Pro nejkrásnější balkon
Klasické balkonové květiny jsou díky šlechtitelům stále krásnější. Každoročně přibývá mnoho nových variet. Díky tomu si můžete vybrat barvy, tvary i velikosti květů podle libosti. Které budou pro vás nejlepší? Při volbě balkonovek pro letošní […]
Klasické balkonové květiny jsou díky šlechtitelům stále krásnější. Každoročně přibývá mnoho nových variet. Díky tomu si můžete vybrat barvy, tvary i velikosti květů podle libosti. Které budou pro vás nejlepší?
Při volbě balkonovek pro letošní sezonu berte ohled i na to, kde je budete pěstovat – vzpřímeně rostoucí vás potěší na okenním parapetu při pohledu z okna, splývavé ozdobí zdi či zábradlí a v závěsných květináčích jakýkoli prostor. Další se mohou pnout při stěnách, vyšší rostliny v prostorných nádobách vytvoří zelené zástěny. Kromě právem oblíbených pelargonií, petúnií či lobelek můžete do truhlíků zasadit i nespočet méně tradičních letniček a trvalek, bylinek i rostlin, které místo doplní zelenými listy, vedle nich barevné květy ještě více vyniknou.
Pravidla pro výsadbu
Sazenice, které si přinesete domů, je třeba co nejdřív přesadit. Podle nároků a typu rostliny byste jim měli vybrat tu vhodnou nádobu. Její velikost záleží nejen na vzrůstu, ale i na nárocích. Petúnie a pelargonie bohatě pokvetou i v poměrně malých květináčích a truhlících, kořeny v teple jim nevadí stejně jako suchomilným bylinkám. Naopak druhy stínomilné potřebují větší nádoby, které tak snadno nevyschnou a kořeny chrání před horkem. Klasické truhlíky jsou pro využití prostoru na parapetu, případně pro upevnění na zábradlí stále nejlepší, držáky však existují i pro nádoby kulaté.
Pokud zvolíte samozavlažovací varianty truhlíků a květináčů s rezervoárem na vodu, nebudete muset zalévat denně. Užitečným doplňkem je ukazatel plnosti zásobníku, který zabrání přelití – hrozí zejména, když substrát v nádobě promáčí déšť. V tom případě je třeba alespoň část vody vylít. Kromě truhlíků máte na výběr květináče rozličných tvarů i materiálů, přičemž hliněná klasika, propouštějící trochu vodních par, je ideální pro rostliny suchomilnější. Využít můžete i různé netradiční nádoby, vždy by však měly mít odtokový otvor ve dně, který spolu s drenážní vrstvou zabrání přemokření a hnití kořenů. Přebytečnou vodu zachytí podmiska, která zároveň poslouží i jako malý rezervoár. Za chladnějšího a deštivého počasí u suchomilných druhů ji ale pravidelně vylévejte.
Při sázení rostlin neplňte nádobu substrátem až těsně po okraj – usnadní vám to zalévání. A pokud si přejete sesadit více druhů do jednoho většího květináče či truhlíku, měly by mít shodné nároky na oslunění, substrát, zálivku i výživu.
Jak moc zalévat?
Větší rostliny se spoustou velkých tenkých listů odpařují vodu mnohem rychleji nežli druhy malé s tuhými listy. Trochu vláhy však musí ztratit každá rostlina. Záleží také na slunci a teplotě: čím více stupňů, tím větší výpar. Tato logická souvislost má však i výjimky. Rostliny, které nemají rády horko, při vyšší teplotě naopak vypařovat přestanou a své póry dočasně uzavřou. Snadno je pak přelijete. Ideální je zalévat časně ráno nebo večer, tím neuškodíte žádné balkonovce. Stejně jako propustným substrátem a dostatečnou drenážní vrstvou na dně nádoby. Poslouží štěrk či hrubší písek, ještě lepší je materiál, který dovede přebytečnou vodu nasát a v případě potřeby zase uvolnit – například perlit, vermikulit, keramzit. Vláhu pomáhají uchovat i hydrogely, které můžete přimíchat do substrátu. Vodu nasají a poté postupně odevzdávají kořenům.
Pravidelné hnojení
Zatímco ve volné půdě si rostliny, zvláště ty s dlouhými kořeny, vždycky trošku vláhy najdou, v květináči jsou zcela odkázány na vaši péči. A kromě vody je třeba doplnit i živiny, které ze substrátu časem odčerpají, byť v sobě může mít zásobu na několik týdnů.
Hnojit můžete buď tekutými přípravky spolu se zálivkou, nebo při výsadbě do nádoby vložit pomalu rozpustnou tabletu. Případně lze do substrátu dodatečně zapíchnout výživnou tyčinku. Hnojení zálivkou je spolehlivější, ovšem za chladného počasí, za kterého balkonovky nepotřebují tolik vody, mohou být výhodnější tablety a tyčinky. Pro podporu kvetení zvolte hnojiva pro tyto rostliny, bohatá mimo jiné na fosfor a draslík.
Vzpřímeně rostoucí druhy
Při volbě balkonovek záleží na tom, komu chcete dělat radost. Pěstujete-li za oknem bytu převislé druhy, budou je obdivovat lidé z ulice. Vy však uvidíte jen pár listů a květů. Proto za okna, ale třeba i na neprůhledné zábradlí balkonu jsou lepší vzpřímeně rostoucí květiny.
Pokud si přejete nenáročné rostliny krásně a bohatě kvetoucí po celé léto, vyzkoušejte velkokvěté, takzvané anglické muškáty (Pelargonium grandiflorum). Nejhezčí budou na slunci stejně jako klasické pelargonie páskaté (Pelargonium zonale). Sice kvetou méně, ale zase mohou zaujmout listy různých barev i vzorů, u mnohých odrůd překvapivě pestrých. Rozmanitými vůněmi listů vynikají vonné pelargonie, ze kterých si můžete připravit lahodný čaj.
Méně známá, ale neméně vděčná je na slunci neúnavně kvetoucí balkonová verbena čili sporýš zkřížený (Verbena x hybrida). Vyniká zářivými barvami od růžové po modrou, rostliny jsou vysoké patnáct až čtyřicet centimetrů podle kultivaru. Vzpřímeně kvetou například kompaktní odrůdy Quartz.
Pro pěstování v truhlíku se hodí i nenáročné aksamitníky, především ten vzpřímený a jeho atraktivní plnokvěté variety v slunečně žluté. Doplnit letničkové kombinace desítkami drobných jedlých kvítků mohou i aksamitník rozkladitý a jemnolistý. Z nevšedních druhů zvolte zakrslé slunečnice, vysoké jen do půl metru, ovšem s typickými velkými květy. Stejně jako jejich vyšší příbuzné jsou poměrně náročné na vláhu i živiny. Dojem rozkvetlé letní louky v truhlíku navodí nižší variety krásenek, dlouze kvetoucích a nenáročných letniček s úbory bílými, růžovými, purpurovými, vícebarevnými i plnými.
Nesčetné hybridy a odrůdy petúnií dovedou vytvořit nejen dlouhé kvetoucí závěsy. Některé vypadají spíše jako kompaktní, vzpřímeně rostoucí keříky s velmi krátkým převisem. Platí to například pro série Crazytunia, Sophistica a jiné.
Celoročně lze v nádobách pěstovat stálezelené bambusy, pokud zvolíte mrazuvzdorné druhy a kultivary. Nízké se hodí i do menších nádob, vyšší vám poskytnou soukromí jako zelená zástěna. Ocení dostatek vláhy a hnojivo bohaté na dusík.
Tip:
Máte-li balkon ve stínu, i tak tady můžete pěstovat mnoho trvalek, třeba překrásné hortenzie. V prostorné nádobě a kyselém, stále mírně vlhkém substrátu se jim bude dařit stejně jako na zahradě. Ve vysokých nádobách lze pěstovat dokonce i lilie a okrasné trávy, přičemž u obou těchto skupin najdete druhy vhodné jak na slunce, tak do polostínu.
Převislé rostliny
Pokud máte pod balkonem umístěné zahradní posezení nebo ho lemuje vzdušné kovové zábradlí, zvolte sem květiny převislé. Pěstované na jeho horním okraji vytvoří nádherný závěs. Zkrášlit pak mohou i zdi balkonu, pokud je umístíte na polici, případně parapet přiléhajícího okna. Nabízí se i jejich pěstování v závěsných žardinkách a košících.
K nejspolehlivějším patří muškát převislý neboli břečťanovitá pelargonie (Pelargonium peltatum). Vybrat si můžete z variet s květy červenými, růžovými i bílými.
Rozmanitost a desítky květů od počátku léta až do podzimu nabízejí petúnie, které již dávno nejsou citlivé na déšť. Křížením a šlechtěním rozličných druhů vznikly celé skupiny kultivarů a hybridů s květy rozmanitých barev, z nichž některé i krásně voní. Patří do nich například hojně větvené surfínie, které vytvářejí mimořádně bohaté převisy. Stejně jako sazenice s názvy Happytoonia, Prettytonia, Easy Wave, Cascadias a podobně. Kratší převisy tvoří variety ze skupiny Tumbelina. Záplavu drobnějších květů nabídnou Million Bells, Superbells a další, které jsou vyšlechtěny z petúniím blízce příbuzné Calibrachoe. Vybrat si můžete barvy zářivé i pastelové, květy vícebarevné i plné.
Nebojte se ani kombinací různých druhů letniček. Desítkami jasně žlutých drobných květů v drobnolisté zeleni vyniká dvojzubec (Bidens) a sanvitálie. Lobelky nabízejí variety vzpřímené i převislé, s květy blankytnými, fialovými, bílými i růžovými. Tyto vděčné nádobové letničky stačí po odkvětu sestřihnout a kvetení zopakují. Při dostatečné zálivce prospívají také na slunci, dobře snášejí i stinnější místa. Nevytvoří metrové závěsy jako petúnie, přesto vypadají krásně. Totéž platí pro převislé fuchsie, vyšlechtěné do množství variet rozmanitých květů. Stejně jako pelargoniím ani fuchsiím nevadí trochu těsnější květináč, naopak je podpoří v kvetení, pokud jim zároveň dopřejete dostatek vláhy a živin. Hnojivo by nemělo obsahovat vápník, zrovna tak jako substrát. A pozor na zálivku při teplotách nad dvacet stupňů, kdy fuchsie, které horko nemilují, uzavírají póry a při siestě vodu téměř nevypařují. Dalšími krásně kvetoucími balkonovkami pro stinnější místa jsou hlíznaté begónie, na výběr jsou kříženci a kultivary vzpřímeně rostoucí i převislé. Pelargonie i fuchsie můžete nechat přezimovat na chladném bezmrazém místě, u begónií pak postačí uschovat do příští sezóny hlízy.
Kvetoucí druhy krásně vyniknou vedle stálezelených druhů. Spolehlivé jsou molice (Plectrantus), u kterých si můžete vybrat z několika druhů a variet s listy nejrůznějších odstínů i panašování. Podobně dekorativní variety jsou k dostání i u barvínku a břečťanu, které mohou buď viset nebo se pnout do výšky. Mnoho zelených listů zdobených drobnými květy vytvoří bakopa (Bacopa speciosa, syn. Sutera diffusus). Truhlíky můžete doplnit i rozmanitými okrasnými travami.
Tipy:
Stěny balkonu mohou oživit jak rostliny splývající z polic a závěsných košíků, tak popínavé liány kořenící v nádobách a šplhající po treláži. Pro lehké jednoletky, mezi něž se řadí hrachory, vilce, lichořeřišnice, povijnice, thunbergie zvaná černooká Zuzana, vám stačí i lehká konstrukce z tyček, proutí nebo provázků. Vytrvalé popínavky, jako je plamének, akébie, růže, kiwi, voňavý zimolez a další vyžadují stabilnější oporu. Přísavník trojcípý a břečťan se dovedou samy přichytit zdi, přísavník pěticípý, jen pokud má zeď hrubší omítku.
Viola Martinková, foto: Shutterstock