Osivo květnatých luk seženete ve specializovaných prodejnách.

Květnaté louky: Trend moderních zahrad

08. 08. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Rozkvetlé pastviny a louky byly dříve běžnou součástí české krajiny. Ačkoliv tyto plochy i dnes objevíte, stále častěji ovšem mizí a místo nich rostou jako houby po dešti výrobní haly a sklady. Jednou z možností, jak tyto zajímavé vegetační prvky znovu podpořit, je jejich založení na rodinných zahradách. Proč taky ne? Hlavně na velkém pozemku je oceníte, protože ušetří pořádný kus práce a navíc zahradě vdechnou přírodní charakter.

V minulosti byste si na své okrasné zahradě asi květnatou louku nezaložili, protože bylo jaksi trošku více v módě pečovat o nízký, intenzivně udržovaný trávník, ve kterém nerostou žádné jiné rostliny kromě kulturních druhů trav. Sedmikrásky chudobky nebo smetanky lékařské zde byly samozřejmě nezvaným hostem, který zelený koberec maximálně tak zapleveloval.

Přečtěte si také:
Malé a levné záhradní jezírko: Od realizace po funkční biosystém

Postupem času se ovšem náš pohled na věc poněkud změnil. Více uvažujeme o ekologické stránce zahradničení a jsme čím dál tím více přesycení „zahradní uniformity“, která už teď přestává být pro mnohé zahrádkáře lákavá. Zvláště na velkých pozemcích o rozloze nad dva tisíce metrů čtverečních se mnohdy snažíme si trošku usnadnit pravidelnou údržbu, s čímž nám může pomoci i květnatá louka.

Vzrostlou loukou byste jen těžko prošli, proto je dobré v ní pravidelně vysekávat cestičky.

Vzrostlou loukou byste jen těžko prošli, proto je dobré v ní pravidelně vysekávat cestičky.

Zkuste si ji založit třeba pod ovocnými stromy nebo ve vzdálené části zahrady poblíž okrasného jezírka, uvidíte, že budete vděčni jen za dvě seče ročně. Květnaté louky jsou totiž naprosto nenáročné a navíc zahradě vdechnou zcela jinou atmosféru.

Výhody květnatých luk

Pokud bychom srovnávali intenzivně udržovaný okrasný trávník a květnatou louku, měli bychom v první řadě zmínit, že jsou to zcela odlišné skupiny trávníků. Jak už samotný název skupiny napovídá, intenzivně udržovaný okrasný trávník bude na pravidelnou péči spadat do zcela odlišné kategorie než květnatá louka, kterou odborníci, co se týče údržby, řadí do skupiny extenzivních vegetačních prvků. Okrasný trávník se snažíme po celou sezonu udržet v perfektním stavu, což obnáší celou řadu prací od pravidelné seče prováděné mnohdy až dvakrát týdně až po vertikutaci, postřik plevelů, hnojení a samozřejmě také zálivku.

Výhodou květnatých luk je jejich malá potřeba údržby. Postačí dvě seče ročně.

Výhodou květnatých luk je jejich malá potřeba údržby. Postačí dvě seče ročně.

Právě zálivka ovšem může být v některých lokalitách opravdu neekologická a samozřejmě také neekonomická vzhledem k rychlému poklesu hladiny podzemních vod. Květnatá louka nevyžaduje vlastně nic z výše jmenovaného, o pravidelné seči není ani řeč, louku stačí pokosit tak dvakrát do roka, a to vždy po odkvětu květnatých druhů, aby se stihly vysemenit a rozšířit do okolí. Na zálivku není louka náročná taktéž, vysoký podíl dvouděložných rostlin, které bychom v okrasném trávníku označili za zbytečný plevel, totiž zvyšuje odolnost louky vůči suchu. Jinými slovy jsou květnaté druhy na zálivku většinou nenáročné. Záleží ovšem také na směsi osiva, kterou si pro založení louky zvolíte.

Směs osiva s vysokým zastoupením medonosných rostlin láká nejen včely, ale také motýly a čmeláky.

Směs osiva s vysokým zastoupením medonosných rostlin láká nejen včely, ale také motýly a čmeláky.

