Japonská zahrada na střeše

26. 07. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Pro zeleň by se mělo najít místo vždy. Především ve městech, kde je jí často žalostně málo. Samozřejmě že ne každý má možnost starat se o zahrádku uprostřed města. Pěkné výsadby, i když miniaturní, však mohou zatraktivnit […]

Pro zeleň by se mělo najít místo vždy. Především ve městech, kde je jí často žalostně málo. Samozřejmě že ne každý má možnost starat se o zahrádku uprostřed města. Pěkné výsadby, i když miniaturní, však mohou zatraktivnit i balkóny či terasy, případně i střešní zahrady, jejichž budování je nyní velmi moderní. Mnohé z nich jsou dokonce tak zajímavé, že předstihnou ty klasické. Do jedné takové vás nyní zveme…

 

Moderní střešní zahrada, kterou vás tento měsíc provedeme, se nachází v Evropě, ale dýchá atmosférou dalekého Japonska – málokdo by řekl, že nejde o výsadbu na některé z moderních budov v asijském velkoměstě. O její přitažlivý vzhled, který je zároveň příznačný i netypický, se zasloužili dva japonští zahradní designéři Tomoko Osonoe a Kei Iwata.

Dominantou je bonsaj

Na poměrně malém prostoru vytvořili designéři překrásnou zelenou a především reprezentativní oázu. Kompozice je druhově i barevně rozmanitá, přehledná, prakticky řešená, celoročně přitažlivá a co je podstatné, její tvůrci maximálně zohlednili podmínky dané lokality – větrno, vlhko a hodně slunce a též časté extrémní výkyvy teplot. Majitelé této nevelké střešní zahrady mají velkou zálibu v japonském zahradním umění, dokonce do Japonska vycestovali a několik zahrad tam navštívili. Té jejich dominují překrásné, precizně tvarované bonsaje vytvořené z borovic, které jsou nejvzácnější součástí výsadby. Pohledovým magnetem je však i javor dlanitolistý (Acer palmatum Dissectum), jehož purpurové listy zajímavě kontrastují s převažující zelenou. Jeho převislé větve zároveň dotvářejí kompozici různých růstových forem, které jsou v zahradě zastoupeny (křovité, sloupovité, plazivé…).


Japonský nádech propůjčují výsadbě především působivé bonsaje z borovic a červenolistý japonský javor.
Také na střeše může vzniknout atraktivní květinový záhon, je však třeba pro něj vytvořit adekvátní podmínky. Tady rostou kakosty, kosatce, máky, lupiny a šalvěje.

Uplatnilo se tu několik prvků moderní zahradní architektury – příkladem jsou i tyto stroze působící kovové schůdky. Designéři precizně pracovali též s kamenem – navrhli nejen originální dlažbu, ale i štěrkové plochy v místech, kde by nic nerostlo.

Zahrada jako umělecké dílo

Tak jako každá japonská zahrada, i tato střešní je plná symboliky a odráží hlubokou úctu Japonců k přírodě. Z bílého štěrku je zde vytvořen obraz řeky, kterou přerušuje několik ostrůvků z nenáročných sukulentů. Kompozice symbolizuje typickou japonskou krajinu a zároveň je přitažlivou možností, jak zjemnit vzhled strohé, sluncem rozpálené dlážděné plochy. V těchto podmínkách se sukulentům daří nejlépe. V zahradě nechybí ani vytrvalé dřeviny – zastoupeny jsou hlavně zakrslými jehličnany, a dokonce i japonskými azalkami. Kromě rostlin s okrasnými listy je tu vysázeno i několik pěkných cibulovin (především okrasných česneků) a též dlouhokvetoucích trvalek a okrasných trav. Ty se v zahradách vybudovaných v japonském stylu běžně neobjevují, a ačkoli kvetou množstvím pestrých sytých barev, nepůsobí tu rušivě. Naopak, originálně dotvářejí dílo šikovných zahradních designérů.

Člověk vstupující do této střešní oázy má pocit, že se dívá na nádherný obraz, a musí se pozastavit nad jejím precizním uspořádáním. Rostliny jsou zde vysázeny v praktických vyvýšených záhonech, díky čemuž je péče o ně pohodlnější, a navíc se tím zajímavě rozčlení prostor. Záhony jsou umístěny pod moderně působící, decentně dekorovanou šedou zdí, která je ideální kulisou pro výsadbu a zároveň poskytuje zahradě příjemné závětří a azalkám potřebný stín. Designéři přitom nezapomněli ani na místečko, kde si mohou majitelé posedět a kochat se okolní nádherou – umístili sem lavičku a mobilní dřevěné kostky, které kromě příležitosti k sezení poskytují i praktický úložný prostor. V zahradě je však dostatek místa i pro rozložení lehátka či zahradních křesel a našlo se i dost prostoru pro zajímavou drátěnou plastiku. Ačkoli ani ona příliš nezapadá do tradiční představy japonské zahradní kompozice, v tomto celku rozhodně nepůsobí rušivě. Také japonské zahradní umění se zkrátka mění a jsou na něm vidět evropské vlivy.

Šarmantní krasavice

Za zmínku stojí i promyšlené uspořádání rostlin v této zahradě. Tam, kde je nejvíce slunce, rostou trvalky – kakosty, šalvěj, máky, kosatce a další. Tam, kde je slunce méně (například pod dřevinami či lavičkami), mají zase místo kapraďorosty a půdopokryvné šalvěje. A výborně se jim tu daří. To však lze říci vlastně o všech rostlinách – i díky tomu působí tato střešní zahrada harmonickým dojmem, upraveně a vůbec ne všedně. Není se proto co divit, že majitelé po ní vodí své hosty s náležitou hrdostí, i když, jak sami tvrdí, stále mají pocit, že to ještě není ono. Zahrada je stará asi čtyři roky a s přibývajícím věkem je stále šarmantnější, pokud ale bude vyžadovat změnu, majitelé se jí prý bránit nebudou.

Dalším z použitých materiálů je vedle kamene a kovu dřevo, které se zde uplatnilo v podobě zahradního nábytku. Dřevěné kostky na sezení výborně zapadají do celkového konceptu této střešní zahrady a zároveň ukrývají malé úložné prostory.



Vydlážděnou plochu přerušuje kamenná řeka s několika zelenými ostrůvky – ploškami s vysázenými suchomilnými trvalkami (lomikameny a rozchodníky).

Jaké rostliny použili designéři

Dřeviny:
Acer palmatum `Dissectum` – javor
Pinus sylvestris – borovice
Wisteria floribunda – vistárie
Azalea `Squirrel’ – azalka
Rhododendron `Gomer Waterer` – rododendron
Chamaecyparis Lawsoniana `Green Globe` – cypřišek
Hebe `Green Globe` – hebe

Trvalky, trávy a kapraďorosty:
Anemone nemorosa `Bracteata Pleniflora` – sasanka
Astrantia `Hadspen Blood` – jarmanka
Athyrium niponicum – papratka
Festuca gautieri – kostřava
Geranium tuberosum – kakost
Heuchera `Plum Pudding` – dlužicha
Lamium maculatum `White Nancy` – hluchavka
Panicum virgatum `Heavy Metal` – proso
Polystichum setiferum – kapradina
Salvia nemorosa `Caradonna` – šalvěj

Skalničky:

Arenaria verna – kuřička
Saxifraga – lomikámen
Sempervivum mixed hybrids – netřesk
Sempervivum `Reinhardt` – netřesk
Sempervivum `Rosie` – netřesk

TEXT FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ: časopis HOME 2011 JagaMedia, s.r.o.

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: bonsaj cypřišek dlužicha hebe kostřava lomikámen okrasné rostliny sasanka střecha zahrada
Sdílejte článek

Diskuze