HLAVNIshutterstock_1868918950.jpg

Přírodní čištění pleti: Bylinky pomohou zvenku i zevnitř

18. 06. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Čistou a zářivou pleť považujeme za důkaz zdraví a životní pohody. Bezchybnou ji mají prakticky jen děti, většina ostatní populace se potýká s více či méně závažnými nedostatky. S akné se nejčastěji trápí teenageři, řada […]

Čistou a zářivou pleť považujeme za důkaz zdraví a životní pohody. Bezchybnou ji mají prakticky jen děti, většina ostatní populace se potýká s více či méně závažnými nedostatky. S akné se nejčastěji trápí teenageři, řada bylinkových pomocníků se ale hodí i v dospělosti.

Bylinky a přírodní medikamenty v tomto případě mají opravdu široké pole působnosti. Některé fungují jen pro vnější očistu, jiné se využívají pro povzbuzení a srovnání metabolismu, což se na stavu pleti také zakrátko projeví. Mezi léčivkami jich najdete celou řadu pro vnější i vnitřní působení. Každý ví o skvělých účincích heřmánku a měsíčku, ale v domácích luzích a hájích najdete i celou řadu dalších léčivek, se kterými stojí za to se seznámit – vyzkoušet je doslova na vlastní kůži.

Jetel

Obyčejný jetel luční (Trifolium pratense) urychluje hojení pokožky. Vyniká především jako prostředek pro vnější ošetření při léčbě ekzémů, akné, i opravdu závažných potíží, jako je lupénka. Hojení pomáhá především vysoký obsah flavonoidů, ale i salicylátů. Jetel se dá využívat jako tradiční nálev, kdy se odvar popíjí třikrát denně, nebo pro přímé ošetřování pleti. Za tímto účelem si lze připravit koncentrovanou tinkturu, kterou se bolavá místa pravidelně natírají.

Tip pro vás: Třebaže jetel luční roste i na loukách, sbírejte ho jen tam, kde se nepasou zvířata, nebo mimo zemědělské plochy. Nejlépe uděláte, když si ho vypěstujete na zahradě – na záhonku nebo jako součást kvetoucí louky se tato hluboko kořenící trvalka udrží řadu let.

Přírodní čištění pleti

Foto: Shutterstock

Bříza

Domácí dřevina (Betula pendula) vyniká především svou schopností čistit organismus prostřednictvím ozdravení ledvin – i to se na kvalitě pleti projeví. Osvědčila se také jako známý prostředek v rámci vlasové a pečující kosmetiky. Za jejími vynikajícími účinky stojí obsah protizánětlivých látek, jmenovitě jde o flavonoidy, saponiny, dále éterické oleje a pryskyřice. Březové šampony a vlasové vody seženete prakticky všude, je zbytečné si je vyrábět doma. Vysoký obsah přírodních látek mají zejména výrobky osvědčených firem, specializovaných na přírodní produkty, které se prodávají v lékárnách.

Tip pro vás: Obklad na nečistou pleť si vyrobíte z čerstvě natrhaných březových pupenů. Polévkovou lžíci nadrtíte v hmoždíři a nasypete do šálku vody. Tu přivedete k varu a necháte čtvrt hodiny louhovat. Kašovitou tekutinu naneste na tvář nebo v ní namočte obklad. Přiložte a nechte působit asi 15 až 20 minut. Pupeny mají stahující a antibakteriální účinek, navíc hojí i poranění. Kúru opakujte dvakrát denně.

Vilín

Z amerického kontinentu pocházející keř (Hamamelis virginiana) se ve své domovině stal vyhledávanou a uznávanou surovinou pro farmaceutický průmysl. U nás jej známe spíš jako zajímavou, časně kvetoucí okrasnou dřevinu, původní druh ale rozhodně stojí také za pozornost. Za svoji schopností hojit nejrůznější rány a povrchová poranění vděčí komplexu polyfenolických sloučenin, které zahrnují třísloviny i flavonoidy. Vilíny mají natolik vynikající účinky, že se podle některých studií dají porovnat s kortizonem. Pro obklady se využívá odvar z listů a kůry. Do půl litru vody se nasypou dvě polévkové lžíce směsi sušené kůry a listů, pomalu se vaří asi čtvrt hodiny (léčivé látky se z kůry uvolňují poměrně pomalu). Odvar se scedí a do vychladlé tekutiny se namáčejí polštářky z gázy, obklady se přikládají na obličej několikrát za den. Doba působení je asi 10 minut. Tak se zklidní nejen aknózní pleť, ale i obličej popálený od slunce nebo postižený ekzémem. Lze vyzkoušet i napařování pokožky obličeje nad miskou horkého odvaru.

Tip pro vás: Výborné čisticí schopnosti má i vilínová voda, která se připravuje destilací zelených čerstvých listů vodní párou (u nás ji vyrábí například firma Saloos).

