Obyčejné květináče? Nikoli!
Berou se jako samozřejmost, přitom jde o geniální vynález – květináče umožní pěstovat rostliny kdekoli, kde je světlo. Dotvářejí interiér a podtrhnout mohou i krásu samotných pokojových rostlin. Keramika je klasika Keramické květináče jsou klasika. […]
Berou se jako samozřejmost, přitom jde o geniální vynález – květináče umožní pěstovat rostliny kdekoli, kde je světlo. Dotvářejí interiér a podtrhnout mohou i krásu samotných pokojových rostlin.
Keramika je klasika
Keramické květináče jsou klasika. Na výběr máte nejen obvyklé tvary, ale i nádoby hranaté, velké i malé. Obyčejné květináče také lákají k vyzdobení podle vlastní fantazie, snadno se natírají. Ovšem i původní vzhled je příjemný, neutrální, s rostlinami ladí a hodí se do většiny interiérů. Na hliněných květináčích se časem usazují mapy – lze je odstranit kartáčem, někdy se však může patina povést a nakonec i hodit.
Lákavé barvy
Velmi atraktivní jsou nádoby z glazované keramiky a kameniny. Výběr barev i tvarů je lákavý, díky hladkému povrchu je snadno udržíte čisté. Originální kousky naleznete nejen v květinářstvích, ale i přímo v keramických dílnách.
Plast bez zalévání
Plastové květináče nabízejí co do barev a tvarů stále širší a zajímavější nabídku. Dnes už naštěstí mnoho výrobců hledí jak na funkčnost, tak na design a tyto typy nemusí jen barvou a tvarem neúspěšně napodobovat pálenou klasiku. Oproti hliněným jsou lehčí a tak snadno se nerozbijí. Právě z plastu bývají často vyrobeny samozavlažovací pěstební nádoby. Nejen balkónové truhlíky mohou skrývat prostorný zásobník na vodu, ze kterého vláha stoupá pomocí knotů. Pro pokojovky jsou velmi komfortní, zrovna tak jako pro vás – starosti se zaléváním květin o kratší dovolené odpadnou, jsou také ideální pro začátečníky. Z kvalitních samozavlažovacích nádob si rostliny vláhu odebírají podle potřeby, nehrozí jim žízeň, ani přemokření.
Průhledné květináče?
Kořeny patří do půdy, světlo jim nedělá dobře a substrát v průhledné nádobě stejně nevytvoří nijak pěknou podívanou. Výjimkou jsou epifytické orchideje, které mají takzvané vzdušné kořeny. S těmi běžnými mají společné jen to, že rostlinu zásobují živinami a vláhou. Ovšem nehledají je v půdě, ale ve vzduchu. V tropickém pralese visí z větví stromů a zachytávají vláhu i mikroskopické části minerálů. Především můrovec, Phaleonopsis, je vyšlechtěn do mnoha nádherných hybridů, které je celkem snadné pěstovat v pokoji, a dokonce i v květináči. Ovšem ve speciálním, hrubém substrátu a ideálně v nádobě průsvitné a dostatečně perforované. Vzdušné kořeny světlo rády mají. Často bývají i zelené a přispívají k fotosyntéze, stejně jako listy. Epifytické orchideje však budou prospívat i v neprůhledné nádobě, pokud necháte kořeny růst dle libosti ven.
Obaly pro parádu
Obaly na květináče nabízejí rychlé a elegantní řešení, které vám umožní využít nádoby bez odtokového otvoru – ty jsou jinak pro pěstování nepraktické, vhodnou míru zálivky v nich těžko odhadnete. Obal na květináč mohou být proutěné nebo dřevěné,koupíte i kovové, skleněné, plastové, laminátové, bambusové nebo také látkové. Staré dřevěné bedničky a soudky dají interiéru zajímavý vzhled, pozinkovaný kov skvěle ladí k moderním a minimalistickým interiérům. Obal, který je vyšší než květináč, můžete využít i ke zvlhčení vzduchu okolo rostliny. Rozdíl ve výšce srovnejte štěrkem nebo oblázky, na něž nalijete vodu. Ta se bude kolem rostliny odpařovat, ovšem ona sama ve vodě stát nebude.
K zavěšení
Pokud máte vhodné místo k zavěšení, květiny v prostoru, ať už v košíku, žardince nebo jiném závěsu jsou mimořádně atraktivní.
Spojení tvarů
Při troše hledání najdete květináče v jakékoli barvě a odstínu. Hrát si tak můžete s kontrastem i sladěním barev – vzhledem k interiéru, barvám stěn, nábytku, parapetu, listům a květům rostlin. V kontrastu, který upoutá a oživí jakékoli místo, jsou vůči sobě zelená a červená, modrá a oranžová, žlutá a fialová. Pohodově, měkce a mírně budou působit barvy ležící v barevném kruhu blízko sebe, tedy modrá s fialovou a růžovou, červená s oranžovou… Neutrální bílá, šedá, hnědá a béžová ladí s většinou interiérů, světlé barvy okolí opticky rozjasní. Velmi čistě působí kombinace bílé se světle zelenou.
Podle rostliny
Kontrastovat nebo naopak ladit mohou i tvary nádob a rostlin. Ostré listy juky, aloe či vysokých kaktusů ještě zvýrazní hranaté nádoby. Baňaté, oblé květináče podtrhnou ladné křivky listů, pěkně v nich vyniknou bujné kompaktní trsy zelence a kapradin nebo měkkost gloxínie či bramboříku. Pozor jen na nahoře příliš zúžené nádoby, které ztěžují přesazování.
Protiklady se přitahují
Výrazně barevné nádoby mohou oživit interiér, ale pozor na to, že krása samotných rostlin v nich může být upozaděna. Proto do velmi ozdobných nádob raději vsaďte střídmě působící rostlinu. Pokojovku hýřící barvami naopak doplňte jednodušším květináčem.
Co na to květiny?
Rostlinám bude jedno, zda je zasadíte do prodyšného květináče z pálené hlíny, nebo do glazovaného či plastového. Ovšem jen za předpokladu, že zvolenému materiálu přizpůsobíte zálivku.
- Pórézní nádoby vysychají dříve, nedochází v nich tak snadno k přemokření. Pro vlhkomilné rostliny jsou tedy obecně vhodnější neprodyšné materiály a naopak. Ale i na zalévání náročná rostlina bude prospívat v porézním květináči, pokud ji budete dostatečně zalévat.
- Naopak suchomilným druhům nevadí uzavřený květináč, pokud dno vysypete vrstvou drenáže a zaléváte s citem.
- Neporézní materiály a dokonce i nádoby bez odtokového otvoru jsou vhodné pro vyloženě bahenní rostliny, které rády stojí ve vodě, jako je například vysoký a elegantní šáchor.
- Zatímco materiálu lze přizpůsobit režim zálivky, tvar je dobré vybírat s ohledem na nároky rostlin. Většině vyhovuje ten klasický, ale například pokojové azalce svědčí nižší a širší nádoba, protože nekoření hluboko.
- Naopak pokojové kapradiny ocení vysoké nádoby, a také v nich lépe vypadají.
- Většina pokojovek ocení každoročně o číslo větší nádobu. Pokud má vhodný substrát, zálivku a hnojení, nepotřebuje nadbytečný prostor. Některým rostlinám, jako je azalka, aspidistra nebo mnohé sukulenty, vyhovuje dokonce přesazení jen jednou za dva až tři roky, až kořeny zcela vyplní květináč. U kvetoucích druhů může přebytečný prostor vést k menší ochotě kvést.
Viola Martinková, foto Shutterstock a profimadia.cz