Image001-15.jpg

Pro úklid zahrady

25. 09. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Nejen na podzim si zahrada zaslouží důkladný úklid. Čistit chodníky a cesty, terasy i nářadí potřebujete během celé sezony. Lépe než s klasickým koštětem a hadicí to zvládnete s fukary a tlakovými čističi. Jestliže se rozhodnete v […]

Nejen na podzim si zahrada zaslouží důkladný úklid. Čistit chodníky a cesty, terasy i nářadí potřebujete během celé sezony. Lépe než s klasickým koštětem a hadicí to zvládnete s fukary a tlakovými čističi.


Jestliže se rozhodnete v zahradě používat místo hadice tlakový čistič, ušetříte si nejen čas, ale i peníze. Wapka totiž dokáže vyvinout až čtyřicetkrát vyšší tlak než hadice, proto úklid s ní je nejen rychlejší, tedy méně namáhavý, ale také úspornější. Statistiky dokonce uvádějí, že tlakové myčky spotřebují na důkladné umytí stejně velké plochy až o osmdesát procent vody méně než hadice.

Pod tlakem
O tom, jak budete s tlakovým čističem spokojeni, rozhoduje jednak průtok vody a také provozní tlak, s nímž pracuje. I když v prvním případě je třeba zohlednit také zdroj. Jestliže používáte vodu ze studny, která má omezenou kapacitu, je zbytečné brát přístroje s extra velkým průtokem. Jinak je tomu s tlakem. Ten by mě být alespoň 120 barů a samozřejmě platí, že čím vyšší, tím kvalitnější je čistění. I když někdy je na obtíž. Starší betonový chodník by se mohl pod velkým tlakem začít drolit, z okapů odlupovat nátěr a podobně. Proto si vyberte přístroj, kde se dá tlak nastavovat a regulovat.

U wapek platí, že doplňky nejsou pouze pro okrasu, ale naopak rozhodují o tom, jak snadno se vám bude pracovat. S přístrojem samotným sice dostáváte základní sadu trysek či kartáčů, ale ověřte si, zda se dají dokoupit další. Je škoda, když později neseženete náhradní nebo další vybavení. Nejen díky němu objevíte spoustu možností, jak čistič v zahradě a kolem domu využít.

Na listí i sníh
Fukary nebo vysavše listí mnozí považují za jednoúčelové stroje, které využijí pár dnů na podzim, kdy potřebují shrabat spadané listí. Není tomu tak – poslouží například při plašení hlodavců nebo i úklidu čerstvě napadaného sněhu. Tedy pokud si správně vyberete.

V této kategorii strojů se rozlišují tři typy:
Fukary – umí pouze foukat. Listí sfoukáte na hromadu, likvidaci musíte provést již ručně.
Vysavače – umí pouze vysávat. Většinou jde o samochodné stroje určené pro úklid listí ve veřejných parcích.
Kombinované výrobky – jde o nejrozšířenější modely. Listí umí jak foukat, tak také vysávat a drtit.

Podle čeho vybírat
Při nákupu fukarů a vysavačů sledujte především rychlost vzduchu a zejména jeho objemové množství. Rychlost se uvádí v kilometrech za hodinu nebo v metrech za sekundu. Minimální rychlost proudění by neměla být menší než 200 kilometrů za hodinu, což odpovídá 55,5 metrům za sekundu. Ty nejvýkonnější stroje ale pracují i s parametry 400 kilometrů za hodinu, což po přepočtení dělá 111 metrů za sekundu. Více vypovídajícím parametrem je průtokový objem vzduchu, který se udává v metrech kubických za hodinu, kupujte výrobky, u nichž najdete údaj minimálně čtyř sta metrů kubických za hodinu. Určitě si ohlídejte, aby stroj disponoval možností regulace výkonu. Čím více se blížíte ke kopce listí, tím slabší výkon potřebujete, abyste si ji opět nerozfoukali. Snížení výkonu se hodí i v případě, kdy sfoukáváte listí z ploch pokrytých mulčovací kůrou. U benzínových modelů je regulace samozřejmá, elektrické a aku přístroje musí být vybaveny regulací elektronickou. Pokud některý výrobce zmíněné hodnoty rychlosti a objemu vzduchu neuvádí, raději se mu obloukem vyhněte.

Kulatá je nejlepší
Velmi pečlivě porovnávejte také průměry sacích trubic. Slabé stroje s nízkým výkonem jsou nuceny používat nízké průměry. A slabé fukary či vysavače se snadněji ucpou, což ještě podporuje hranatý tvar hubice. Ta by měla ideálně být kulatá, s průměrem alespoň patnáct centimetrů.

Zajímejte se i o materiál, z kterého je vyroben ventilátor. Při foukání to není rozhodující, u vysávání je to hodně důležité. Levné výrobky mají ventilátor s lopatkami vyrobený z nedostatečně pevných plastů. Stačí pak společně s listím nasát kamínek a ulomí se. Větší výdrž mají ventilátory ze speciálního tvrzeného plastu. Ti nejlepší výrobci doplňují navíc ventilátor kovovými břity. Takto vybavený model dokáže rozdrtit listí mnohem jemněji – na jedno naplnění vaku vysajete více listí a méně se tak nachodíte ke kompostu a zpět.
Opomenout byste neměli váhu stroje a jeho vyváženost. S fukarem budete pracovat i několik desítek minut, během kterých se projeví každé deko navíc a obtížnost manipulace.  Zajímejte se také o to, zda je součástí výrobku ramenní popruh, či zda je možné jej dokoupit.

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze