Nevlastní sestry pomněnek: Kvetou déle a stejně krásně
Něžná modř pomněnek ztělesňuje venkovskou pohodu i půvab přírody. Pro zahrady se ale příliš nehodí – nevyhovují jim slunné záhony (původně jde o lesní a bahenní rostliny) a laickým pěstitelům se jejich dvouletý cyklus typicky […]
Něžná modř pomněnek ztělesňuje venkovskou pohodu i půvab přírody. Pro zahrady se ale příliš nehodí – nevyhovují jim slunné záhony (původně jde o lesní a bahenní rostliny) a laickým pěstitelům se jejich dvouletý cyklus typicky zdá příliš dlouhý. Častěji se s pomněnkami setkáte jako s krátkověkou letničkou, již zahradní společnosti nabízejí na počátku jara, existuje ale i jiné řešení, dokonce ve čtyřech variantách. Pokud obdivujete nekomplikovanou krásu jednoduchých květů, vytipovali jsme pro vás druhy s velmi podobným vzhledem, které vydrží na zahradě podstatně déle. S pomněnkami je pojí příbuzenský vztah – všechny nabízené možnosti patří do stejné čeledi brutnákovitých neboli dříve drsnolistých (Boraginaceae).
Pupkovec jarní
Omphalodes verna
Tato nízká trvalka nepřevyšuje patnáct centimetrů, ale květy v kontrastu se svěže zelenými listy vypadají moc pěkně, zvlášť na větší ploše. Pupkovec se hodí jako doplněk k vyšším rostlinám i jako podrost pod keře. Kvete v teplejší části jara, ve vlně s jarními trvalkami a cibulovinami, kam spadají konvalinky, modré kosatce sibiřské, pivoňky, orlíčky i barevně kontrastní kamzičníky či narcisy. Od pomněnky jej rozeznáte i podle pěti jemných bílých linek, které se rozbíhají od středu kvítku. Šlechtí se i v bílé formě.
Tipy pro pěstování: Potřebuje vlhčí místo s kyprou, humózní vzdušnou zeminou, nedaří se mu v těžké mazlavé půdě ani na suchých místech. Roste dobře a rychle, jeho postranní výběžky mohou vytlačit sousední druhy.
Pomněnkovec velkolistý
Brunnera macrophylla
Ve srovnání s podobným pupkovcem má tato trvalka podstatně vyšší vzrůst, i s květenstvím měří až čtyřicet centimetrů. Můžete ji vysadit samostatně, výborně ale vypadá třeba s bergéniemi či pestrolistými bohyškami. Pěstuje se i v bílé formě (‚Betty Bowring‘, ‚Mr. Morse‘) či s listy se světlou kresbou (‚Langtrees‘, ‚Alexander’s Great‘). A jak rozlišíte pomněnkovec od pupkovce? Podle srdčitého tvaru listů s výraznou žilnatinou a drsnými chlupy (pupkovec naopak vždy prozradí svěže zelené listy se zřetelnou špičkou). Od květu pomněnky se zase dá rozeznat podle bílého kroužku – pomněnka má žlutý střed.
Tipy pro pěstování: Pokud si vysadíte odrůdu s kontrastními listy, vždy dejte přednost přistíněným místům, aby se jejich podoba projevila naplno, na slunci zůstává nevýrazná. Tam zase lépe uspějí odrůdy zelenolisté, třeba kompaktně rostoucí ‚Blaukuppel‘.
Kamejka rozkladitá
Lithodora diffusa, syn. Lithospermum diffusum
Kamejku na první pohled poznáte podle sytého tmavého vybarvení. Pěstuje se jako polštářová nenáročná skalnička s charakterem nízkého polokeře – je tedy částečně dřevnatá. Kombinuje se s jinými podobnými skalničkami, třeba s devaterníkem nebo mydlicí. Od května do června se pyšní tmavě azurovými květy, jemné lodyhy nesou svěže zelené lístky. Vysazují se šlechtěné odrůdy, například ‚Heavenly Blue‘ či ‚Grace Ward‘. Podobná kamejka modronachová se liší podobou poupat, před rozvinutím růžových, teprve později hořcově modrých.
Tipy pro pěstování: Kamejka se využívá pro skalky s kyselým pH, dobře prospívá také v kamenných suchých korytech. Vyžaduje ale dobrou drenáž a propustný kyselejší substrát. Citlivě reaguje na přemokření, zejména pak v zimě.
Užanka líbezná
Cynoglossum amabile
Jde o letničku, která se od pomněnky výrazně liší především svými nároky. Pochází totiž z hornatých oblastí Asie, tím pádem snese nejen suchou půdu, kde by pomněnka vůbec růst nemohla, ale i půdu s alkalickou reakcí, chudou na živiny. Proto se hodí rovněž na vápencové skalky, často se užankou lemují záhony růží vysazené na slunci. Zdobí opravdu až do prvních mrazů, tedy do konce října. Květy se tvoří na stále se prodlužujících výhonech, užanka tak může přerůst i půlmetrovou výšku. Dlouho vydrží i ve váze, na rozdíl od pomněnky její kvítky postrádají světlé očko.
Tipy pro pěstování: Může se předpěstovat z březnového výsevu do truhlíků, potom kvete už od června. Dá se vysévat i přímo, konkrétně v dubnu, poté rozkvétá počátkem prázdnin. Doporučujeme ji ke konci prázdnin seříznout a přihnojit, aby získala košatější trsy.
Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock