Překrásná terasa na pražské střeše
Bytů, k nimž patří velká terasa na střeše, je málo. V Praze zvlášť. Proto je škoda tak cenný prostor nevyužít a nevytvořit si tady příjemné místo pro práci i odpočinek. Podívejte se, jak krásné může být! Pokud […]
Bytů, k nimž patří velká terasa na střeše, je málo. V Praze zvlášť. Proto je škoda tak cenný prostor nevyužít a nevytvořit si tady příjemné místo pro práci i odpočinek. Podívejte se, jak krásné může být!
Pokud tvoříte zahradu na terase nebo střeše, musíte postupovat zcela jinak než u té klasické. Nejenže všechny rostliny sázíte do truhlíků květníků a jiných nádob, ale také se musí v létě vyrovnat s mnohem větším horkem, které nedělá dobře jim, ani lidem. Ovšem svěříte-li výběr a práci odborníkům, i na střeše vznikne prostor, kde se schováte pod stromy, můžete pracovat u stolku nebo odpočívat v houpací síti a samozřejmě si při tom užívat pohled na kvetoucí trvalky a keře.
Květináče na míru
„Majitelka terasy si přála zasadit do nádob velké stromy a také své oblíbení hortenzie, které kvetou celé léto. Především ale chtěla soukromí, neboť nyní bylo na střechu vidět ze všech okolních bytů,“ popisuje přání, se kterými se musela vyrovnat, architektka Dana Makrlíková.
Terasa má tvar písmene L, přičemž je široká jen kolem tří metrů. Vešla se sem dvě posezení, každé na jeden konec střechy. Zatímco první tvoří stolek s křesílky a dá se tady pracovat i popíjet káva s přáteli, druhé nabízí závěsný koš a houpací síť, tedy ideální podmínky pro odpočinek o samotě.
K zastínění zahrady poslouží stromy, pro něž se vyráběly květináče na míru. Vejde se do nich jeden kubický metr zeminy, což by mělo stačit, aby se jim tady dařilo a neuhynuly. Jsou ze sklolaminátu, oproti dřevu je jednodušší jeho údržba. A nechybí uvnitř ani izolace, která v zimě brání tomu, aby rostlinám promrzly kořeny a v létě zase zamezí jejich přehřívání. U venkovních truhlíků jsou velmi důležité odtokové otvory. „Často vidím na terasách nádoby bez nich a když začne pršet, květináč se promění v bazén a rostlina v něm nemá šanci přežít,“ upozorňuje Dana Makrlíková. Odtokové otvory jsou v zadní stěně, aby nebyly vidět, a to deset centimetrů ode dna. Před sázením je třeba na dno nejprve nasypat deseticentimetrovou drenážní vrstvu, tedy například keramzit nebo kamínky. Ty zakryjte geotextilií, která zamezí jejich mísení se substrátem, dobré je zvolit odlehčený. Přesto byste měli založení takové terasy konzultovat zvlášť u starších domů nejprve se statikem.
Jaké rostliny vybrat?
Má-li terasa vypadat jako klasická zahrada, nesmějí tu chybět stromy. Do nádob lze vysadit ambroň západní (Liquidambar styraciflua), je nenáročná a na podzim se zbarvuje do krásných oranžovočervených odstínů. Zahradu také zastíní, podobně jako javor tatarský (Acer tataricum), dorůstající do výšky jen tři až šest metrů. Je ale třeba poznamenat, že dřeviny v květináč bývají nižší než ve volné půdě. Soukromí terase, aby majitelka neviděla na sousedy a oni na ni, dodají bobkovišně lékařské (Prunus laurocerasus) – stálezelené rostliny, které se často používají do živých plotů. Mají výšku jen dva až pět metrů a dají se pravidelně stříhat a tvarovat. Zatímco na zahradě mohou namrznout, na střeše v centru Prahy je zcela jiné klima, které jim vyhovuje a podobné nebezpečí tady nehrozí. „U všech dřevin jsem odstranila spodní patra, aby mi kolem vznikl prostor, do kterého mohu vysadit nejrůznější trvalky – kopretinu bílou (Leucanthemum voulga), doplní levandule nebo růžově bohatě kvetoucí kyprej vrbice (Lythrum salicaria) a okrasné trávy, které budou vypadat pěkně i v zimě, kdy ostatní druhy zvadnou. Místo na slunci bude vyhovovat levanduli a šantě,“ vyjmenovává architektka. Majitelka si přála, aby jí terasa kvetla v módních a oblíbených modrých, fialových, růžových a bílých odstínech, čemuž odpovídá i výběr těchto druhů. Doplňují je ještě od června do října bíle kvetoucí hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla a hortenzie latnatá.
Menší nádoby, do nichž jsou některé trvalky zasazené, doplňuje samozavlažovací systém. „Ten je na terase na plném slunci velmi důležitý, protože pokud v létě odjedete na dvoutýdenní nebo i delší dovolenou, většina rostlin bez něj zahyne suchem,“ konstatuje architektka. Moderní styl podpoří šedá barva truhlíků. Naopak na terase nenajdete muškáty, petúnie a další typické balkonovky, ačkoli by se sem barevně hodily. „Tvořila jsem tady opravdovou zahradu, nikoli kvetoucí balkon, proto jsem je záměrně vynechala,“ doplňuje Dana Makrlíková.
Chtěli byste se na tuto zahradu podívat? Nejen ji, ale spoustu dalších povedených realizací najdete na www.stream.cz/mistri-zahrad.
Magdaléna Krajmerová, foto Zahrada-realizace CZ