Image003-1.jpg

Opravdu umíte pěstovat rajčata?

21. 07. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Ať je již máte rajčata či papriky vysázené na záhoně nebo ve velkých nádobách, potřebují stálou péči. Ovšem pozor, ta se v obou případech liší. Víte, jak správně postupovat? Rajčata a papriky se řadí mezi […]

Ať je již máte rajčata či papriky vysázené na záhoně nebo ve velkých nádobách, potřebují stálou péči. Ovšem pozor, ta se v obou případech liší. Víte, jak správně postupovat?

Rajčata a papriky se řadí mezi plodovou zeleninu, která má vysoké nároky na živiny, ale i další péči. V průběhu vegetace vytvoří velké množství organické hmoty, a tím odebere z půdy spoustu živin. Pokud trpí jejich nedostatkem, slabě roste i plodí, na listech se projevují chlorózy a jiná poškození. Problém nastane i tehdy, nejsou-li živiny v rovnováze. Například přehnojení dusíkem se projevuje v slabším příjmu ostatních prvků. Přísun živin byste měli přizpůsobit i vlastnostem půdy, její kyselosti nebo teplotě. A ty se liší u rostlin na záhonech i pěstovaných v nádobách. Jak se tedy o ně správně starat?

Pokud se dostane studená voda na rozpálené listy zeleniny, snadno je spálí.

Náročnější pěstování

Rostliny v záhonu mohou získat živiny z většího objemu půdy. Pokud pěstujete rajčata a zeleninu v nádobách, musí si vystačit s malým množstvím substrátu, a o to více péče potřebují. Nejenže vyžadují místo na plném slunci, navíc jim dopřejte pravidelnou závlahu a přihnojování, ideálně jednou za týden až dva. Odborníci doporučují používat plnosložkové hnojivo s mikroprvky, ať již tekuté nebo práškové, rozpustné ve vodě. Po zasazení jsou vhodné přípravky s označením start, které obsahují více dusíku potřebného pro silný růst zeleniny. V době plodnosti použijte hnojiva s vyšším obsahem draslíku a mikroprvků, zpravidla je firma pojmenovávají jako plod a květ. Rostlina si většinou sama řekne, co potřebuje. Například neúměrně velké, tmavě zelené listy jsou příznakem nedostatku dusíku, naopak mají-li světle zelenou barvu, znamená to nedostatek této látky.

Hnojivo je vhodné vždy zapravit spolu s organickou hmotou do záhonu.

Jak na správné zalévání?

Vaše rajčata a papriky potřebují v půdě nebo i v nádobách rovnováhu mezi vláhou a vzduchem. Škodí jim tedy nejen sucho, ale i přílišné přemokření. Je lepší je zalévat jednou za několik dní větším množstvím vody, než každý den trochu. V takovém případě se pouze zvlhčí horní vrstva půdy a kořeny zůstanou v suchu.

Dodržujte navíc tato pravidla:

  • Mladé rostliny potřebují méně vody než ty velké.

  • Za deštivého a chladného počasí se voda odpařuje méně než při horkých slunečních dnech.

  • Pozor na šíření listových chorob při vysoké vlhkosti a zůstává-li voda na listech zeleniny.

  • V opačné situaci – tedy kdy se dostane studená voda na horké listy – může dojít k jejich popálení.

Co znamená NPK?

Půda je zdrojem živin pro rostliny. NPK není jen jméno známého hnojiva, tato písmena označují tři nejdůležitější prvky pro výživu rostlin: dusík (N – nitrogen), fosfor (P -phosporus) a draslík (K -kalium). Dostatečná zásoba těchto živin je pro dobrý růst a bohatou úrodu plodové zeleniny nutností.

  • Dusík potřebují rostliny pro fotosyntézu. Bez něj nemohou tvořit bílkoviny, aminokyseliny ani DNA. Je obsažen v organické složce půdy, při jejím rozkládání se uvolňuje ve formě amoniaku, který absorbují kořeny. Dusík se bohužel z půdy snadno vyplavuje do spodní vody a jeho nedostatek se projevuje slabším růstem a žlutými chlorotickými listy. Naopak nadbytek vede k tvorbě sytě zelených, netypicky velkých listů a k bujnému růstu. Anebo kvůli němu zelenina méně a později kvete. Nejjednodušším a nejrychlejším zdrojem dusíku pro zeleninu je průmyslové hnojivo. Naopak u těch organických se prvek uvolňuje postupně a tak, jak ho rostliny potřebují.