Přírodní čištění pleti

Foto: Shutterstock

Lopuch

Statný bodlák (Arctium lappa) je výbornou surovinou nejen pro farmaceuty, ale i jako jedlá rostlina. Jeho silný kořen obsahuje mnoho dieteticky hodnotných látek a dá se využívat i jako potravina. Z kořene se nicméně vyrábí odvary či tinktury, které se používají jako čistící prostředek – ale pozor, pro vnitřní užití. Pomáhá vylepšit stav při lupénce, ale i při nejrůznějších dermatitidách včetně těžkého akné. Často se kombinuje se smetánkou a kopřivou. Odvar z kořene lopuchu (jedna čajová lžička sušeného kořene se 10 minut povaří v šálku vody) se pije třikrát denně a pomáhá právě při léčbě chronických kožních potíží. Připravené léčivo ale můžete používat i pro omývání postižených míst.

Tip pro vás: Kořen je vhodnější koupit, jeho dobývání ze země, praní a sušení není jednoduché. Lékařsky se ale dají využít i jeho velké listy – naklepané je proměníte na provizorní obklad na výletě při popálení, ať už od sluníčka, nebo od kopřiv.

Kopřiva

Univerzální trvalka (Urtica dioica) se používá vnitřně pro povzbuzení a očistu těla, ale i pro oplachy vlasů a problematické pleti. Největší sílu mají mladé jarní listy. Jejich sběr byste měli stihnout do doby, než kopřiva vykvete, tedy od března do června. Potom listy zhrubnou a pro léčbu se už tolik nehodí. Léčivé účinky sice mají i kořeny, jako pomoc při problémech s pletí se ale používají jen listy, a to jako prostředek vnitřní očisty. Kořeny ovšem tvoří základ vlasové kosmetiky, typicky šamponů či tonik. Pro tento účel se sklízejí nejen zjara, ale ještě na podzim, zhruba v říjnu – to se v nich nashromáždily zásobní látky pro přečkání zimy. Příprava lihové tinktury si ovšem žádá čas a trpělivost, potřebujete alespoň měsíc.

Tip pro vás: Nálev z mladých listů se popíjí třikrát denně, na šálek vařící vody si odměříte dávku dvou čajových lžiček. Doba louhování činí 10 minut. Nepříliš chutný čaj lze vylepšit špetkou voňavé meduňky, heřmánku nebo mateřídoušky.

Přírodní čištění pleti

Foto: Shutterstock

Smetánka

Nezaměnitelná bylina jarních luk (Taraxacum officinale) proslula jako rostlina pro celkovou očistu organismu i krve a zvlášť na jaře je nepostradatelná. Povzbuzuje metabolismus prostřednictvím vylepšeného trávení, které úzce souvisí právě se stavem pleti. Po jarní detoxikační kúře vás v zrcadle přivítá pleť ve výrazně lepším stavu.

Tip pro vás: Třebaže jsou na smetance nejnápadnější její květy, léčivou sílu skrývají především kořeny a listy. Bílá mléčná tekutina obsahuje velký podíl hořkých látek. Nálev se připravuje ze sušených či čerstvých listů i opraných kořenů a pije se třikrát denně po dobu minimálně tří týdnů.

Violka

Něžnou violku trojbarevnou (Viola tricolor) znají především maminky – ulevuje totiž nejmenším dětem od potíží spojených s dermatitidou. Nic ale nebrání, aby ji využívaly i starší ročníky. Za jemným a spolehlivým působením stojí vysoký podíl slizových látek obsažených v listech i křehkých stoncích. Violku navíc lze využívat oběma způsoby, violkový odvar se hodí k čistění pleti nebo k obkladům – dvě čajové lžičky sušené nati spařte 150 ml vody a nechte 10 minut louhovat. Do scezeného zchladlého odvaru namočte froté ručník nebo savou plenu, lehce vyždímejte a nechte na obličeji působit přibližně 15 minut. Pro podporu látkové výměny se připravuje směs ze stejných váhových dílů (nejčastěji po 20 gramech) nati violky, kopřivy, smetanky, zlatobýlu a podrcených nažek fenyklu. Ze směsi odeberte asi dvě lžičky a třikrát denně si připravte nálev. Ten pijte minimálně měsíc.

Tip pro vás: Kromě violky trojbarevné se léčivým efektem může pochlubit i violka rolní (Viola arvensis), se světle žlutými či bíložlutými květy. Kvetoucí nať se sestřihává na dlaň vysoko, aby rostliny stačily ještě obrazit, od května do září tak můžete docílit i tří nebo čtyř sklizní.

Přírodní čištění pleti

Foto: Shutterstock

Dub

Dubová kůra z našich obou domácích druhů (dub letní Quercus robur, dub zimní Quercus petraea) se řadí mezi populární farmaceutické komodity. Používá se jako spolehlivý prostředek proti potížím s kůží. Hojí nejrůznější poranění, a to mokvající ekzémy či krvavé praskliny, má tedy i hemostatický účinek. Díky obsahu katechinových tříslovin vyniká protizánětlivým účinkem a ničí choroboplodné zárodky. Dubová kůra zmírňuje i úporné svědění, funguje jako mírné anestetikum. Její odvar se používá při opruzeninách u dětí, ale třeba i při planých neštovicích, kdy hojí ranky a současně zmírňuje svědění.

Tip pro vás: I když má dubová kůra výrazně hojivý a vysušující efekt, nepřekvapí, že ji nelze využívat tam, kde nemocná pokožka již trpí suchostí, tedy třeba při lupénce nebo atopickém ekzému. Její ošetření dubovým odvarem by vedlo ještě k dalšímu vysušení a popraskání.

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze