova kratagios, což znamená silný.

Zahradní odrůda hlohu může být i plnokvětá.

Pomáhá nejen na srdce

Jako léčivka se sbírají květ a listy, v plodech je obsaženo i značné množství vitaminu C. Hloh snižuje krevní tlak, používá se také na léčbu problémů se srdcem a nejrůznějších oběhových potíží. Zlepšuje prokrvení věnčitých tepen a také okysličení srdečního svalu. Zmírňuje pocit křečí či nedostatečnosti srdce, zabraňuje zužování cév, které je příčinou anginy pectoris. Léčivka je nezastupitelná také při rekonvalescenci po infarktu – posiluje srdce a stabilizuje jeho tep. Pomáhá i proti nespavosti. Ve srovnání s náprstníkem působí hloh poměrně pomalu, ale dlouhodobě. Proto se nepoužívá při akutních problémech, ale při prevenci nebo naopak zotavování. Nemá žádné vedlejší účinky na organismus.

Sklízí se od dubna do května

List a květ se sbírají nejčastěji od dubna do května, záleží na konkrétních klimatických podmínkách. Protože hloh roste prakticky všude, lze ho natrhat ve volné přírodě a není třeba ho záměrně vysazovat na zahradu. Samozřejmě bylinu sbírejte pouze v čistých oblastech, nikoli třeba u frekventované silnice. Sušte ho při teplotách, které nikdy nepřesáhnou čtyřicet stupňů, jinak se snižuje jeho účinnost.

Méně se využívají plody, takzvané hložinky, dozrávající až v říjnu. Jde o drobné červené malvičky s moučnatou chutí. Dají se z nich připravit povidla nebo víno. I ony si uchovávají povzbuzující účinek na činnost srdce.

Hloh na zahradách

Dříve se hlohy vysazovaly jako růžově či bíle kvetoucí stromy, seženete je i nyní, podívejte se například po odrůdě ‚Paul’s Scarlet‘. Tyto dřeviny nacházejí uplatnění také jako součást přírodních zahrad. Díky své trnitosti se ale mohou využít i v neprostupných živých plotech na hranicích pozemku třeba u chat a chalup.


LÉČIVÉ PŘÍPRAVKY

Čaj pro denní užívání

Jedna čajová lžička sušeného listu a květu se přelije šálkem vroucí vody a nechá patnáct minut louhovat. Čaj se pije třikrát denně po dobu minimálně měsíce. Používá se pro celkové posílení srdce a oběhového systému.

Čaj pro správný krevní oběh

Smíchejte dvacet pět gramů listu a květu hlohu, stejné množství rozmarýnu a řebříčku a přidejte ještě dvacet gramů mateřídoušky. Směs přelijte vroucí vodou a nechte deset minut louhovat. Pijte třikrát denně šálek po dobu šesti týdnů. Nálev pomáhá na studené ruce a nohy, nízký krevní tlak, při rekonvalescenci a stavech slabosti.

Srdeční kapky

Menší šroubovací skleničku naplňte nadrobno nasekanými listy a květy hlohu. Materiál zalijte čtyřicetiprocentní vodkou. Sklenici postavte na okno a nechte asi tři až čtyři týdny na slunci louhovat. Každý den obsah důkladně protřepejte. Hotové kapky přeceďte přes plátýnko a nalijte do skleničky s kapátkem. Užívejte třikrát denně 25 kapek.

Srdeční likér

Dvě stě gramů hložinek, dvě hrsti meduňkových listů, tyčinku skořice a sto gramů kandysového cukru nasypte do skleněného džbánu. Přilijte sedm set mililitrů vodky nebo jiného vysokoprocentního alkoholu a nechte stát asi šest týdnů. Získaný výluh poté slijte a nechte ještě další tři měsíce dozrát v tmavém sklepě. Poté se užívá denně jedna až dvě likérové skleničky.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock, profimedia.cz

 

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze