Nechte úklid robotům
Rychlý, jednoduchý, bez námahy – takový by měl být velký předvánoční úklid. Máte ale pocit, že u vás vše trvá příliš dlouho. Zkuste do práce zapojit roboty! Zjednodušit velký úklid dokážou nejen stále novější a […]
Rychlý, jednoduchý, bez námahy – takový by měl být velký předvánoční úklid. Máte ale pocit, že u vás vše trvá příliš dlouho. Zkuste do práce zapojit roboty!
Zjednodušit velký úklid dokážou nejen stále novější a dokonalejší čisticí přípravky, ale také roboti nebo pomocníci, kteří pracují jen s minimální asistencí člověka a práci zrychlují.
Začněte u oken
Ještě než začne mrznout, umyjte okna, vyperte záclony a závěsy nebo osprchujte žaluzie. Při tom právě majitelé novostaveb, kde jsou oblíbená velké prosklené stěny považují tuto část vánočního úklidu za nejhorší. Zcela zbytečně. Na mytí takových oken lze použít speciální robot, vybavený hlavicí s dvěma utěrkami z mikrovlákna. Na skle drží sám pomocí podtlaku, pohybuje se po něm, při tom plochu umývá a leští. Má senzory které kontrolují, zda vyčistil všechny části. Lze ho zapínat a vypínat pomocí dálkového ovládání. Uplatnění najde nejen při mytí oken, ale i skleněných skříněk, výplní vestavěných skříní nebo velkých zrcadel. Dokonce vám vyčistí i obklady v koupelnách – jednoduše zvládne vše, co má rovný a pravidelný tvar a tloušťku minimálně tři milimetry.
Pokud byste přece jen chtěli mít čištění oken více pod kontrolou, pomůže vám v tom čistič, který v mnohém připomíná ruční vysavač na mokré vysávání a jehož hubice je zakončena speciální gumovou stěrkou. Pod tlakem ihned vysává veškerou setřenou vodu, takže nic nekape na parapet a nečistoty nejsou dále rozmazávány po skle.
Jestliže zůstanete u ručního mytí, hodně záleží na tom, jak k tomu použijete čisticí přípravek. Volte lešticí prostředek, který po nastříkání na svislou plochu vytvoří pěnu, která nebude stékat a lépe se rozetře. A hlavně by měl obsahovat alkohol. Ten totiž způsobuje rychlejší odpařování leštidla ze skla. Proto prostředek nestačí na okně zaschnout a nevytvoří tady nepěkné šmouhy, kterých si každý hned všimne.
I s podlahou pomůže robot
Robot vám pomůže i s úklidem podlah. Automatické vysavače totiž stále častěji bývají vybavené i funkcí mokrého vytírání. Stroj k mytí používá kartáč otáčející se rychlostí několik stovek otáček za minutu, díky čemuž odstraní i zaschlé skvrny. Čistění probíhá ve čtyřech fázích – nejprve se vysají drobné nečistoty, poté dojde k navlhčí podlahy, následuje samotné čištění kartáči a nakonec odsátí špinavé vody. Stroj je při tom konstruovaný tak, že použitá a čistá voda jsou od sebe oddělené, proto nevracíte na podlahu špínu a bakterie.
Mnozí však stále zůstávají u klasického kýble a mopů – ty lze rozdělit na dva základní typy – ploché a třásňové. Ty první jsou doplněné speciálními návleky z mikrovlákna, které připevňujete suchým zipem nebo je na kostru navlečete. Třásňové mohou, ale nemusejí být vyrobené z mikrovláken.
Jsou určené na mokré vytírání, proto se k jejich výrobě většinou používá klasická textilie.
Stále oblíbenější jsou sety mopů a kbelíků s nástavcem na ždímání. Díky němu zůstává na podlaze mnohem méně vody a ta uschne až o polovinu rychleji. To je důležité třeba u laminátových nebo dřevěných podlah, kterým voda a vlhko nesvědčí,
Při ručním vytírání sice nedosáhnete tolika otáček jako u robotických strojů, přesto můžete využít jeden trik na to, aby byla podlaha čistá všude: zapomeňte na to, že budete podlahu stírat zleva doprava nebo zepředu dozadu. Obojí je špatně. Správně máte koštětem po podlaze malovat osmičku. Jen tak vám neunikne ani trocha špíny!
Vosky dělají nábytku dobře
Velký úklid je příležitostí věnovat větší péči i nábytku. Zatímco během roku ho většina lidí setře prachovkou nebo použije speciální nástavec na vysavač, kterým ho vyluxuje, jednou za rok byste měli skříním a stolkům něco navíc – například napuštění oleji a vosky. Ty se hodí na ošetření lakovaného nebo mořeného, tak také přírodního dřeva. Nejčastěji mají podobu krému, který proniká do dřeva a chrání ho zevnitř. Kromě toho obnoví jeho barvu a lesk, a navíc, což u čisticích prostředků nebývá pravidlem, provoní celý byt. Prostředky se do něj vsáknou a chrání ho podobně, jako vy chráníte krémy svou pokožku třeba před sluncem.
Pokud je vaším cílem zbavit všechny povrchy prachu, dohlédněte, aby bylo na čisticím prostředku napsáno, že obsahuje antistatické složky, které pomáhají odstranit více částic a alergenů než suché čištění. Speciální čisticí složky nábytek navíc zbaví také otisků prstů, kapek od vody, kroužků po sklenicích a jiných skvrn. Neobsahují žádný vosk, proto je můžete použít na všechny povrchy včetně skla, plastu a samozřejmě dřeva, které se po jejich použití příjemně leskne. Zpravidla se nedoporučují na neošetřené dřevo.
Dezinfekce z přírody
V obchodech sice najdete mnoho čisticích dezinfekčních prostředků, ale spoustu z nich nejdete i v prodejnách s ovocem a zeleninou. Víte, které to jsou?
Citrón – má silné antioxidační vlastnosti, stačí přidat několik kapek šťávy do vody a pomocí rozprašovače tuto směs rozstříkat, aby se vyčistil vzduch.
Olej z čajovníku – jde o skutečně silný přírodní dezinfekční prostředek, který má velmi účinné dezinfekční vlastnosti.
Levandule – levandule je přírodní dezinfekční látka, navíc působí jako prostředek proti molům.
Eukalyptus – má antivirové a antibakteriální vlastnosti. Je také účinným odpuzujícím prostředkem proti hmyzu.
Třezalka tečkovaná – jde o velmi účinné antiseptikum a dezinfekci.
Borovicový olej – často ho používají i výrobci do svých dezinfekčních prostředků
Tymián – přírodní dezinfekční prostředek, o němž se vědci domnívají, že olej z něj působí pro proti e.coli, listerii či salmonelóze .
Ocet – i to je přírodní dezinfekční prostředek, který můžete použít v kombinaci s jinými esenciálními oleji, jako je olej z eukalyptu a čaje, můžete použít jako sprej nebo čisticí prostředek na toalety.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock
Uložit