Zdroj: Ateliér Partero, Jaroslav Kvíz

Moderní městská zahrada v nevelkém dvore mezi obytnými budovami v Praze

27. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

V nevelkém dvoře mezi obytnými budovami v pražských Bohnicích vytvořili zahradní architekti tiché a klidné místo pro mladou rodinu se dvěma dětmi. Zahrada je záměrně minimalistická – autoři při návrhu respektovali fasádu okolních budov, pravidla geometrie a pořádku, takže je v ní vše uspořádané jako v pokoji.

Jak to vidí záhradní architekt Jakub Finger z ateliéru Partero

Po tom, co nás oslovila velmi milá mladá rodinka, byl ze tří variant vybrán design, který nejvíce vyhovoval životnímu stylu páru se dvěma malými dětmi. Prostor byl opravdu malý, v podstatě jde o jakési nádvoří mezi hlavním obytným domem a výměnkem (dům pro rodiče – pozn. red.), které původně na místě skutečně existovalo.

Moderní městská zahrada v nevelkém dvore mezi budovami v Praze

Výhledy z výměnku. Okrasné rostliny, mezi kterými dominují hortenzie, akébie a okrasné trávy, vytvářejí v nejtišší části zahrady hustý zelený porost. Zdroj: Ateliér Partero, Jaroslav Kvíz

Požadavky a úkoly byly spíš skromné a praktické. K oběma zrekonstruovaným objektům jsme navrhli přístupové cesty, zahradní sezení a malou okrasno-užitkovou část, ve které mají místo bylinky i dekorativnější druhy rostlin a která vytváří přívětivé výhledy z výměnku.

Přečtěte si také:
Majitel si počkal, než vyroste zahrada, až potom přišel na řadu dům

Mladá rodina toužila po trávníku, na kterém by se mohly děti volně pohybovat, a samozřejmě, po pískovišti. To se jednou změní na ozdobný porost pod keříkem muchovníku.

Jedna moudrá věta říká, že malé úkoly neexistují, a toto byl pro nás jeden z nich. Výsledek je funkční a svým obyvatelům přinesl mnoho emocí, navzdory tomu, že dvůr a jeho okolí jsou na první pohled tak klidné a jednoduché.

Jakub Finger, Atelier Partero

Zelená plocha trávníku opticky prodloužila interiér, a když se v létě otevřou francouzská okna obýváku do dvora, vše se propojí do jedné místnosti. A tak trávník hojně využívají i rodiče – lehnout si na lehátko v teplý letní večer je prý na dvoře orientovaném na sever opravdová slast. Věříme.

Přečtěte si také:
Kouzelná zahrada s atmosférou starých časů

A vegetace? Všechny druhy byly pečlivě vybrané tak, aby mohly těšit majitele po celý rok. Důležitou úlohu tu sehrává zejména struktura a textura. A tak tu jsou vysazené okrasné trávy, hosty, hortenzie, popínavá akébie, bambus, buxusové koule a množství jarních cibulovin.

Moderní městská zahrada v nevelkém dvore mezi budovami v Praze

Jednoduché posezení na terase u cihlové zdi splní všechny skromné požadavky rodiny. Architekti ho doplnili zděnou lavičkou s úložným prostorem na hračky či jiné drobnosti. Zdroj: Ateliér Partero, Jaroslav Kvíz

TOP TIP

Při výběru vegetace myslete na barvy, tvary a materiál, které ve svém okolí máte. Rostliny, u nichž sehrává důležitou úlohu právě struktura a textura, dokonale vyniknou na pozadí cihlových zdí.

Moderní městská zahrada v nevelkém dvore mezi budovami v Praze

Malé pískoviště ukryté ve stínu mezi muchovníkem a okrasnými travami využívají ti nejmenší. Až děti vyrostou, pískoviště nahradí nová výsadba. Zdroj: Ateliér Partero, Jaroslav Kvíz

Profil

ZAHRADA

Moderní městská zahrada v Praze

ZAHRADNÍ ARCHITEKTI

Atelier Partero (www.partero.cz)

Připravila: Katarína Paukeje

Text a foto: Atelier Partero, Jaroslav Kvíz

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: celoroční záhrada inspirace městské zahrady Minimalistické řešení moderní zahrady zahradni architektura
Sdílejte článek

Diskuze