Podlahové puzzle pro hezčí terasu či balkon
Kazí vám požitek z venkovního posezení studená a nevzhledná dlažba, ale nechcete se vám ji bourat ani vyměňovat? Vyzkoušejte dřevěné dlaždice se zámkovým systémem! Během několika desítek minut promění vaši podlahu k nepoznání, a to bez jediného […]
Kazí vám požitek z venkovního posezení studená a nevzhledná dlažba, ale nechcete se vám ji bourat ani vyměňovat? Vyzkoušejte dřevěné dlaždice se zámkovým systémem! Během několika desítek minut promění vaši podlahu k nepoznání, a to bez jediného kusu nářadí.
Pokud patříte mezi lidi, kteří si o víkendu chodí vypít ranní kávu na balkon, terasu či verandu, nejspíš nám dáte za pravdu, že s blížícím se podzimem dlažba dost nepříjemně studí a mimoděk spíš zahání člověka zpátky do útulného tepla interiéru. Zajímavé řešení pro každého, kdo si chce užít kontakt bosé nohy se dřevem, nabízejí terasové dlaždice, které snadno seženete v hobbymarketech nebo třeba v obchodních domech IKEA. (Někdy se též prodávají pod názvem „venkovní podlahová krytina” nebo „dřevěné dlaždice”.) Nejčastěji se vyrábějí z tvrdého akáciového dřeva, které pochází z tropických oblastí, díky čemuž statečně odolává různým vlivům počasí a vyznačuje se solidní životností. Na trhu ale seženete ale i dřevěné dlaždice z akátu či různých jehličnanů. Když dlaždici otočíte, naskytne se vám pohled na mřížku z nerozbitného plastu – a právě díky této důmyslné konstrukci si můžete podlahu složit snadno a rychle jako dětskou stavebnici.
Podlaha terasy, nebo cesta kolem bazénu?
Jednotlivé kusy podlahy totiž pomocí zámkového „click clack” systému doslova zacvaknete do sebe – a stejně pohotově je můžete i demontovat, kdykoli se rozhodnete dlažbu pod dřevem vytřít, nebo dopřát terase celkovou rekonstrukci. Stačí, když podlážku rozložíte na jednotlivé dlaždice, a můžete z nich za pár minut sestavit cestičku podél bazénu nebo podlahu v zimní zahradě. Právě díky svojí flexibilitě nabízí dřevěné dlaždice šikovné řešení všem, kdo si chtějí vylepšit balkon či terasu v nájemním bydlení tak, aby původní dlažba zůstala nedotčená (a vlastně i chráněná před vnějšími vlivy).
Stavebnice (nejen) pro dospělé
Zaklapávací dřevěná krytina se má umisťovat na pevný a rovný povrch – beton, asfalt, dlažbu či potěrovou podlahu – ale jinak se při pokládce vaší fantazii meze nekladou. Výrobci dokonce počítají s tím, že vám čtvercové dlaždice nemusí přesně sedět na rozměr terasy či balkonu, takže by měly přežít i případné seříznutí na požadovaný rozměr. (V tomto případě už se ale bez nářadí obejdete jen těžko…) Aby vás kreativní skládání podlahových „puzzlí” bavilo ještě víc, můžete si dřevěné dlaždice nakombinovat i s jinými druhy krytin – některé firmy nabízejí vedle dřevěných i dlaždice plastové (od jednobarevných kusů až po čtverce s geometrickými ornamenty, které z dálky nerozeznáte od designové dlažby), jiní dokonce mají v „click clack” nabídce i kamenné dlaždice z travertinu nebo čtverce s umělou trávou. Zda je můžete kupovat po jednotlivých kusech, nebo pouze ve větších sadách, závisí na konkrétní značce.
A co úklid?
Vedle barevného provedení a kvality zpracování si při výběru všímejte i spár mezi jednotlivými kusy dřeva – zvláště pokud si chcete dřevěné dlaždice položit na balkon, kde je na rozdíl od terasy jen těžko osprchujete zahradní hadicí. Čím více spár dlaždice mají, tím náročnější může být jejich čištění – na což se hodí brát zřetel, zejména pokud máte doma menší děti, větší domácí mazlíčky nebo pokud vám na nezasklený balkon padá hodně pylu a nečistot z ulice. Zatímco povrch dlaždic vytřete hravě, ze spár mnohdy nedostane smetí ani silný vysavač, a vám tedy nezbude než podlážku nadzvednout, nebo jednotlivé díly dočasně rozložit a vyčistit jednotlivě. Ve srovnání s nepořádkem, jaký by přinesla celková rekonstrukce balkonu, ale tyto drobné trampoty nestojí za řeč a radost z útulného posezení na čerstvém vzduchu vám zkazí jen těžko.
Podlahu na stůl a natíráme!
Aby vás pohled na dřevěnou „podlahu” skutečně těšil dlouhá léta, nemine vás ani klasická exteriérová údržba. Některé firmy doporučují natřít dlaždice teakovým či lněným olejem, jiné zase radí ošetřit celou podlahu mořidlem na venkovní použití – držte se proto instrukcí, které výrobce stanovuje pro váš konkrétní model dlaždice. U nových exemplářů se ochranou dřeva často ani zabývat nemusíte, protože za vás nátěr obstarali už v továrně. Až dozraje čas na pravidelné ošetření, nejspíš dost oceníte, že si podlahu můžete během chvilky demontovat – a natírání tak provádět v pohodlné pozici, třeba na stole.
Čím vyčistíte zašedlé dřevo?
Položili jste si na terase krásnou novou podlahu, a váš starý zahradní nábytek vedle ní vypadá jako chudý příbuzný? Pokud se jedná o stoly, židle či lavice z tvrdého dřeva, vezměte si jejich zašedlý povrch do parády pomocí spreje Xyladecor Čistič dřeva. Obsahuje oleje z pomerančů a vosky, díky kterým snadno vyčistí všechny dřevěné povrchy a oživí jejich původní, přirozenou barvu a krásu. Čistič se nemusí ředit, stačí ho nanést na povrch, dvě až tři minuty počkat a poté setřít nečistoty bavlněným hadříkem, který nepouští vlákna. Po čistění se nábytek už nemusí oplachovat, rozhodně byste ale neměli zapomenout na jeho každoroční ošetření proti stárnutí – čistič nesupluje ochranný nátěr dřeva! O ten se vám postará například Luxol Lak s UV ochranou.
Veronika Košťálková
foto Shutterstocka se souhlasem firmy AkzoNobel