Připravte vodu na zimu
Voda na zahradě dělá radost. Ať už si užíváte soukromé koupání anebo se těšíte pohledem na malé jezírko s rybičkami, lekníny nebo želvami. Ovšem s příchodem zimy je třeba se o bazén, rybníček, ale i […]
Voda na zahradě dělá radost. Ať už si užíváte soukromé koupání anebo se těšíte pohledem na malé jezírko s rybičkami, lekníny nebo želvami. Ovšem s příchodem zimy je třeba se o bazén, rybníček, ale i automatický závlahový systém postarat.
U bazénu je třeba především přenést do bezpečí techniku, která se stará během koupací sezony o čistotu vody. S jezírkem to není tak jednoduché, potřebuje specifickou péči.
Zazimovat bazén zvládne i laik
Pokud máte malý bazén s nafukovacím límcem, určitě ho nenechávejte přes zimu venku. Jednoduše ho vypusťte, odmontujete čerpadlo, vyfoukněte, vysušte a uskladněte na teplém suchém místě.
Jestliže vlastníte nadzemní bazén, ale s pevnou plechovou konstrukcí, postupujete stejně jako u velkých zapuštěných bazénů. Ty se vypouštějí jen z části.
Ze dna odstraňte všechny nečistoty, nejsnadněji to půjde pomocí bazénového vysavače. Pokud zůstanou nějaké nečistoty plavat na hladině, seberte je ruční teleskopickou síťkou. Pak se věnujte správnému složení vody. Ke zjištění hodnot využijte testery a úpravu úrovně pH, tvrdosti vody a množství chloru pak proveďte pomocí bazénové chemie. Zapněte filtraci a nechte ji běžet tak dlouho, než se voda v bazénu dobře promíchá.
Následně odpusťte z bazénu vodu na úroveň asi deset centimetrů pod skimmer. Na místo hlavy vratné trysky našroubujte zátku. Pokud ji nepoužíváte, odpusťte vodu pod úroveň vratné trysky, její hlavu demontujte i s kroužkem a oba díly uskladněte. Stěny bazénu pod i nad hladinou dobře očistěte speciálních čisticím přípravkem. Odpojte hadice a vylijte z nich veškerou vodu. Pomoci si můžete například vysavačem na mokré vysávání. Do vody, která v bazénu zůstává, vmíchejte podle návodu na obalu zazimovací přípravek. Ten svým speciálním složením bude během zimy účinně bránit růstu řas a vzniku zákalů.
Nezapomeňte na filtraci
Náležitou péči musíte věnovat také pískové filtraci a další výbavě bazénu, hlavně tepelnému čerpadlu nebo solárnímu ohřevu. Pískovou náplň filtrace propláchněte. Pokud je už dvě sezony používaná, raději ji vyměňte za novou. Dá se koupit ve specializovaných obchodech a obvykle se prodává v balení po dvaceti pěti kilogramech. Z filtrace pak demontujte čerpadlo i hadice a také z nich vylijte zbylou vodu.
Pokud máte bazén vybavený solárním ohřevem, odpojte jeho panely, vysajte z nich vodu a uložte je na místo, kde nemrzne. Vlastníte-li tepelné čerpadlo, odpojte ho od elektrické sítě a uzavřete obtokové ventily. Vypusťte vodu a tu, která zbyla ve výměníku, pečlivě vysajte.
Vyjměte a očistěte i bazénové schůdky. Všechny odpojené a demontované části příslušenství bazénu uložte na místo, které je suché a nemrzne tam. Na závěr zakryjte bazén krycí plachtou, která vodu ochrání během zimních měsíců před padajícími nečistotami, například listím, jehličím nebo prachem. Pro zakrytí zapuštěného bazénu použijte speciální zazimovací plachtu. Pokud v zimě napadá vyšší vrstva sněhu, je vhodné ji průběžně odstraňovat, aby se plachta příliš nepřetěžovala.
Jak na jezírko
Při zazimování jezírka je třeba dbát na to, aby zima nepoškodila ryby a jiné živočichy ani rostliny. Některé rostliny mohou přežít zimu na dně, ovšem musíte mít jezírko dostatečně hluboké, nejlépe minimálně půl metru. Pak lze veškeré mrazuvzdorné vodní a bahenní druhy ve vodě ponechat, jen ty z mělčí části přesuňte doprostřed. Citlivější rostliny je vhodné na zimu přemístit do tepla. To se týká hlavně tropických druhů leknínů nebo vodních hyacintů. Přezimovat mohou při vyloženě pokojové teplotě.
