Není květináč jako květináč
Oblečte rostliny podle svého vkusu: elegantně, vtipně, vesele, střídmě, zkrátka jedinečně… Květináč je důležitou součástí interiéru, doplňuje krásu rostliny, a může vám dokonce ulehčit pěstování. Na trůně Zaslouží si květináč svůj vlastní podstavec? Pokud mu […]
Oblečte rostliny podle svého vkusu: elegantně, vtipně, vesele, střídmě, zkrátka jedinečně… Květináč je důležitou součástí interiéru, doplňuje krásu rostliny, a může vám dokonce ulehčit pěstování.
Na trůně
Zaslouží si květináč svůj vlastní podstavec? Pokud mu perfektně sedí na míru, získá zajímavý vzhled a působí vzdušně. Vyvýšení skýtá i praktické výhody, pokud by například nižší rostlinu stínil rám okna.
Dotek přírody
Košíky pletené z přírodních materiálů, ať už máme na mysli proutí, palmové listy nebo trávu, přinášejí útulnou atmosféru. Obal na květináč z nich vyrobený bude rostlinám zaručeně slušet. Dno však musíte vyložit nepropustnou podmiskou.
Bytelné i hravé
Betonové květináče vás potěší stabilitou a jen tak je nerozbijete. Pokud necháte vyniknout ryzí beton, působí střídmě a chladně. Díky barvám se ale mohou proměnit v nebývale veselé společníky.
Levitující krása
Závěsné květináče nikdy nevyjdou z módy. Šetří místo, umožní vám ozelenit rozličné kouty a působí kouzelně. Zvláště když z nich necháte splývat dlouhé šlahouny nejrůznějších pokojovek. Aparátem k zavěšení může být opatřena sama pěstební nádoba, nebo její obal. A že se právě v tomto případě designéři činí, vidíme na obrovském výběru…
Nezvyklé tvary
Proč mají květináče nejčastěji kónický, směrem vzhůru se rozšiřující tvar? Tato podoba se osvědčila jako velmi praktická, umožňuje totiž snadné přesazování rostlin. Můžete však zatoužit i po jiných tvarech, které budou v kombinaci s vhodně zvolenou rostlinou vypadat skvostně. U tvarů zužujících se vzhůru ovšem musíte počítat s daní za vzhled – čeká vás obtížné přesazování. Mohou proto posloužit jen jako obaly pro klasický květináč, nebo být dostatečně hnojené rostlině domovem po celý život. Tento postup je osvědčený u velkých exemplářů, které už stejně není dost dobře možné přesazovat. Nanejvýš vyměníte svrchní vrstvu zeminy.
V náruči dřeva
Dřevo je pro květináče materiál spíše neobvyklý, o to zajímavější dojem vytvoří. Dřevo nezklame nikdy a vizuálně sedne jak všem rostlinám, tak interiérům. Využít ho můžete jako svrchní obal, nebo nádobu zevnitř vyloženou nepropustnou vrstvou.
Blyštivá paráda
Kov, zvláště ten sytě barevný a lesklý, upoutává pozornost. Kovový květináč určitě nemá každý, a pokud jeho výrazný vzhled dobře využijete, prokáže vám dobré služby. Zatímco venku může hrozit přehřívání, v interiéru se horkého slunce obávat nemusíte. Pokud nechcete vzhled nádoby rušit podmiskou, měli byste substrát podložit silnou vrstvou drenáže, ideálně perlitu, který poutá vodu a substrát skvěle provzdušňuje. Pak bude snazší rostliny zalévat správně – ani nepřelít, ani nenechat strádat suchem.
Zahrada uvnitř pokoje
Patří truhlíky pouze na balkón? V interiéru mohou působit velmi příjemně, zvláště pokud zvolíte kousky vytříbeného vzhledu. Dají se v nich pohromadě pěstovat rostliny podobných nároků, harmonicky působí i skupina téhož druhu. Velkorysý porost jako by vás propojil s přírodou venku. Rostliny, které nejsou omezené jednotlivými nádobami, v něčem připomínají zahradu.
Poradí si sám
Zapomínáte zalévat květiny, často cestujete mimo domov? Nebo je naopak přeléváte, protože se vám obtížně odhaduje, kolik vody je tak akorát? Mnoho starostí za vás vyřeší moderní samozavlažovací květináče. Rostlina si z rezervoáru bere tolik, kolik potřebuje. Dokud zbývá v zásobníku vláha, nehrozí jí žízeň, ale ani přemokření.
Jako v bavlnce
Rostliny lze umístit do speciálních textilních květináčů, jejichž materiál je tvárný a příjemný, ale zároveň pevný a nepropustný. Nebo můžete obléknout jakékoli pěstební nádoby do „šatů“ dle vlastního vkusu. Pokud rádi pletete nebo háčkujete, volba bude jasná!
Květináče na pochodu
Člověka až překvapí, jak tři nožky promění vcelku běžný květináč v cosi naprosto neobyčejného. Jako by ožil a chystal se odkráčet. Nohy by ovšem měl mít pěkně rozkročené, aby neutrpěla stabilita.
Zahrádka pro víly
Pro výrobu klasických pěstebních nádob se sklo nehodí. Ale aerária, to je jiná! Skleněné baňky se stanou ideálním domovem pro rostliny, které nepotřebují kořenit v půdě. V přírodě rostou jako epifyty, přichycené na větvích a kmenech stromů. Spokojené budou i ve skleněné kukani, kterou můžete položit na světlé místo, nebo zavěsit – pak působí vskutku nadpozemsky.
Robotické květináče
Máte rádi chytrou techniku? I květináče mohou disponovat jistou inteligencí – a takové se postarají o rostliny za vás. Mohou v sobě mít zabudované zavlažování i osvětlení, které po správném nastavení poskytne rostlinám optimální podmínky. Velké oblibě se tyto systémy těší především pro pěstování zeleniny a bylinek, které tak můžete mít po ruce přímo v kuchyni. Cena odpovídá raritnosti obdobných zařízení a nadšení z nich budou především fandové automatiky, či naprosto zaneprázdnění jedinci.
Vyladěné rodinky
Patrně nepěstujete v jednom pokoji rostlinu jedinou, ale hned několik, nebo dokonce spoustu. Měly by všechny nádoby vypadat stejně? Působí to sice minimalisticky a elegantně, ale možná trochu nudně. Jenže když bude každá úplně jiná, zvláště pokud stojí blízko sebe, může na vás sestava působit rušivě, neharmonicky. Velmi šik dojem dělají sladěné sestavy, které k sobě patří, ale nejde o identické kopie.
Jednoduché řešení
Mít v pokoji skutečně vzrostlou palmu, monsteru, fíkus či jiný zelený skvost? Paráda, u takových velikánů se můžete spolehnout na zcela jedinečný efekt. Velké rostliny však vyžadují i relativně velké nádoby. A pokud je potřebujete čas od času přemístit, oceníte podložky na kolečkách. Ty se ostatně hodí i pro rostliny, které s vámi doma bydlí pouze v chladnější části roku.
Text: Viola Martinková, foto: Shutterstock