Pro chladné večery na terase
Posedět u ohniště má možnost už jen málokdo, protože ta postupně ze zahrad mizí a nahrazují je pergoly s elektrickými a plynovými grily. Ovšem u nich se příliš neohřejete. Ke standardnímu vybavení teras tak stále […]
Posedět u ohniště má možnost už jen málokdo, protože ta postupně ze zahrad mizí a nahrazují je pergoly s elektrickými a plynovými grily. Ovšem u nich se příliš neohřejete. Ke standardnímu vybavení teras tak stále častěji patří venkovní topidla. Víte, jaké si vybrat?
Stejně jako u grilů, také u topidel otevřený oheň nahrazují elektřina a plyn. U obou pak můžete vybírat z řady výrobků, které se liší velikostí i tvary.
Elektrická topidla
Kdo někdy zažil přímotopy a účet za ně, zřejmě si říká, že teplo z elektřiny už nechce nikdy. Ovšem topidla na terasy fungují jinak. Používají se tady infrazářiče, setkat se můžete i s označením teplomety či quartzová topidla. Na rozdíl od těch klasických – sálavých – neohřívají vzduch ale jen předmět, tedy i člověka, na které dopadají. Dokonce nevytápějí ani prostor mezi zářičem a vámi. Proto ty nejlepší dokážou přeměnit až devadesát procent energie na teplo. Jejich provoz tedy není nákladný, životnost zářičů se počítá v řádu tisíců hodin.
A jsou také bezpečné. Lze je instalovat na terasu napevno, ale pokud si pořídíte přenosný typ, můžete ho v létě použít na zahradě, v zimě pak například k přitápění v koupelně. To je také prostor, kde člověk pobývá pouze omezenou dobu, proto se často nevyplácí topit zde celý den.
Pří výběru infrazářičů je důležité podívat se na to, jak moc jsou nastavitelné a přestavitelné. Vzhledem k tomu, že ohřívají pouze předmět, je nutné, aby na vás mířili, když sedíte i stojíte nebo právě ležíte ve vaně.
Na terasu si můžete pořídit i typy s integrovaným osvětlením, nemusíte tak kupovat ještě venkovní lampu. Volba vzhledu záleží jen na vašem přání, v nabídce jsou jak jednoduché moderní topidla tak výrobky připomínající pouliční lampy.
Plynové topení
Další variantou, jak se ohřát na terase, jsou plynová topidla. Jako zdroj energie zde slouží přenosná propan-butanová bomba. U nich se šíří teplo sálavým způsobem do okolí. Hořák by proto měl být umístěn ve výšce alespoň dvou metrů tak se zahřejete ve vzdáleností až devět metrů. Tedy na terase může sedět i větší společnost. Také zde patří k výhodám nízká cena provozu, podle výrobců se hřejete celý večer za méně než padesát korun.
Protože u plynových topidel máte otevřený oheň, je důležité dodržovat bezpečnostní pravidla a zásady. Všechny výrobky jsou standardně vybaveny pojistkou, která hořák zhasíná, jakmile se celé topidlo nakloní o čtyřicet pět stupňů a více. Nehrozí tedy, že spadne a něco podpálí. Aby ustály i větrné počasí, jsou poměrně těžké. Ty nejmenší váží patnáct kilogramů. Oceníte proto u nich kolečka pro jednodušší manipulaci. Také součástí plynových topidel může být světlo, ale i reprodutory. Jsou však určené pouze pro venkovní použití.
Zkroťte oheň
Klasická ohniště lemovaná kameny sice ze zahrad mizí, ale nahrazují je ta přenosná nebo ohňové koše. Bývají vyrobené ze silnostěnné oceli, která odolá i vysokým teplotám při hoření. Oproti klasickým mají mnoho výhod. Často se prodávají s víkem a snadno a rychle se čistí – popel stačí vysypat na kompost – proto se vám nestane, že při velkém větru budete mít popel roznesený po celé zahradě. Také je lze přenášet, aniž byste si poškodili trávník či terasu. V létě si tak můžete dopřát opékání u bazénu, na podzim zase na terase. V těchto případech oceníte ty lehčí, které snadno přenesete z místa na místo Naopak bude-li stát ohniště na jednom místě v zahradě, nebo s ním pohnete o metr, maximálně dva, je vyšší hmotnost, která s sebou přináší i větší stabilitu, výhodou.
Vybírat můžete i mezi mělkou či vyšší nádobou nebo uzavřeným či částečně otevřeným košem. V nižších a otevřených typech oheň sice lépe hoří, na druhé straně se musíte smířit s tím, že vám odtud budou odlétávat žhavé uhlíky, které mohou popálit kolemsedící nebo vypálit černé fleky do trávníku či terasy. U plných a vyšších nádob se to nestane. Ohniště bývají vybavení i přenosnou mřížkou na grilování. Nahradí tak grily na dřevní uhlí.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a profimedia.cz
Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2017.