  • Fosfor pomáhá využívat ostatní živiny a podílí se na přenosu energie v rostlinách. Podporuje nasazování květů, dobré zrání plodů a zlepšuje jejich kvalitu. Jeho nedostatek se projevuje slabým růstem a kvetením, listy mají často nafialovělou barvu. Prvek se v půdě váže lépe než dusík. Dodávat ho můžete nejen ve formě superfosfátů nebo NPK hnojiva. Vhodné je zapravovat ho vždy na podzim při přípravě záhonů, nejlépe spolu s organickým hojením.

  • Draslík potřebuje zelenina pro fotosyntézu, zpracování sluneční energie a tvorbu organické hmoty. Příznivě ovlivňuje růst zeleniny a velikost úrody, příjem vody a odolnost proti suchu, chorobám a škůdcům. Důležitý bývá hlavně v době kvetení a tvorby plodů. Ovšem pozor, rajčata i papriky jsou citlivé na chloridové formy draslíku, tedy takzvanou draselnou sůl, proto se jí raději vyhněte a zvolte draslík ve formě síranové. Pokud mají rostliny prvku málo, plody nebudou tak dobře chutnat, sníží se obsah vitaminu C a zkrátí se doba skladovatelnosti. U rajčat navíc způsobuje nepravidelné dozrávání plodů, žlutozelené skvrny na povrchu i praskliny.

Nedostatek vápníku způsobuje typické hnědnutí špiček rajčat i paprik.

Když hnědnou špičky plodů

Zelenina potřebuje ke svému dobrému růstu a dozrávání i další prvky. Jestliže pěstujete rajčata ve skleníku, je pro ně důležitý hořčík. Jeho nedostatek se projevuje nekrotickými, postupně hnědnoucími a zasychajícími skvrnami na listech.

Setkali jste se u plodové zeleniny s hnědnutím a zasycháním špiček plodů? Nejde o nemoc, ale o poškození způsobené nedostatkem přijatelného vápníku . Vyskytuje se v plném létě, za vysokých teplot a v období s nižší vlhkostí půdy. Anebo tehdy, kdy je vápníku v půdě dostatek, ale rostlina jej pro vysoké teploty není schopna kořeny přijímat. Pak pomůže aplikace vápenatých hnojiv v nižších koncentracích přímo na listy. Ovšem ani tak plody, které už byly jednou poškozené, nevyléčíte. Raději je tedy otrhejte, zelenina se tím méně vyčerpává a má možnost dostatečně vyživovat zdravá rajčatä či papriky.


Čím hnojit?

Živiny můžete dodat zelenině v různých formách:

Organické hnojiva, tedy hlavně kompost a hnůj, sice obsahují nižší množství živin, ovšem uvolňují je postupně, jak zelenina potřebuje. Navíc zlepšují kvalitu půdy, jsou důležité pro její úrodnost, strukturu i schopnost zadržovat vodu. Při jejich rozkladu dochází ke zlepšování mikrobiálního života v zemině.

Minerální, nebo také anorganická hnojiva, obsahují živiny v čisté minerální formě, které jsou pro rostliny rychleji dostupné. A zahradníkům se s nimi jednodušeji pracuje. Při intenzivním pěstování je ale nutné doplnit živiny do půdy i v organické formě. Dnes jsou již dostupná i granulovaná organominerální hnojiva obsahující obě složky.


Dusík v zelenině

Máte pocit, že budete-li intenzivně hnojit rajčata a papriky dusíkem, následně si na talíř naservírujete zeleninu plnou dusičnanů? Omyl. Plodová zelenina patří z hlediska akumulace tohoto prvku k málo rizikovým. Tyto látky se navíc hromadí hlavně ve stoncích a listech, v plodech jich bývá podstatně méně. Zeleniny navíc obsahují celý komplex aktivních látek, které případné nežádoucí působení dusičnanů v těle eliminují.

Peter Gajdoštin, foto Shutterstock a www.dobrasemena.cz

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017.

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze