Pokojové rostliny vyžadují v zimě speciální péči. Vyhněte se však přesazování a stříhání
Během zimy vnímáme pokojové rostliny o něco intenzivněji než v ostatních měsících roku. Ty, které jsou součástí vašich domovů, by v průběhu zimy měly dostat speciální péči. Co vše zahrnuje?
Zálivka
Pokojové rostliny zalévejte během zimy méně. Dbejte na to, aby před každou zálivkou substrát v nádobě vyschl. Vyzkoušet, zda je to tak, můžete jednoduše prstem. Voda by měla mít během zimy pokojovou teplotu a dodržet je to třeba hlavně u druhů, které pocházejí z tropů. Voda z vodovodu, která má sloužit na zálivku, by měla před použitím asi den odstát. Zalévejte nejlépe ráno a vždy na povrch substrátu, tedy ne na listy, květy či stonky.
Některým rostlinám (drobnolisté a trsovitě rostoucí druhy, africké fialky, bramboříky apod.) nalijte vodu jen do misky. Druhy pocházející z tropů vyžadují zároveň i během zimy vyšší vzdušnou vlhkost. K takovým patří například kapraďorosty. Alespoň třikrát týdně jim listy postříkejte rozprašovačem s vodou pokojové teploty.
Přihnojování
Během zimy přihnojujte jen kvetoucí rostliny, a i to poloviční dávkou hnojiva určeného na kvetoucí pokojové rostliny. Přihnojovat stačí jednou za dva až tři týdny. Ostatní rostliny nepřihnojujte. Pokud vám však jde o to, aby působily reprezentativně, přihnojit je můžete slabší dávkou hnojiva, a to přibližně jednou za měsíc. Uplatnit to můžete u palem, dracén, fíkusů, šefler či monster.
Čištění
Na listech velkolistých druhů pokojových rostlin se průběžně usazuje prach a bývá tu viditelnější než na zeleni s menšími listy. Rostlinám taková vrstva neprospívá, a proto je třeba ji pravidelně odstraňovat. Poslouží na to vlhký hadřík z jemné tkaniny. Rostliny však ocení i osprchování vlažnou vodou. Mnohé druhy, jako například africké fialky, charakterizují jemně ochlupené listy, na kterých se dokáže rychle usadit silná vrstva prachu. Nejrychleji usazený prach odstraníte suchým plochým štětcem.
Tipy a triky
Pokojové rostliny potřebují během zimy dostatek světla. Hlavně pestrolisté druhy ocení, pokud budou co nejblíže k oknům. Ne však na místech, kde by na ně dopadaly přímé sluneční paprsky. Kvetoucím druhům průběžně odstraňujte odkvetlé květy, protože rostlinám nedělají dobře. Odstraňujte i suché či žloutnoucí listy. V zimě se pokojové rostliny nepřesazují, nestříhají ani nerozmnožují. Většina pokojových rostlin trpí v přetopených bytech suchým vzduchem.
Důsledkem toho je zasychání listových špiček. Palmám nebo dracénám můžete suché konce opatrně odstřihnout. Povrch substrátu v květináčích je též třeba občas zkypřit. Ke kořenům rostlin se díky tomu dostane více vzduchu. Všechny suché, zvadlé, poškozené nebo chorobami či škůdci napadené výhonky z rostlin odstraňujte i během zimy. Je to nejlepší způsob, jak předejít dalším problémům.
Nákup
Pokud si chcete obstarat novou rostlinu, učiňte tak během dnů, kdy nemrzne, a domů si ji přenášejte okolo poledne, kdy je nejtepleji, a vždy důkladně zabalenou.
Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis V zahradě