Image004-7.jpg

Nejčastější choroby trávníků

21. 06. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Málo vody, stín, nedostatek živin… Důvodů, proč trávník ztrácí svou barvu a kvalitu, může být více. Zatímco někdy stačí porost častěji kosit, jindy je třeba ho pohnojit, ošetřit přípravky proti houbovým chorobám nebo místo znovu […]

Málo vody, stín, nedostatek živin… Důvodů, proč trávník ztrácí svou barvu a kvalitu, může být více. Zatímco někdy stačí porost častěji kosit, jindy je třeba ho pohnojit, ošetřit přípravky proti houbovým chorobám nebo místo znovu osít.

Na jaře si trávník žádá větší péči než po zbytek roku. Proto nejprve ostřejšími, ideálně vertikutačními hráběmi provzdušněte plochu a prořežte drn do hloubky tři až pět milimetrů. Odstraníte při tom i mech a vznikající plst, které můžete sebrat sekačkou a zkompostovat. Trávníku dopřejte dostatek výživy, kterou bude v následujících týdnech potřebovat, hnojivo dávkujte v množství zhruba třicet gramů na metr čtvereční. Pro rychlou regeneraci lze na poškozená místa rozhodit i malou dávku ledku vápenatého. Pokud vám i po takové péči zůstanou na ploše hnědá, bílá či jinak zbarvená místa, trávník pravděpodobně trpí některou z chorob a je třeba mu věnovat intenzivnější péči. S kterými se setkáte nejčastěji?

Plíseň sněžná

Pro tuto chorobu, která se objevuje hlavně na jaře, se také používá název sněžná světlorůžová plísňovitost trav. Na ploše vidíte – hlavně ve stínu – bělavá nebo narůžovělá podhoubí kruhovitého, elipsovitého či nepravidelného tvaru. Způsobuje je na podzim neodklizená organická hmota, sníh na nezamrzlé zemi, zhutnělá půda a nadbytek dusíku. Trávník má nahnědlou nebo hnědou barvu a velmi pomalu regeneruje.

Co s tím: Odumřelou hmotu opatrně vyhrabte a trávu přihnojte ledkem vápenatým nebo amonným s vápencem. Pokud plíseň ničí větší plochu, můžete použít i fungicidní přípravky.

 

Paluška travní

Najdete-li na jaře v trávníku různě veliké hnědavé skvrny, jejichž barva se mění na šedou až bílou, porost trpí sněžnou tyfulovou plísňovitostí trav. Tu způsobuje dlouhodobě ležící sníh, teploty mezi nulou až deseti stupni a také vysoká vzdušná vlhkost. Můžete se s ní setkat i po zimě bez sněhu, protože příznivé podmínky pro tuto chorobu vytváří i množství stařiny v porostu.

Co s tím: Postup je stejný jako u plísně sněžné – místo vyhrabte, přihnojte ledem vápenatým nebo amonným s vápencem. I tady může pomoci fungicidní ošetření.

Paluška travní

Padlí trav

Jestliže se na stéblech vytváří bělavý moučnatý povlak, který přechází do rozsáhlejších hnědavých skvrn, jde o travní padlí. Je třeba proti němu zasáhnout, jinak listy postupně odumřou. Objevuje se tam, kde je trávník příliš hustý nebo se nachází ve stínu či místě s vysokou vzdušnou vlhkostí.

Co s tím: Do takových míst volte odolné odrůdy, většinou mají v názvu napsáno, že jsou určené do stínu. Pomůže i pravidelné hnojení a sečení, které zabrání rozšiřování padlí. U silně poškozeného trávníku zvolte postřik zamezující šíření houbových onemocnění.

Padlí trav

Rez korunkatá

Rez korunkatá, nově se označuje i jako korunkatá rzivost trav, poškozuje stébla – nejprve zde najdete žluté a oranžové prášivé kupky, postupně je střídají černé lesklé skvrny a stébla postupně odumírají. Příčinou je málo sečení, nedostatečná výživa, vysoká teplota a vzdušná vlhkost.

Co s tím: Trávník častěji sečte a hnojte.

 

Rez travní

Choroba se objevuje v okolí kolének a na spodní části stébel jako tmavě rezavé prášivé puchýřky letních výtrusů. Ty zimní pak bývají tmavě černé a vypouklé. Postupně dochází k narušování pletiv, kroucení a zasychání listů. Rez ničí trávník při špatném zalévání v ranních hodinách, dále pokud hodně padá rosa anebo často prší během teplých dnů.

Co s tím: Pokud to situace dovoluje, trávník zalévejte jen večer, kdy se ochladí.

Rez travní

Kornatka travní

Nově se tato choroba označuje také jako červená nitkovitost trav. V trávníku se tvoří nepravidelné skvrny, které později žloutnou a dostávají slámovitou barvu. Při vyšší vlhkosti se mohou objevovat i růžově zbarvené chomáčky vzdušného podhoubí. Objevuje se většinou na podzim, její příčinou jsou totiž časté mlhy, dlouhodobé zamokření a také nedostatek dusíku v půdě.

Co s tím: Trávník pravidelně hnojte, prořezávejte, případně ošetřete fungicidy.

 

Čarodějné kruhy

Za čarodějné kruhy mohou houby z řádu Basiodio mycetes, které se vyskytují především ve starších trávnících, na chudých a písčitých, silně utužených nebo bývalých lesních půdách. Chorobu způsobuje nadbytek dusíku z rozkladu dřevní hmoty. V trávníku se objevují tmavě zelené kružnice nebo v porostu najdete odumřelá místa s bělavým myceliem.

Co s tím: Zbavit se kruhů není jednoduché, odborníci doporučují odstranit trávník i s vrstvou nevhodné půdy, tu na hradit kvalitním substrátem a trávník znovu vysít.

Čarodejné kruhy

Když je poškození větší

Jestliže máte v trávníku poškozené velké plochy, je lepší tuto část odstranit a znovu vysít. Použijte k tomu směs se slovem obnova v názvu, výrobci doporučují 25 gramů na metr čtvereční. Toto osivo místa rychle zaplní. Jestliže je poškozená více než polovina plochy, bude lepší trávník vysít znovu.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze