Image001-10

Nejlepší přítel zahradníka? Vozík!

23. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Vynález kola se považuje za jeden z největších objevů lidstva. Pro zahradníky je ovšem stejně důležité sestrojení vozíku a kolečka.

Odvoz hlíny a písku, větví po prořezávce, posekané trávy nebo shrabaného listí, přesun těžkých věcí… činností, při nichž oceníte kolečka, existuje v zahradě mnoho. Kupte si proto prakticky vozík.

 

Ručně vedené

V poslední době se na trhu začaly objevovat ruční čtyřkolové vozíky. Mívají nosnost až tři sta padesát kilogramů a doplněny jsou buď korbou nebo jen nízkou bočnicí. Ale koupíte i typy s vakem nebo plachtou, když potřebujete převážet jemný sypký materiál, například zeminu, která by jinak propadala. Některé vozíky mají i snímatelnou jednu z bočnic, aby se usnadnilo nakládání a vykládání a nemuseli jste vše přehazovat přes horní hranu.
U modelů s plastovou korbou volte raději ty sklápěcí. Jsou ideální pro převoz sypkého materiálu, kterého bývá v zahradě hodně.

Při koupi se nezapomeňte zeptat, zda lze vozky převážet jak ručně, nebo také zapojit
za zahradní traktůrek a čtyřkolku – třeba když potřebujete dopravit hromadu čerstvě posekané trávy na místní skládku bioodpadu. Pak sundáte rukojeť oje a přeměníte ji v závěsnou tyč pro připojení k motorovému stroji.

Kontejnery na kolečkách

Práci s listím nebo převážení vykopaného rostlinného materiálu mohou usnadnit i obyčejné kolečkové kontejnery. Jako náhrada se často používá obyčejná plastová popelnice na směsný komunální odpad. Práce s ní však není příliš komfortní – je úzká a vysoká, navíc malá kolečka nejsou příliš vhodná pro pojezd třeba po nerovném trávníku. Daleko snáze se manipuluje s ručními plastovými zahradními vozíky na kolečkách, které mají kapacitu kolem padesáti litrů a hrana násypky je nízko, takže se snáze plní i vysypává. Taháte je za sebou jako nákupní tašku a hmota nákladu leží nad osou koleček, takže vyvíjíte sílu jen k tomu, abyste ji sunuli dopředu.

 

Za traktůrek

Přívěsy určené k zapřažen za malý zahradní traktor bývají plechové nebo plastové. Ty druhé převládají, díky nízké hmotnosti. Traktůrek má přece jen omezený pohyb a čím lehčí bude vozík, tím více nákladu zvládne odvézt. Mohou mít objem až pět set litrů. Sklápění korby je zde standardem.

Pokud uvažujete o tom, že vozík za traktor připojíte, dejte na rady prodejců zahradní techniky a kupte si stroj se silnějším motorem. Ideální spojení přívěsného vozíku je s dvouválcovou pohonnou jednotkou, a pokud se má používat třeba v kopcovitém terénu, doporučují i pohon 4×4.

 

Za auto

Nejen majitelé velkých zahrad ocení klasický přívěsný vozík za auto na stěhování objemných předmětů, ale i nákladu mulčovací kůry nebo kačírku pro úpravu záhonů, pro převoz sazenic pro živý plot a podobně.

Vozík vybírejte podle toho, k čemu a jak často ho budete používat. Prodejci je často nabízejí ve třech kvalitativních provedeních – hobby, standard a profi. Tomu odpovídá nejen cena, ale i provedení komponentů. Když ho využijete párkrát za sezonu, vystačíte si s hobby kvalitou. Stavíte-li dům nebo vlastníte sad a budete ho potřebovat i několikrát do týdne, raději si připlaťte.

Přívěsné vozíky se dělí také na nebrzděné a brzděné. K těm prvním se řadí základní lehké modely, zpomalování obstarává samotný automobil, ke kterému jsou připojeny. U brzděných modelů probíhá změna rychlosti prostřednictvím teleskopické oje, která ovládá lanka brzd. Při zpomalování soupravy se napnou a spínají brzdový systém vozíku. Proto na nich můžete převážet daleko větší a hlavně těžší náklad.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze