Odpočívejte ve stínu 10x jinak
Pokud vaši zahradu střeží vzrostlé stromy, patříte mezi šťastlivce. Zahrada bez kousku příjemného chládku se totiž v horkém létě stane nehostinnou výhní. Naštěstí si blahodárný stín můžete zajistit i dalšími způsoby: od moderních doplňků až […]
Pokud vaši zahradu střeží vzrostlé stromy, patříte mezi šťastlivce. Zahrada bez kousku příjemného chládku se totiž v horkém létě stane nehostinnou výhní. Naštěstí si blahodárný stín můžete zajistit i dalšími způsoby: od moderních doplňků až po ryze přírodní rostlinná řešení.
Maxislunečník
Potřebujete komfortní zastínění a nechcete se každých pár minut přesouvat? Pak se vám možná vyplatí investice do skutečně velkorysého slunečníku. Můžete ho natáčet podle potřeby a spolehlivě ochrání i větší společnost.
Pan slunečník
Ochranu před pálícím sluncem poskytuje už tisíce let. S malými slunečníčky se dnes již prochází málokdo, zvykli jsme si, že nás před UV zářením ochrání kšilt a opalovací krém. Ale pokud jde o zastínění zahradního posezení, tento skvělý vynález stále hraje prim. V bílé vám bude připomínat přímořské dovolené i dávnou módní eleganci. Večer slunečník raději stáhněte, aby se mu nezachtělo prolétnout se povětřím. K zemi ho sice váže stabilní kotva, silný vítr však látku i konstrukci snadno poškodí.
Pod ochranou plachtoví
Rychlou úlevu od přemíry slunce nabízejí rozmanité stínící textilie, které můžete umístit nejen na pergoly a nejrůznější konstrukce, ale třeba je jen natáhnout mezi kůly. Materiál volte odolný vůči UV záření, dešti i větru – ne náhodou se často používá lodní plachtovina. Ideální službu vám plachta udělá, pokud ji můžete snadno natáhnout či skasat podle potřeby.
Zelená či kvetoucí „střecha“?
Pergola, kterou necháte porůst popínavými rostlinami, spolehlivě zastíní zahradní posezení a bude skvěle vypadat. Liány mohou kromě stínu poskytnout i výtečné plody, pokud si vyberete například kiwi nebo vinnou révu. Pro krásné květy si zahradníci zase oblíbili plaménky – obzvlášť nepřešlechtěné odrůdy rostou velmi bujně. Mezi další vděčné popínavky, které vás ochrání před sluníčkem a potěší svými květy, patří rozmanité druhy nádherně vonícího zimolezu či trubač. Spolehnout se můžete i na přísavník pěticípý zvaný psí víno. A kromě pnoucích dřevin můžete využít také rychle rostoucí popínavé letničky – povíjnice či vilec dorostou i přes čtyři metry do výšky.
Strom stvořený ke stínění
Stín pod korunou stromu je nádherně chladivý. Listy odfiltrují sluneční paprsky, a navíc vypařují vláhu, čímž okolí zvlhčují a ochlazují. Pokud si přejete zelený slunečník co nejdříve, pomůže vám například katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides). Stínu se dočkáte časně nejen díky rychlému růstu stromu, ale také díky velikým, až 20 centimetrů dlouhým a téměř stejně širokým listům, a rozložité koruně.
Katalpu v létě zdobí narůžovělá květenství s květy až 5 centimetrů velkými, na podzim až čtyřiceticentimetrové luskovité tobolky. Na oplátku za vylepšení a krášlení zahrady vyžaduje výživnou, propustnou půdu, a než vzroste a zapustí kořeny dostatečně hluboko, tak ocení i hojnou zálivku. Řez nepotřebuje, ale pokud si přejete korunu tvarovat, přizpůsobí se.
Přenosný stín pro nejmenší
Lehký stan odolný proti UV záření může děti ochránit spolehlivěji než slunečník. Pokud se jim uvnitř líbí, z dosahu ochrany tak rychle neutečou. Stan oceníte hlavně na cestách, třeba na pláži, ale využití najde i na zahradě. Dbejte ale na vhodné umístění stanu, dvojitou ochranou určitě nic nezkazíte.
Vrbový altánek
Jedinečný vzhled i vtip mají živé vrbové altány, které nestavíte, ale vypěstujete. Rostou z vrbových proutků, které se snadno ujímají, pokud je čerstvě uříznuté zapíchnete do země a udržujete okolí vlhké. Díky jejich proslulé ohebnosti můžete proutky tvarovat a splétat dle libosti, a vytvořit tak živou zelenou stavbu, která stíní svým vlastním listovím.
Vrbové altány se dají koncipovat jako stavby malé a útulné, nebo naopak velkolepé – cestu k nim zastíní vrbové tunely. Pokud vrbám poskytnete dostatek vláhy, porostou velmi rychle. Bývají žíznivé, proto je nesázejte na vyprahlou stráň – lépe se ujmou v blízkosti přepadu z nádrže na dešťovku nebo na níže položeném vlhčím kusu zahrady.
Jednoduše na šňůře
Pro větší děti můžete připravit docela prostý přístřešek, který je před sluncem alespoň částečně schová, a přitom pěkně profukuje. Stačí vhodná látka, šňůra a pár kolíčků. Jistě vás napadne celá řada dalších možných improvizací…
Úleva nejen pro pejsky
Zvířata dobře vědí, že dřeviny vrhají ten nejchladivější stín. Naši čtyřnozí přátelé navíc mají tu výhodu, že se schovají i pod menší keř – když ale vypěstujete větší exemplář, můžete si pod ním v létě lebedit i vy. Tak třeba nenáročná líska obecná, vyšlechtěná i do řady zahradních kultivarů, povyroste za rok o metr i více.
Silnější kmínky můžete dokonce zkrátit a zapěstovat z nich korunu. Stín však poskytne i vzrostlý keř, neboť se v horní části rozprostírá do značné šíře. Tipnete si další, naprosto nenáročnou a rychle rostoucí dřevinu, kterou příhoda obdařila tvarem příhodným pro stínění? Ano, jde o černý bez, u něhož za rok klidně naměříte třiceticentimetrový přírůstek.
Zástěna, co roste na počkání
Na vhodném místě může místo dřevin pomoci i vyšší zelená zástěna. Dřeviny obvykle nevyrostou více než metr za rok, zato trávy zvládnou klidně dva i více. Například ozdobnice (Miscanthus) v několika druzích a kultivarech roste jako z vody, pokud jí tedy závlahu poskytnete. Ozdobnice čínská může dosáhnout až třímetrové výše. Trs bývá široký kolem metru a nerozrůstá se pomocí výběžků.
Proto se doporučuje vysadit více sazenic, na druhou stranu se nemusíte obávat nekontrolovatelného šíření. Ještě vyšší zástěnu vám dovede vytvořit ozdobnice obrovská, dorůstající až do čtyřmetrové výše. Její listy, které měří až 2,5 centimetru na šířku, se klenou v ladných obloucích. Pokud však chytře využijete snížení terénu, poslouží vám i nižší rostliny – stín tak mohou vrhat třeba krásně kvetoucí trvalky.
Text: Viola Martinková, foto: Shutterstock