Neobvyklé jezírko aneb Jak funguje kořenová čistička
Jezírko zarostlé rákosem, orobincem nebo blatouchem – i tak může vypadat čistička odpadních vod, tedy pokud dáte přednost té kořenové před klasickou. Zahrada, chalupa či dům na samotě je sen mnoha lidí, který nemusí zkazit […]
Jezírko zarostlé rákosem, orobincem nebo blatouchem – i tak může vypadat čistička odpadních vod, tedy pokud dáte přednost té kořenové před klasickou.
Zahrada, chalupa či dům na samotě je sen mnoha lidí, který nemusí zkazit ani praktické věci, například kam odvedou použitou vodu. V druhém případě lze zvolit praktické a také už elegantní řešení – aerobní nebo ještě lépe kořenovou čističku odpadních vod.
Jak funguje čistička?
Standardní čistička odpadních vod s provzdušňováním (setkat se můžete i s označením aerobní) rozkládá nečistoty díky mikroorganismům. Celý proces lze rozdělit do tří fází: v první dojde k hrubému předčištění, kdy se od odpadní vody oddělí hrubé nečistoty. Následně se aerobně vyčistí a oddělí kal, který se odčerpá do jedné nádoby a vyčištěná voda do druhé. První stačí vyvážet zhruba jednou za pět let. Vyčištěnou vodu, která by měla být bez zápachu a k nerozeznání od té užitkové, můžete používat třeba k zavlažování zahrady, nechat vsáknout do půdy či odvést do blízkého toku.
Mikroorganismy, které se v zařízení nacházejí, se nečistotami živí a ke svému životu potřebují jejich neustálý příjem. Proto je tento typ vhodný například k rodinným domům a jiným trvale obývaným stavbám. Naopak pokud si ji pořídíte na chatu a chalupu, bude trvat, než se po delší nepřítomnosti biologický proces opět nastartuje. Firmy ale tvrdí, že některým neuškodí ani tříměsíční pauza. Koupit si také můžete speciální očkovací tablety s koncentrovanými mikroorganismy a enzymy, které se postupně uvolňují do vody a čističku tak udržují ve funkčním stavu. Mnohem větší riziko tak pro jejich chod představují majitelé. Ti by měli dbát na to, aby se do odpadu nevlévaly látky na bázi chloru, jako je Savo a podobně. Ty totiž spolehlivě bakterie zahubí. Dobře fungující čističky pracují s účinností až 96 procent.
Kořenová čistička
U kořenové čističky zajišťují čištění odpadních vod organismy přirozeně žijící na kořenech vodních a bahenních rostlin. Stejný proces probíhá i v přírodě. Také zde je proces rozdělený do několika fází, ta první je stejná jako u aerobních typů a dochází při ní k hrubému předčištění.
Odtud voda teče do soustavy mělkých bazénů hlubokých 30 až 75 centimetrů. Aby špinavá voda neprosákla do podzemních vod, musí být nádrže vystlány dostatečně silnou plastovou nepropustnou fólií, která je z obou stran chráněna geotextilií. Dno je vysypáno hrubším pískem nebo štěrkem a zasypáno mulčem či zeminou. Poté je místo osázeno bahenními rostlinami, jejichž kořeny vodu čistí. Bez problému zpracují takzvané šedé vod z koupelny a kuchyně, ale vypouštět do ní můžete po úpravách i vodu z toalet. Tento typ je vhodný i k rekreačním objektům, rostliny k životu nepotřebují pravidelný přísun nečistot. Musíte na ni mít dostatek místa, počítejte na jednu osobu alespoň s pěti až šesti metry čtverečními vodní plochy. Čtyřčlenná rodina tak potřebuje nádrž o minimální velikosti pět krát pět metrů.
Rostliny vhodné pro kořenovou čističku
Rákos obecný (Phragmites Australis)
Chrastice (lesknice) rákosovitá (Phalaris Arundinacea)
Zblochan vodní (Glyceria Maxima)
Orobinec (Typha )
Blatouch bahenní (Caltha palustris)
Kosatec žlutý (Iris Pseudacorus)
Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)
Jímka a septik
Čističky odpadních vod jsou na stavbu náročnější a dražší, navrhovat a realizovat by je měli odborníci. Mnozí majitelé proto stále raději volí k zachycení odpadních vod jímku nebo septik. Ty jsou sice levnější, ovšem více starostí i peněz stojí jejich provoz.
Jímka neboli žumpa slouží pouze ke shromažďování odpadních vod – když se naplní, musíte ji nechat pravidelně vyvážet. Existují jímky samonosné, které lze pouze zahrnout hlínou a vydrží její tlak, zatímco jiné je nutné obetonovat, čímž se zvyšují náklady na instalaci. Pokud plánujete jímku k domu, kde žije čtyřčlenná rodina, která podle statistik vyprodukuje denně čtyři sta litrů odpadní vody, při objemu žumpy deset kubických metrů vám vyjde, že ji budete muset vyvážet vlastně každý měsíc. Jestliže plánujete jímku u chaty či chalupy, kde trávíte víkendy a letní dovolenou, bude stačit vyvézt ji jen několikrát do roka. A protože ani stavba není příliš drahá, jde o vhodné řešení.
Septik bývá obvykle dvou- nebo tříkomorový a funguje tak, že kaly vtékají do první komory, usazují se na dně a částečně pročištěná voda se přelévá do další a další komory. Nakonec projde filtrací a pak se vypustí do vodoteče, často to bývá trativod nebo místní potok. Obecně se udává, že účinnost podobného organického čištění se pohybuje kolem šedesáti procent. Samotný septik je sice třeba pravidelně vyvážet, rozhodně ale ne tak často jako žumpu.
Jaké vybrat čerpadlo
Ať už chcete využívat k zalévání zahrady přečištěnou vodu z kořenové čističky nebo dešťovku ze sudu, potřebujete k tomu vhodné čerpadlo. Víte, který typ se k čemu hodí?
Kalové čerpadlo je vhodné na vyprazdňování nádrží, rybníčků a sklepů. Nečistoty a fekálie odčerpává až do velikosti půl centimetru a dokáže vyvinout tlak 0,4–2 bary. Není však určené k zalévání trávníku nebo zahrady.
Zahradní povrchové tlakové čerpadlo je nenáročné na manipulaci, protože zůstává na povrchu. Hodí se pro zavlažování trávníku nebo postřik zahrady. Jejich sací výška je od šesti do devíti metrů a tlak mají od tří barů.
Ponorné tlakové čerpadlo se používá tam, kde potřebujete vyvinout dostatečný tlak, tedy například na zalévání či závlahu. Jejich výkon začíná na třech barech, přičemž platí, že čím větší zahrada, tím větší tlak potřebujete. Téměř všechna ponorná čerpadla jsou vybavena plovákem, který zajišťuje, že čerpadlo nepoběží takzvaně na sucho, vypne se a nespálí. Výjimkou jsou typy určené do vrutu a také specifická čerpadla určená k vyčerpání bazénu, při kterých si můžete výšku dostupné hladiny vody regulovat ručně.
Čerpadlo na čistou vodu, jak z názvu vyplývá, je tento druh čerpadla určen na pitnou vodu. Na zahradě nejčastěji využijete nízkotlaké, která pracují s tlakem 0,6–1 bar a používají se zejména na přečerpání vody nebo vyčerpání třeba bazénu.
Čerpadlo do sudu patří mezi speciální druhy a velikostí a ergonomií je přizpůsobeno pro snadné uložení do sudu. Nahromadit dešťovou vodu do sudu a následně z něj zalévat nebylo nikdy tak snadné.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock