Image007-2.jpg

Pokojovky s krásnými listy

01. 03. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Nejen kvetoucí rostliny jsou ozdobou interiéru. Stejně krásné mohou být pokojovky s listy vyšlechtěnými do nádherných odstínů, tvarů i vzorů. KROTON (Codiaeum variegatum) Ozdobou místnosti se stanou dekorativní kultivary pestrolistého krotonu, pocházejícího původně z Austrálie. […]

Nejen kvetoucí rostliny jsou ozdobou interiéru. Stejně krásné mohou být pokojovky s listy vyšlechtěnými do nádherných odstínů, tvarů i vzorů.

KROTON (Codiaeum variegatum)

Ozdobou místnosti se stanou dekorativní kultivary pestrolistého krotonu, pocházejícího původně z Austrálie. Až metr vysokou rostlinu pořídíte s listy různých tvarů i barev, které se co do vzhledu mění v čase.

PĚSTOVÁNÍ: Krotonu se daří v teplém pokoji, teploměr by neměl ukazovat méně než šestnáct stupňů. Čím více světla mu dopřejete, tím pestřejší jeho vybarvení bude – jen letní polední slunce by ho mohlo popálit. Díky tuhým listům rostlina umí hospodařit s vodou, zalévejte ji tedy vždy, až substrát trošku vyschne, v zimě množství vody omezte. Vlhká zemina mu škodí, ale rosení má naopak rád – navíc je prevencí proti napadením sviluškami, které ho často obtěžují. V sezoně mu dopřejte jednou za dva týdny zálivku s hnojivem, ideálně s vyšším obsahem draslíku. Přesadit ho stačí jednou za dva roky.

MNOŽENÍ: Kroton lze množit vrcholovými řízky, nezakořeňují však tak snadno, jako třeba voděnka – vyžadují teplotu až třicet stupňů a vlhkost vzduchu kolem devadesáti procent. Při odebírání řízku pozor na tekutinu vytékající po řezu, je jedovatá. Výron zastavíte, když řeznouplochu ponoříte do teplé vody.

Begónie (Begonia)

Zatímco hlíznaté begónie nabízejí krásné květy, ty oddenkaté zaujmou svými pestrými listy. Mezi ty druhé, které můžete pěstovat celoročně v pokoji, patří například druhy Begonia rex a Begonia masoniana.

PĚSTOVÁNÍ: Begónie nemají rády přímé slunce, můžete je postavit i dále od okna ale pozor, v příliš tmavém koutě neporostou, ani nevyniknou. Vyhovuje jim běžná pokojová teplota. V zimě, kdy je méně světla a rostliny nepřirůstají, může být i nižší. Neměla by však klesnout pod třináct stupňů. Kráse i zdraví rostlin prospěje vyšší vzdušná vlhkost. Oddenkatým begóniím vyhovuje spíše širší a mělký květináč – přesazujte je, teprve až oddenky vyplní téměř celý jeho povrch. V nové nádobě nasypte substrát kolem kořenů a nepěchujte ho rukou, mohli byste rostlinu poškodit – lepší je květináčem lehce klepnout o zem a substrát tak usadit. Hnojte od jara do podzimu jednou týdně hnojivem bez vápníku.

MNOŽENÍ: Oddenkaté begónie můžete množit při přesazování dělením, dále listovými i stonkovými řízky, nejlépe na jaře.

ANDĚLSKÁ KŘÍDLA

Kaládie (Caladium),pro kterou se také používají jména andělská křídla, sloní ucho nebo Ježíšovo srdce, je tropická vytrvalá teplomilná bylina pocházející z Jižní Ameriky. Oblíbená je hlavně pro atraktivně zbarvené listy s nápadnou žilnatinou, které připomínají tvar šipky nebo srdce. Pěstuje se jako pokojová hrnková rostlina. Nesnáší přímé sluneční paprsky. Rostliny můžete zakoupit na www.lukon-glads.cz

ALOKÁZIE SANDEROVA (Alocasia sanderiana)

Listy této pokojovky sice nezaujmou barvami, ale svým originálním vzhledem. Jsou až čtyřicet centimetrů dlouhé a patnáct centimetrů široké a vynikají nevšední kresbou a kovovým leskem. Jsou tenké a je třeba s nimi zacházet opatrně, raději je roste a sprchujte, než otírejte.

