Shutterstock_342990785.jpg

Než si koupíte řetězovou pilu

21. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Co je opravdu důležité a podstatné pro výběr řetězové pily? Druh pohonu, výkon motoru, délka lišty nebo něco zcela jiného? Zde jsou pravidla, kterými byste se měli řídit při nákupu. Ať už budete kupovat pilu z […]

Co je opravdu důležité a podstatné pro výběr řetězové pily? Druh pohonu, výkon motoru, délka lišty nebo něco zcela jiného? Zde jsou pravidla, kterými byste se měli řídit při nákupu.

foto Shutterstock

Ať už budete kupovat pilu z kategorie hobby pro občasné použití nebo tu profesionální, s níž chcete připravit palivové dřevo na celou sezonu, nejprve si ji vezměte do ruky. Minimálně stejně důležité jako výkon motoru či délka lišty je snadné používání. A třeba i odpružení rukojeti. Hobby a nižší kategorie farmářských pil je mají pružinové. Vyšší třída farmářských a profesionální používají silentblokové. Jejich výhoda spočívá v jistějším vedení řezu.

U benzinových se zaměřte i na snadnost tahu startovacím lankem. Některé typy mají dekompresní ventil, který uvedení do chodu velmi usnadňuje. Při jeho použití se vypustí část stlačené směsi benzinu a oleje z válce, a dojde tak ke snížení potřebné tažné síly na startovacím lanku.

A třeba hmotnost je důležitá hlavně při dlouhodobé práci. Většina řetězových pil váží od čtyř do osmi kilogramů, elektrické mohou být i lehčí, a naopak profesionální mají i deset kilogramů. Hmotnost totiž souvisí s výkonem a ten zase s motorem. Tudíž čím těžší pila, tím má zpravidla výkonnější motor.

foto Shutterstock

Délka lišty

Jedním ze dvou důležitých parametrů, které sledujte při nákupu pily, je délka lišty. Na ní a výkonu motoru záleží, jak tlusté kmeny či větve pořežete. Je třeba myslet na to, že čím delší lišta bude, tím větší vzniká tření. A aby se překonalo, potřebuje stroj silný motor. Nejčastěji se setkáte s lištou dlouhou třicet až čtyřicet centimetrů. Pokud ji doplňuje silný motor, můžete s takovým strojem pokácet i opravdu vzrostlé stromy. Nejdelší lišty se pohybují okolo 45 centimetrů a doplňují výrobky pro profesionály. Nejkratší mají naopak ty akumulátorové.

Délce lišty musí odpovídat i výkon motoru. foto Shutterstock

Pohon motoru

Pokud si pořídíte pilu s elektrickým motorem, získáte stroj s menší hlučností a bez výfukových plynů. Díky těmto vlastnostem jsou ideální pro práci ve městech, neboť tolik nerušíte sousedy.

Další skupinou jsou ty akumulátorové, někdy se označují i jako podskupina těch elektrických. Výkonově a pracovně se dají srovnat se standardními elektrickými. Jsou lehké a k práci nemusíte používat přívodní kabel. Ale zase vás omezuje výdrž baterie. A samozřejmě ji nesmíte zapomenout pravidelně dobíjet. Aby se vám pořízení akumulátorové pily vyplatilo, je vhodné pořídit si v rámci stejné značky i jiné přístroje a stroje, které jsou napájené stejnou baterií.

Nejčastěji se však setkáte s benzinovými pilami, K jejich výhodám patří kromě široké nabídky i vysoký výkon. Ovšem musíte počítat s náročnější údržbou. Zatímco u elektrické stačí po práci vyčistit a správně nasadit a utáhnout řetěz, u benzinových byste měli po každém řezání také zkontrolovat vzduchový filtr a svíčky. To jsou dvě velmi důležité komponenty, bez nichž by benzínová řetězová pila vůbec nefungovala.

Nízkou hmotnost stroje oceníte hlavně při dlouhodobé práci. foto Shutterstock

Pro jednoduché práce

Pokud potřebujete jen občas upravit stromy na zahradě a připravit dřevo na oheň, máte téměř neomezený výběr. Volit lze mezi všemi druhy pohonu, tedy jak elektrické nebo elektrické akumulátorové, tak i menší benzinové pily.

Mnohdy je najdete v kategorii odvětvovačích výrobků nebo mezi typy pro ošetřování stromů. Svými rozměry i nízkou hmotností se dobře vejdou do malých prostor a perfektně se s nimi manipuluje. Délka vodicí lišty řetězu vám bude stačit do třiceti pěti centimetrů a v případě malých motorových pil se délka bude pohybovat do třiceti centimetrů.
U stroje na drobné práce na zahradě je lepší se soustředit nikoli na výkon, ale na váhu a hluk. Tišší pily oceníte zvláště v hustěji zastavěných částech města a nižší hmotnost je důležitá hlavně pro ženy.

U benzinových výrobků si ověřte snadnost startování. foto Shutterstock

Ideální na chatu

Pokud vlastníte chatu nebo musíte řešit přípravu dřeva na topení, vybírejte řetězové pily s benzinovým motorem. Zde už je důležité zohlednit také výkon motoru. Pily o objemu motoru 45 až 55 kubických centimetrů si perfektně poradí jak s běžným palivovým dřevem, tak i s pokácením silnějších stromů v lese. Těmto požadavkům odpovídají výrobky z kategorie farmářských motorových pil. Snažte se vybírat z vyšší kategorie, kde nemají pily plastovou klikovou skříň, u níž hrozí deformace vlivem tepla a následné nasávání vzduchu válcem. Lepší jsou ty vyrobené z odolnějšího materiálu, které obstojí i v horších podmínkách. Délka vodicí lišty řetězu se v této kategorii pohybuje do 45 centimetrů.

Benzinové pily jsou náročnější na údržbu. foto Shutterstock

Jako profesionál

Pro zpracování většího množství dřeva a časté používání vybírejte z kategorie profesionálních motorových pil. Jsou vyrobeny z velmi odolných materiálů, a vydrží tak i dlouhodobou práci v těch nejhorších podmínkách. Objem motoru se pohybuje od 55 kubických centimetrů a je většinou odlit ze slitin hořčíku, které odvádějí teplo daleko lépe než skříně z lehkých slitin.

 

Vybavení řetězových pil

K bezchybnému provozu a dlouhé životnosti potřebuje pila i praktické doplňky a nářadí pro pravidelnou údržbu. Někdy je součástí balení, jindy si ho musíte dokoupit. Do čeho se vyplatí investovat?

Brzda řetězu – je součástí každá pily bez ohledu na pohon a cenu. Zajišťuje okamžité zastavení řetězu, pokud je to třeba. Jde o velmi důležitý bezpečnostní prvek. Před použitím pily, si proto důkladně nastudujte, jakým způsobem se brzda řetězu ovládá, abyste ji mohli v případě potřeby použít.

Zubová opěrka – oceníte ji, pokud při práci narazíte na suk. Opěrka se do něj zakousne, ale pila vám neodskočí nahoru. Jde především o důležitý bezpečnostní prvek.

Napínaní řetězu – je to vlastně jednoduché kolečko, kterým stačí otočit do správné polohy a napne řetěz tak, že není ani příliš utažený, ani povolený. Údržba pily tak bude mnohem jednodušší.

Tlumení vibrací – pořiďte si ho, pokud budete řezat často a delší dobu. Díky tlumičům totiž do vašeho zápěstí nepůjde tolik zpětný rázů a nebudou vás tolik bolet ruce.

Automatické mazání řetězu – ve výbavě některých pil výrobci nabízejí automatické mazání řetězu. Zjednoduší tak nutnou údržbu stroje.  Dávejte si ale pozor a pravidelně kontrolujte hladinu oleje v nádobce. Bez oleje automatické mazání fungovat nebude.


Kategorie motorových pil

• Hobby
+ nízká cena
– horší konstrukční a materiálové provedení

• Farmářské
+ dobrý poměr cena/výkon
– u nižších modelů použity horší materiály

• Profesionální
+ výborné konstrukční a materiálové provedení
– vysoká cena


Kategorie podle zdroje energie

• Elektrické a akumulátorové pily
+ nízká hmotnost
+ snadná údržba
– malý výkon
– přívodní elektrický kabel nebo drahý akumulátor

• Benzinové pily
+ velký výkon
+ není potřeba elektrický kabel
– náročnější na údržbu
– větší hmotnost

 

Redakce, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze