Není sklep jako sklep
Sklep domu nebo i samostatná garáž nabízejí velké množství úložných prostorů, kde lze skladovat sportovní potřeby, ovoce ři zeleninu a za určitých podmínek jsou vhodné také k vytvoření archivu vína. Vše má ale svá pravidla. […]
Sklep domu nebo i samostatná garáž nabízejí velké množství úložných prostorů, kde lze skladovat sportovní potřeby, ovoce ři zeleninu a za určitých podmínek jsou vhodné také k vytvoření archivu vína. Vše má ale svá pravidla.
I velký sklep se stane brzy malý a přeplněný, pokud v něm nebudete dodržovat pravidla správného skladování a určitý řád.
Na ovoce a zeleninu
Ovce a zeleninu byste měli skladovat zvlášť. Pro ovoce – přes zimu se uchovávají hlavně jádroviny – se doporučuje prostor s teplotami kolem pěti stupňů. Zatímco o něco vyšší nevadí, určitě by neměly klesnout k nule, aby jablka a hrušky nezmrzly. V ideálním případě se má ovoce rozložit na dřevěné police nebo do lísek, které lze stavět na sebe. Protože je však třeba je pravidelně dezinfikovat, mnozí dávají přednost plastovým bedýnkám, které se snadno dají umýt vodou, v níž je rozpuštěný dezinfekční přípravek. Je lepší použít spíš nižší typy, aby nebylo ovoce v několik vrstvách na sobě. Jablka by se do nich měla pokládat stopkami nahoru, hrušky naopak dolů. Mezi lískami by měl proudit dostatek vzduchu, aby se mohly uvolňovat látky stimulující proces zrání. Ovoce pravidelně kontrolujte, a pokud najdete zkažený plod, vyhoďte ho.
Chladný, vzdušný sklep, ovšem s vyšší vlhkostí kolem osmdesáti procent vyžaduje i zelenina. Důležitá je vyšší vlhkost, která brání vysychání listové a kořenové zeleniny, které pak nevadnou a nescvrkávají se. Bramborám navíc dopřejte temný kout, na světle se v nich začne tvořit jedovatý solanin.
Na vinné láhve
Jestliže vlastníte suterenní sklep, můžete ho snadno proměnit ve vinný. Pro dlouhodobé skladování vína není nutná ani tak nízká teplota, více záleží na její stálosti. Podle vinařů lze láhve dlouhodobě skladovat při teplotách mezi pěti až osmnácti stupni. I když čím vyšší teploty, tím rychleji v nich nápoj zraje. Ale stále je to lepší, než aby se v prostoru měnila teplota o tři stupně za den.
Důležité také je, aby víno bylo uloženo mimo dosah světla, protože mu vadí jak ultrafialové záření, tak umělé osvětlením. Tma je pro skladování vína stejně důležitá jako vhodná teplota.
Láhve by měly být ukládány naležato, aby zátky zůstaly vlhké, a tím i nabobtnalé a vzduchotěsné a zabraňovaly tak oxidaci. Vlhkost vínu neškodí a měla by být doplňkem sklepů s nízkými teplotami.
Na všechno
Většina lidí však využívá sklepy hlavně jako úložný prostor, a pak zde ocení především kvalitní regály, v nichž lze udržet pořádek a mít o všem přehled. Zatímco pro ovoce a víno je vyšší vlhkost výhodou, u věcí je to přesně naopak. Proto je dobré vybírat materiály, které nepodléhá hnilobě ani korozi. Dále je třeba vědět, co zde chcete skladovat a podle toho vybírat velikost a nosnost regálů. I když počítejte s tím, že se vám budou věci během doby měnit, proto jsou výhodné variabilní systémy, které si můžete přizpůsobit a přenastavit, jak právě potřebujete.
Jestliže se rozhodnete pro plastové, ty určené do sklepa budou pravděpodobně vyrobené z PVC a polypropylenu. Smontujete je bez použití šroubů a nářadí, a stejně tak jednoduše je rozeberete případně přestavíte. U kovových zase oceníte vysokou pevnost díky kvalitnímu materiálu. Regály bývají vyrobené z pozinkovaných kovových úhelníků a police většinou z dřevotřísky či MDF desky. Nosnost jedné se pohybuje mezi dvěma- až třemi sty kilogramy.
Pro lepší přehled je dobré věci ukládat do boxů vyrobených z pevného plastu – polypropylenu, tím zajistí jejich pevnost a odolnost. Koupíte je v mnoha velikostech a samozřejmě jsou lepší ty průhledné, kde vidíte dovnitř. Nezapomeňte také na víko, aby se na věci uvnitř neprášilo.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock
Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017.