Rajčata, která opravdu chutnají
Rajčata prodávaná v obchodech a dovážená přes polovinu Evropy mívají zablokovanou tvorbu etylenu, tedy přírodní látky, která se podílí na jejich dozrávání a také vzniku aromatických látek. Proto jsou sice hezká na pohled, ale nechutnají. […]
Rajčata prodávaná v obchodech a dovážená přes polovinu Evropy mívají zablokovanou tvorbu etylenu, tedy přírodní látky, která se podílí na jejich dozrávání a také vzniku aromatických látek. Proto jsou sice hezká na pohled, ale nechutnají. Na rozdíl od těch sladkých, šťavnatých a voňavých ze zahrady.
Rajčata pěstovaná ve Španělsku a na severu Afriky a odtud dovážená do tuzemských obchodů musejí bez poškození vydržet dlouhou cestu a ještě vypadat na pultě obchodů krásně a lákavě. Jsou proto tuhá na dotyk i na skus, a hlavně jim chybí jakákoli chuť. To kvůli zablokované tvorbě etylenu, jehož působením se pektiny a hemicelulózy rozkládají na cukry, tvoří se kyseliny a aromatické látky a rajče měkne. To je však při dlouhé přepravě nežádoucí.
Jaké odrůdy vybrat?
Rajčata s omezenou tvorbou etylenu nesou označení LSL, tedy Long Self Life. Zůstávají tvrdá a světle zbarvená i několik týdnů po utržení z keře. Nepomáhá ani skladování při pokojové teplotě a chybějí jim i chuťové a aromatické látky, které vznikají v průběhu dozrávání.
U odrůd určených pro zahrádkáře je to přesně naopak. Většinou jsou měkčí, velice příjemné konzistence a plné chuti. Protože byly vyšlechtěny speciálně pro zahrádkáře, samozřejmě se nemohou s těmi profesionálními srovnávat co do velikosti úrody. Mnohé jsou nového šlechtění, některé ale patří ke starým krajovým odrůdám, které se rozšiřují po celém světě. Legislativa Evropské unie pro tato takzvaná hobby rajčata vytvořila novou kategorii označovanou jako odrůdy vyšlechtěné pro pěstování za zvláštních podmínek.
Jaké odrůdy tedy pro domácí pěstování zvolit?
SWEET APERITIF má skutečně sladké plody, které u jiných odrůd získáte, pouze když plně vyzrají na letním sluníčku. Rajčata jsou drobná, standardní hmotnost se pohybuje mezi osmi až deseti gramy, třešňová, s velmi lesklou slupkou. Jejich dužnina je měkčí, příjemná při nakousnutí. Toto tyčkové rajče plodí na bohatě větvených vijanech.
ROSELLA zaujme netradiční růžovou barvou. Co na něm ale skutečně překvapí, je chuť. Má dostatek kyselin i cukrů a něco navíc, co najdete také u kvalitních vín – aroma a kulatost ve výsledném dojmu. Navíc se tato odrůda vyznačuje výbornou násadou plodů.
BLACK OPAL má rovněž menší, třešňové plody o hmotnosti dvanáct až patnáct gramů se šťavnatou dužninou a aromatickou chutí. Na začátku dozrávání se téměř nedá rozlišit od ROSELLY, časem ale uzraje do sytě hnědočervené barvy. Rajčata jsou měkčí, nenechte je proto přezrát. Jde o velice úrodnou odrůdu s větvenými hrozny květů a plodů.
Tipy na datlová rajčata
MANDAT F1 má menší, podlouhlé a sytě červené plody, které jsou pevné, nepraskají a skutečně výborně chutnají. Tato odrůda má větvené a bohaté vijany, které nesou až čtyřicet plodů.
BLACK FROM TULA je stará krajová odrůda biftekového rajčete pocházející z Ukrajiny. Dnes se pěstuje po celém světě, oblíbili si ji ve Spojených státech i západní Evropě. Vícekomorová rajčata jsou velká, znalci u nich nejvíce oceňují aroma a chuť, které jsou výraznější než u červených plodů. Tato odrůda totiž dozrává do tmavočervené až hnědé barvy, proto také označení black v názvu.
SUMER CIDER je rovněž starší, ale oblíbená odrůda s vícekomorovými plody. Jedno rajče může mít hmotnost až čtvrt kila. Oranžové je jak na povrchu, tak uvnitř. Dužnina vyniká lahodnou máslovou konzistencí i vyváženou a velice intenzivní rajčatovou chutí.
Divoké rajče
Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium) už u nás není úplně neznámé. Je mu připisována odolnost vůči nemocem listů, i když ty starší bývají plísní někdy napadány. Roste bujně, stále mu přirůstá dostatek nových výhonů schopných zajistit fotosyntézu. Zajistěte mu proto dostatek prostoru. Můžete jej pěstovat na zemi i vyvázat k opoře. Plody jsou podstatně menší než u třešňových rajčat, mívají hmotnost pouze jeden až dva gramy, proto jsou favoritem hlavně u dětí, na vijanu jich ovšem bývá sto i více. Mají typicky rajčatovou chuť.
Peter Gajdoštin, foto Shutterstock a www.dobrasemena.cz
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017.