Ekologická zahrada pro dva ve městě

Ekologická zahrada pro dva ve městě

30. 05. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Ikdyž se při slovním spojení ekologická zahrada většině znás vynoří vmysli venkovská krajina, bydlení vsouladu spřírodou nemusíme hledat jen na venkově. Ekologická může být izahrada ve městě. Anavíc také moderní anetradiční – přesně taková, jakou se může pochlubit mladá dvojice zVelké Británie.

VEvropě, Českou republiku nevyjímaje, jsou dnes trendem méně početné domácnosti. Zahrada samozřejmě není výsadou jen velkých rodin sdětmi. Svobodní advojice se rozhodně nemusejí vzdávat možnosti vyběhnout jen tak vpapučích do zeleně – vždyť příroda je pravým balzámem pro duši atou nejúčinnější pilulkou na stresované tělo či mysl. Pokud zahradu využívají jen dva (ajen příležitostně více lidí), nemusí být velká. Stačí maličká. Důležité totiž je, jestli máte udomu alespoň kousek zeleně. Ina malé ploše se dají realizovat velké nápady, ačím je zahrada menší, tím útulnější, kouzelnější aoriginálnější může být. Malá zahrada by měla být do detailu promyšlená apřizpůsobená tomu, čemu se její majitelé ve volném čase věnují nejraději (relaxace, večírky, čtení, hry), aměla by samozřejmě zohledňovat imíru jejich pracovního vytížení. Ideální je, když vzahradě dominují jejich oblíbené barvy či materiály akdyž se vní objeví irostliny, knimž je vážou příjemné vzpomínky. Je dobré přihlédnout také ktomu, zda pracují idoma – vždyť nevyužít možnosti pracovat vobklopení zelení by byla věčná škoda.

Extravagance ve výsadbě
Bohužel takové originální azároveň odborně realizované městské zahrady vnašich končinách zatím nejsou příliš vidět. Dále na západ od našich hranic je naopak právě tento typ zahrad pýchou svých majitelů – co zahrada, to jiné, zajímavé řešení. Tamější zahradní designéři se nebojí sáhnout ani po odvážných nápadech ado výsadeb občas zakomponují vskutku neobvyklé motivy. Konečně, kdo jiný by mohl být lepším adresátem extravagantních výstřelků nejen vinteriéru, ale ivexteriéru, když ne mladý člověk žijící ve městě? Přesně taková je Zahrada pro dva, kterou jsme navštívili ve Velké Británii – na poměrně malé ploše zde dostaly příležitost vyniknout zajímavé materiály, netradiční doplňky adošlo ina výraznou barevnost. Takový přístup dokáže udělat vmoderní zahradě skutečné divy!

Ekologické řešení
Osilném ekologickém cítění majitelů této moderní anglické zahrady není pochyb. Je vidět nejen na použitých přírodních materiálech, jako jsou dřevo, kámen či ekologické substráty, ale ina skladbě rostlin. Najdete tu nejen ty, co lákají motýly aužitečný hmyz, ale idruhy, které čistí vzduch nebo pomáhají navodit pocit harmonie. Jsou zde itradiční avdomácnosti využitelné rostliny, jaké možná byly součástí jejich dětství. Vobklopení předmětů či rostlin, které nám připomínají dětství, se totiž cítíme příjemně. Zároveň nám vzpomínky na tuto etapu, knimž se podvědomě utíkáme, mohou pomoci překonat itěžká období vživotě.

Návrh zahrady se mimo jiné podřídil tomu, aby se tu bezpečně apříjemně cítili nejen lidé, ale icelá škála živočichů. Samozřejmě tak, aby se vzájemně nerušili aneomezovali. Každý má vyhrazeno vlastní území, které může nerušeně využívat, amísty se tato teritoria zajímavě prolínají. Designér tady například vytvořil stěnu zdřevěných polen (možná někomu připomene dětství aprázdniny na vsi), která je nejen dominantním dekorativním prvkem zahrady či kulisou pro zajímavé rostliny, ale má ipraktické využití (například jako netradiční úložné plochy) avneposlední řadě poskytuje domov různým drobným živočichům. Je to jakýsi malý, dobře fungující biotop, spojující tradiční snetradičním. Totéž platí iopřírodně laděném jezírku, ukrytém vbujné zeleni. Voda do něj přitéká znetradičního prameniště – obrovské imitace nápojové plechovky, která dodává celé kompozici moderní šmrnc. Jezírko stekoucí vodou zvlhčuje vzduch, stará se ozajímavé zvukové efekty, prospívá okolní zeleni ataktéž je domovem různých užitečných živočichů.

Promyšlené uspořádání rostlin
Atypická městská zahrada je dokonale ukryta před pohledy sousedů ikolemjdoucích. Přesně to bylo totiž požadavkem majitelů – vytvořit uprostřed města oázu klidu amaximálního soukromí. Vysoké zdi, které zahradu obepínají, přitom nepůsobí násilně ani skličujícím dojmem. Prostor spíše zútulňují ajsou izárukou bezpečnosti. Navíc vlétě se na nich rozehrává poutavá hra světla astínů.

Vzahradě je zastoupeno mnoho známých iméně známých a,což je třeba zdůraznit, pěkných rostlin – trvalek, dřevin, okrasných trav, kapraďorostů. Celá výsadba působí sice na první pohled neuspořádaně, opak je však pravda. Vše je promyšleno apřizpůsobeno podmínkám stanoviště (vlhko, polostín) ičasovým aodborným možnostem majitelů. Designér vybíral rostliny tak, aby byly ve výsledné kompozici objeveny různé odstíny zelené (tato zahrada je především místem, kde se relaxuje aodbourává stres) aaby se neustále měnila – aby tu vždy něco kvetlo, případně ivonělo. Prostor dostaly itrvalky se stříbřistými listy, které jsou dnes vtrendu avýborně se hodí kšedé stěně ikovovým prvkům vkompozici, barvy květin sladil návrhář sbarevností nábytku adoplňků.


Netradiční chodníky

Malá zahrada je originální apodmanivá takédíky doplňkům. Některé znich jsou netradiční, ale najdou se iužitečné, například obrovský teploměr či atypický měřič srážek, anechybí ani lucerna. Vždyť zahradu obývá mladá dvojice aza letních podvečerů je plamen svíčky zaručeným prostředkem knavození romantické atmosféry… Po zahradě se nechodí po chodnících, jak je běžné ve většině zahrad, ale po kruhových deskách zbílého kamene (pod některými dokonce protéká voda), se znich zároveň můžete kochat rozmanitostí rostlin vnepravidelných záhonech. Naturální ráz zahrady podtrhuje iterasa ze syrového dřeva, která je vyhrazena pro zahradní nábytek apříjemná posezení – třeba spřáteli ugrilování. Tato terasa výborně koresponduje se stěnou zdřevěných polen atéž sokolní bujnou zelení.

VZahradě pro dva monotónnost rozhodně nehrozí – vyhnout se jí bylo jedním znejdůležitějších cílů jejích tvůrců. Kromě toho měla být nejen efektní, ale hlavně využívaná aneměla vyžadovat přílišnou péči. Avneposledním řadě měla být přátelská kživotnímu prostředí. Není pochyb otom, že všechny tyto cíle aještě imnohé další dostaly vZahradě pro dva reálnou podobu. Koneckonců posuďte sami.

TEXT aFOTO: Daniel Košťál

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: mestska zahrada okrasni zahrada
Sdílejte článek

Diskuze