PĚSTOVÁNÍ: Tato rostlina pocházející z Filipín vyžaduje světlo bez přímého letního slunce a teplo – ideální je pro ni dvacet jedna stupňů, teploměr by rozhodně neměl ukazovat méně než osmnáct. V zimě, při nižší teplotě a menším přísunu světla, vyžaduje také méně vláhy. Naopak od jara do podzimu udržujte substrát stále mírně vlhký. Květinu roste a zvlhčujte její okolí – odpařovači, mlhovací fontánkou, podmiskami naplněnými vodou a oblázky – vlhký vzduch miluje. Jednou týdně jí dopřejte hnojivo pro pokojovky okrasné listem.

MNOŽENÍ: Při jarním přesazování můžete rostlinu množit dělením trsů. Dobře se ujímají i oddenkové řízky.

Užovník (Caladium x hortulanum)

Jednou z nejkrásnějších rostlin s barevnými listy je do mnoha kultivarů prošlechtěný okrasný hybrid užovníku. Přesto pokoje nezdobí příliš často – má totiž své nároky na pěstování. Pokud však víte, jak na něj, můžete se z jeho krásy radovat od jara do podzimu. Na zimu své asi čtyřicet centimetrů dlouhé, velké, barevné a jako papír tenké listy zatáhne a potřebuje si odpočinout.

PĚSTOVÁNÍ: Najděte mu světlé místo bez přímého slunce. Ideální teplota je nad dvacet pět stupňů, ale postačí mu i jednadvacet, méně však jeho zdraví a kráse neprospívá. V době vegetace udržujte substrát stále mírně vlhký, listy denně roste a zvlhčujte vzduch v okolí rostliny. Pravidelně mu dodávejte živiny, vhodné je hnojivo pro pokojové rostliny okrasné listem – raději však méně, než abyste dávkování překročili.

ZIMOVÁNÍ: Poté, co jeho listy před zimou začnou uvadat, usychat a nakonec se zcela zatáhnou, nechte ho odpočinout. Hlízu ponechte na teplém, suchém místě – může zůstat v květináči, avšak bez zálivky. Na jaře ji přesaďte do nádoby o číslo větší a začněte postupně zalévat.

PRUHOVATKA (Zebrina pendula)

Zebrína, blízká příbuzná nezničitelné voděnky, s níž může být i zaměňována, je krásná a barevná, ale zároveň odolná a nenáročná na pěstování. Lístky má sice drobné, jen asi pět centimetrů dlouhé, ale je jich mnoho. Podle kultivaru mohou být stříbřitě či růžově pruhované. Jde o převislou rostlinu, jejíž šlahouny rostou až do metrové délky. Je tedy ideální do závěsných košíků a na police.

PĚSTOVÁNÍ: Původně mexická rostlina má ráda světlo i slunce. Vydrží i na tmavším místě, ale nebude sytě vybarvená. Vyhovuje jí běžná pokojová teplota, která může v zimě klesnout až na třináct stupňů. V době růstu udržujte substrát mírně vlhký, v zimě nechte jeho povrch občas proschnout. Pokud si přejete rostlinu hustou a kompaktní, výhony pravidelně zaštipujte. Přesazujte ji teprve ve chvíli, kdy kořeny zcela vyplní květináč. Pokud kolem rostliny do nového substrátu zapíchnete po obvodu několik řízků, bude pěknější a košatější. Když ji ponecháte na horkém místě a velmi suchém vzduchu, mohou jí hnědnout špičky listů, pak jí dopřejte rosení. Obejde se i bez hnojení, ale pokud jí živiny navíc dodáte, odmění se bujným růstem.

MNOŽENÍ: Vrcholové řízky, které získáte při tvarování rostliny, velmi dobře zakořeňují, podobně jako řízky stonkové, z prostředních částí výhonu.

 

Viola Martinková foto Shutterstock

 

 

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2018.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze