Poradna: Hynou vám buxusy a nevíte, co s tím. Dejte si pozor na zelené housenky, které je ničí
Náš dvůr i předzahrádku zdobily dlouhé roky nádherné a bohatě olistěné zimostrázy. Každý rok jsme je precizně tvarovali a během horkých letních dnů poctivě zavlažovali. V posledních letech máme s jejich pěstováním problémy. Objevily se na nich žravé larvy, a i když proti nim zasáhneme, objeví se co nevidět znovu. Na některých dalších zimostrázových keřících jsme si zase všimli zvláštně promáčených listů. O jaký problém jde?
Pokud jde o první problém, zelenkavé housenky, patří zavíječi zimostrázovému, který je v posledních letech velkou hrozbou pro každý zimostráz. Tomuto škůdci se daří zejména v teplejších lokalitách, a dokáže zde dokonce i přezimovat. Jestli jste proti zavíječi zasáhli jen jednou, určitě jste nevyhráli.
Tento škůdce totiž u nás mívá běžně 3, někdy až 4 generace. Velmi důležité je keře ošetřit hned po objevení se prvních housenek a zpozorování kulovitého zelenožlutého trusu. Mladší housenky totiž ožírají jen mladší listy, ale ty starší se pouštějí už i do větviček, což dřevinu výrazně oslabuje.
Použijte chemický insekticid se smáčedlem, a to tak, abyste co nejdůkladněji postřikovou kapalinou smočili celou dřevinu. Zásah vykonávejte v podvečer. Doporučuji zopakovat postřik ještě alespoň dvakrát s odstupem 10 dnů. Využít však můžete i přípravky na biologické bázi (Bacillus thuringiensis var. kurstaki).
Potřebné jsou však minimálně dva zásahy s odstupem 10 dnů. Druhý problém, který popisujete, způsobuje mera zimostrázová. Škodí sáním rostlinných šťáv, čímž dochází k popisované deformaci zimostrázových listů. Zasáhnout můžete stejným přípravkem, avšak v tomto případě stačí jedno ošetření zhruba v červnu, kdy tento škůdce klade vajíčka. Protože mera napadá hlavně mladé výhonky, důležité je postarat se i o pravidelný řez dřeviny.
Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis V Zahradě