Než půjdete kupovat čerpadlo
Než půjdete do prodejny vybrat čerpadlo, dobře si rozmyslete, jaké potřebujete. Jiný typ se hodí k cirkulaci vody v potůčku či jezírku, odlišné je třeba pro zalévání vodou ze sudu či jímky. Na trhu existují […]
Než půjdete do prodejny vybrat čerpadlo, dobře si rozmyslete, jaké potřebujete. Jiný typ se hodí k cirkulaci vody v potůčku či jezírku, odlišné je třeba pro zalévání vodou ze sudu či jímky.
Na trhu existují čerpadla ponorná i povrchová, určená k zavlažování zahrad, k přívodu vody do domu nebo k jejímu odčerpávání z míst, kde ji rozhodně nechcete. Dále specializovaná čerpadla do sudu, studny nebo ta kalová, která si poradí se špinavou vodou včetně až čtyřcentimetrových kamenů.
Nejčastější jsou povrchová
Velmi často si zahrádkáři kupují čerpadlo proto, aby mohli snadno a pravidelně zalévat či zavlažovat. Pokud slouží jako zdroj vody potok, studna či nádrž na dešťovou vodu, potřebujete povrchové čerpadlo. Můžete volit mezi elektrickými modely, v zahrádkářských osadách bez energie lze použít i dražší, benzinové varianty. K přednostem těchto výrobků patří mobilita – snadno je převezete a přenesete z místa na místo – a vynikající sací vlastnosti. Zvládnete s nimi běžné kropení pistolí a napojit na ně lze i větší zavlažovací systémy s několika postřikovači.
Na špinavou vodu
Potřebujete-li vodu odčerpat nebo přečerpat, je důležitým kritériem při výběru vhodného zařízení míra znečištění kapaliny, umístění a zdroj. Pokud chcete dostat čistou nebo jen lehce špinavou vodu z bazénu nebo nádrže na dešťovku, kupte si ponorné čerpadlo.
Jestliže pracujete se silně znečištěnou a splaškovou vodou, třeba po záplavách, na likvidaci kaluží či odčerpání stavebních jam, potřebujete kalová ponorná čerpadla. Jsou konstruována tak, aby si poradila i s drobnými pevnými částicemi zpravidla až do velikosti čtyř centimetrů.
Co je potřeba na tlakovou vodu
Pokud potřebujete tlakovou vodu například na sprchování, ať už z kopaných nebo vrtaných studní, jejichž hloubka bývá i několik desítek metrů, podívejte se v obchodech po čerpadlu do vrtu nebo ponorném tlakovém čerpadle. Je také rozdíl, zda chcete vodu použít pro letní sprchování na zahradě nebo celoroční provoz v koupelně. V druhém případě se nevyplatí kupovat čerpadlo po internetu, je lepší zajít do specializovaného obchodu, kde popíšete, z jaké hloubky budete vodu čerpat a jak vysoko ji budete muset vytlačit tak, aby se stále dobře spínaly bojlery či průtokové ohřívače s kotlem. Záleží také na předpokládané spotřebě vody, aby nebylo čerpadlo poddimenzované a motor se nezničil častým spínáním. Takový návrh by měl zvládnout vypracovat i zkušený instalatér.
Moderní technologie čerpadel
Nejsofistikovanější čerpadla jsou řízena elektronicky – sama vědí, kdy se mají zapnout nebo naopak vypnout, doplňují je různé pojistky proti běhu na sucho. Ty nejlepší bývají dokonce vybavené elektronickými displeji, díky nimž vidíte, co se právě s čerpadlem děje. Také na něm můžete přehledně ovládat všechny funkce.
Další využití čerpadel je při zásobování domácností vodou. Současným trendem jsou automatické domácí vodárny či automaty, které zvládnou nejen komplexně rozvést vodu v domě, ale i na zahradě. Tato zařízení, případně vodárny, se díky tlakovému spínači uvádějí do chodu otočením kohoutku. Speciální nádoba vyrovnává tlak a zajišťuje tak plynulý chod vodárny. Nejlacinější vodárny se dají pořídit už okolo dvou tisíc. Když jste si automat nepořídili a je vám líto si kvůli tomu kupovat čerpadlo nové, můžete sáhnout po externím tlakovém spínači, který si namontujete mezi čerpadlo a hadici, a sami si tak vytvoříte svůj domácí automat.
Co vědět před nákupem čerpadla
Jaká je kvalita čerpané vody?
Na jakou činnost chci zařízení používat?
Kam chcete vodu dostat a odkud ji budete čerpat?
Jak často bude v provozu?
Kolik vody najednou chcete používat?
Jak velký tlak potřebujete?
Je v blízkosti přívod elektřiny?
Jaký máte typ studny (vrtanou nebo kopanou) a jaké jsou její rozměry?
Radek Tichý, foto Shutterstock
Uložit