Zdroj: istock

Osm největších trendů, které uvidíme v zahradách v roce 2022

18. 01. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Podobně jako v oblasti interiérového designu, stejně tak i při řešení venkovních prostor si můžeme všimnout posunu k multifunkčnosti. Zahrada, patio, balkón či terasa se nově stávají víceúčelovým prostorem, který často zahrnuje i nutnou „domácí venkovní kancelář“, protože mnozí přecházejí na hybridní styl práce nebo pracují často z domu.

Přírodní materiály

Vkusné prvky přírodního charakteru stírají hranice mezi interiérem a exteriérem, což je velmi důležitý faktor moderního bydlení. Designéři předpokládají, že v roce 2022 dojde k prudkému nárůstu popularity keramiky, barevného skla, přírodních textilií a žuly v zahradách a venkovních prostorech. Jsou to materiály, které jsou přírodní, řemeslně zpracované, estetické a praktické zároveň.

Žena relaxuje na lavičce

Zdroj: istock.com

Udržitelnost

Udržitelnost nebyla nikdy důležitější než nyní. Tento fakt jde ruku v ruce s tím, že k novým zahradním trendům se přidávají biodiverzita, naturalistická výsadba a biologické materiály. Cílem je zaměřit se na ochranu planety.

Přečtěte si také:
Kouzelná zahrada s atmosférou starých časů

Pastelové tóny smíchané s ohnivými

Když už mluvíme o náladách, i svěží barevné akcenty umějí vnést energii do prostoru. Podobně jako v interiérových trendech i do zahrady se vyplatí vnést pastelové odstíny, jako jsou růžová, modrá, mátově zelená a světle oranžová. Velmi příjemně působí korálová červená, která je svěží a zároveň prostor zjemňuje.

Příjemná pastelová zahrada

Zdroj: istock.com

Naturalistická výsadba

Klíčem k dobrému zahradnímu designu je správná kombinace měkkých (výsadba) a tvrdých (materiály) terénních úprav. Pokud jde o výsadbu, trendem je kombinace takzvané strukturální výsadby smíšené s měkčí trvalkovou/bylinkovou výsadbou. Vyzkoušejte použití okrasných trav a bylinek v kombinaci s trvalkami a cibulovými květinami. Tak vznikne bohatá struktura a zajímavý vzhled zahrady.

Štěrkové a dřevotřískové chodníky

V rámci nejnovějších zahradních trendů si můžeme všimnout, že pevné chodníky a dlažba ustupují štěrku, dřevní štěpce a jiným přírodním materiálům. Štěrk je propustný a všestranně použitelný materiál, je dobrý jako drenáž a zároveň cenově dostupný. Takovýto chodníček si snadno vyrobíte i sami. Dlažba v předzahrádkách či zahradách není dobrý nápad, protože blokuje odvodnění.

Přečtěte si také:
Nejlepší řešení zpevněných ploch kolem domů a v zahradách

Texturované kameny

Chceme-li zaujmout, použijeme kombinaci broušených nebo jemně strukturovaných vápenců a pískovců a hladkých nebo broušených kamenů. Fantasticky fungují jako lemování částí zahrady nebo záhonů, na které chceme upozornit.

NÁŠ TIP

Wellness v zahradě. V rámci duševní pohody si v zahrádce vytvořte místo na vychutnání chvil ticha. Zahrada by měla být místem klidu, místem, kde najdeme útočiště ve „wellnessové bublině“ a unikneme hektickým dnům.

Ekologické zahradnictví

Domácí pěstitelé si stále více uvědomují důležitost ekologie v zahrádkářství. I proto jsou v exteriérech oblíbené části s přírodní podobou luk s kvetoucími rostlinami plnými barev a textur. Přírodní efekt v zahradě znásobují stříbrné břízy, mišpule a živé ploty.

Přečtěte si také:
Jak si prodloužit krásu zahrady na celý rok

Na obruby a předěly částí můžeme použít biouhlí, které je bohaté na uhlík a je též skvělým zlepšovačem půdy. Ekologický přístup k zahradě zahrnuje péči o zdraví půdy, podporu biodiverzity, zodpovědné využívání zdrojů a vyhýbání se používání chemikálií. I když si osvojíme jen některé z těchto principů, uděláme pro zdraví a udržitelnost zahrady velkou službu.

Ruzné kamení v zahradě

Zdroj: istock.com

Následná výsadba

Zahrady mohou vypadat krásně a zajímavě i mimo hlavní sezónu
jara/léta – vlastně během celého roku. Následná výsadba znamená, že když jedna plodina ukončí svou sezónu, na její místo zasadíme jinou. Vždy se bude na co dívat. Jaké jsou nejlepší rostliny pro následné vysazování?

Na jaře by měla okrasná zahrada patřit jarním cibulovinám a raně kvetoucím rostlinám, jako jsou čemeřice. Ty následně uvolní cestu letním trvalkám. Po nich přijde čas na pozdní květiny, jako jsou sasanky, třapatky a rozchodníkovce. Trávy a vždyzelené mrazuvzdorné rostliny pak vydrží až do jara.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: ekologické zahrady květinové výsadby zahradni architektura zahradní trendy zahradní wellness
Sdílejte článek

Diskuze