Pokud jste chovatelem včel, určitě také oceníte, že mnohé druhy z kvetoucích rostlin jsou silně medonosné. Květnaté louky jsou tedy skvělou pastvou pro opylovače, což je důležité zvláště z ekologického hlediska. Založení těchto vegetačních prvků je nejen praktické, ale také opravdu smysluplné.

Vertikutace květnaté louky? Na tu zapomeňte!

Některé zásahy, které jsou běžné pro okrasný trávník v případě louky prostě nepřipadají v úvahu. Jedním z nich je vertikutace, která trávník zbavuje plsti, ale také poškozuje přízemní růžice plevelů, což samozřejmě u pečlivě udržovaného trávníku oceníme, ale v případě louky si vlastně sami narušujeme její podstatu.

Přírodní jezírko obklopené květnatou loukou představuje skvělé prostředí pro užitečné živočichy.

Přírodní jezírko obklopené květnatou loukou představuje skvělé prostředí pro užitečné živočichy.

Stejně tak zcela zapomeňte na hnojení. Hnojivo je důležité spíše pro kulturní druhy trav, které lze přirovnat ke žroutům, kteří jsou nenasytní nejen po vodě ale také po živinách. Druhové složení květnatých luk je ovšem odlišné a druhy v nich zastoupené jsou naopak na živiny nenáročné. Větší přísun živin by některé druhy zcela vytlačil, takže by časem došlo ke změně druhového složení. Postupně by se zvýšil poměr kulturních trav a květnaté rostliny by se vyskytovaly jen omezeně nebo by zcela převládly rostliny náročné na výživu.

Přečtěte si také:
Svépomocnou stavbou pergoly můžete ušetřit mnoho peněz

Jak květnatou louku založit

Máte dvě možnosti. Buď louku založíte výsevem, nebo na ni postupně přeměníte stávající trávník. Založení trávníku výsevem na černém úhoru vyžaduje samozřejmě úpravu terénu, osivo pak jen vysejete a počkáte na výsledek. Prvním rokem bude druhová pestrost opravdu úchvatná, ale každým dalším rokem počítejte s proměnou. Některým rostlinám se na stanovišti nemusí moc dařit nebo je vytlačí jiný, bujnější, druh. Proměnlivost květnaté louky je ovšem to, co nás na ní má spíše těšit. V druhém případě, kdy se rozhodnete pro postupnou přeměnu stávajícího trávníku, bude nutné vynechat některé doposud pravidelně prováděné práce. Omezíte seč, zcela vynecháte zálivku, hnojení, vertikutaci a postřiky plevelů.

Květnaté louky nemusí ovládnout celou zahradu. Stačí jim ponechat jen některé plochy.

Květnaté louky nemusí ovládnout celou zahradu. Stačí jim ponechat jen některé plochy.

Květnaté louky a trávníky mají své zastoupení nejen v přírodní, ale také v moderní zahradě, do které vnáší originální atmosféru.

Květnaté louky a trávníky mají své zastoupení nejen v přírodní, ale také v moderní zahradě, do které vnáší originální atmosféru.

Stávající trávník sice nebude příliš v kondici, ale je nutné, aby poněkud zřídnul a tím se uvolnil prostor pro volně se šířící semena kvetoucích rostlin. Postupně se najede na sytém dvou sečí ročně. První roky sice nebude louka v plném květu, ale časem se v ní objeví i rostliny, které se sem rozšíří třeba z nedaleké louky. Abyste loukou mohli procházet, je dobré v ní vysekávat cestičky, díky nimž se dostanete například k zahradnímu domku, kompostéru nebo třeba k jezírku. Stejně tak byste měli obsekávat prostor kolem výsadeb. Pokud by louka zasahovala hned k jejich okrajům, časem by došlo pravděpodobně k zaplevelení i samotných záhonů, louka se totiž rychle vysemeňuje a může tak zaplevelit i plochy, u kterých to zrovna nevyžadujete.

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: hnojení trávníku hnojivo na trávník jezírko květnaté louky moderní zahrady okrasná zahrada postřik stromy do zahrady zahradní jezírka zahrady
Sdílejte článek

Diskuze