Stejnou péči dopřejte i živočichům v rybníčku. Než přijdou první mrazy, měli byste přemístit akvarijní rybky a teplomilné želvy. Kdo má ve vodě i ryby nebo želvy pocházející z oblastí s podobnými klimatickými podmínkami jako v tuzemsku, může je v jezírku nechat. Ovšem hloubka jezírka pak musí být minimálně metr až metr a půl, aby se teplota u dna stále pohybovala nad bodem mrazu. Při teplotách kolem sedmi stupňů ryby přestávají přijímat potravu a v nejhlubším bodě si najdou místo, kde pak přezimují.
Důležité je i mechanické čištění vody. Vytáhněte z vody veškeré zbytky organických nečistot, listí i mrtvých živočichů. Pokud by se začaly rozkládat, budou se z nich uvolňovat toxické plyny, které ve vysoké koncentraci mohou živočichy ve vodě otrávit.
Aby voda nezamrzla
Spoléhat na to, že zima bude mírná a voda nezamrzne, není dobré. Proto je potřeba zajistit i pod ledem dostatek kyslíku – ostatně i na rybnících rybáři prosekávají led, aby se ryby neudusily. Nejjednodušším způsobem, jak na to, je neodřezávat zaschlé stonky rostlin, které vystupují nad hladinu. Led je kolem nich slabší a odumřelými částmi může vzduch prostupovat do vody. Stejně funguje i svazek slámy. Sice kolem něj jezírko zamrzne, ale stačí do něj občas strčit a ledová krusta se snadno uvolní. Velmi populární jsou speciální polystyrenové plováky – moc nestojí a pomáhají udržovat volný průchod vzduchu.
V oblastech, kde trvá zima déle a teploty se zde pohybují dlouhodobě hodně pod nulou, lze doporučit speciální čerpadlo, které se na zimu umístí do jezírka a díky proudění voda nezamrzne. Navíc toto zařízení pomáhá prokysličovat vodu.
Poslední, i když více energeticky náročnou možností je koupit si plovoucí topení, jehož cena se pohybuje kolem dvou tisíc korun. To většinou využívají lidé, kteří na zahradě chovají vzácnější nebo dražší živočichy, třeba kapry koi.
Závlahový systémem
Zazimovat je však třeba i závlahový systém, z něhož musíte dostat ven všechnu vodu, aby v mrazech nepopraskal. Začněte tím, že zavřete hlavní přívod, aby se voda do závlahového systému během zimy nedostávala. Poté závlahu uveďte do provozu a čekejte, až poklesne tlak v systému až na nulu. Následně připojte kompresor k vypouštěcímu ventilu, který bývá součástí hlavní sestavy systému. Zapněte kompresor a vyčkejte, až bude natlakován na tři až čtyři bary, ne více, tento tlak pro běžné zahrady rodinných domů plně postačuje. Poté otvírejte manuálně ventily nebo automaticky prostřednictvím řídicí jednotky jednotlivé sekce. Při manuálním spouštění nezapomeňte otevřít hlavní elektromagnetický ventil. Tím, že je systém odpojený od přívodu vody a proudí do něj pouze vzduch, dochází k vyfouknutí vody z jednotlivých sekcí. Začněte těmi nejblíže u zdroje vody, ty nejvzdálenější přicházejí na řadu jako poslední. Z postřikovačů vám bude nejprve odtékat zbytková voda a postupně začne vycházet pouze vzduch. To znamená, že voda z potrubí a ostatních částí systému již odtekla. Nespoléhejte však na to, že jste ji dostali ven do poslední kapky hned napoprvé, a celý postup raději dvakrát až třikrát zopakujte. To už by vám měl z postřikovačů odcházet pouze vzduch.
Rostliny, které musíte vždy zimovat
✿ Lotos indický
✿ Modráska srdčitá
✿ Ještěrkovec čínský
✿ Tokozelka vodní hyacint
✿ Kotvice plovoucí
✿ Kalatka dvojklasá
✿ Babelka řezanovitá
Odolné domácí druhy, které mohou zůstat v jezírku
✿ Stulík obecný
✿ Leknín bílý + zahradní odrůdy
✿ Šmel okoličnatý
✿ Vachta trojlistá
✿ Kosatec žlutý
✿ Lakušník vodní
✿ Hvězdoš jarní
Radek Tichý, foto Shutterstock
Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017.