Zahrada jako stvořená pro párty

Zahrada jako stvořená pro párty

30. 09. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Majitelé vznikajících zahrad si dnes často přejí řešení a nápady, které by jim rozšířily obytný prostor domu i do exteriéru – s myšlenkou vytvořit si netradiční zahradní obývací pokoj si několik let pohrával i mladý […]

Majitelé vznikajících zahrad si dnes často přejí řešení a nápady, které by jim rozšířily obytný prostor domu i do exteriéru – s myšlenkou vytvořit si netradiční zahradní obývací pokoj si několik let pohrával i mladý anglický pár. Z nápadu nakonec vznikla inspirativní zahrada, kterou vám nyní můžeme představit.

 

Zahradu vytvořili přibližně před třemi lety u malého moderního domu v městečku na severu Anglie. Stejně jako ostatní zahrady, také tato plně respektuje požadavky svých majitelů i danosti a vegetační podmínky lokality, a přitom odráží aktuální trendy v zahradním designu. Její majitelé mají rádi společnost a setkávání s přáteli a rodinou, zároveň milují přírodu, její rozmanitost a proměnlivost. Rádi relaxují venku, pod širým nebem, za teplých letních podvečerů si dokážou celé hodiny vychutnávat pohled na blikotající oheň či alespoň plamínky svíček v lucernách. Zároveň, protože oba pracují v oblasti nábytkového designu, jsou spíše hledači „jiných“ řešení. Také proto jejich zahrada dostala originální podobu – jak celkovou koncepcí, tak i vzhledem v podstatě připomíná obývací pokoj.

Moderní krb a přihrádky na cokoliv
Zahradu, jakoby podsazenou pod úrovní terénu, chrání poměrně vysoká šedá zeď, zjemnělá bíle kvetoucími popínavými rostlinami. Pomocí stejně šedě omítnutých zídek jsou vytvořeny i některé nápadné vyvýšené záhony po obvodu zahrady. Kromě toho, že jsou v nich soustředěny atraktivní výsadby, slouží i jako velmi praktické úložné prostory. Našlo se v nich místo pro všechno potřebné náčiní ke stolování a přípravu jídel, místo na deky, ručníky či polštářky pro hosty, repelenty, svíčky a svícny, také na víno a drobné nářadí sloužící při údržbě zahrady. Prostor tu má vyhrazeno i naštípané dřevo do zahradního krbu. Součástí této elegantní zahrady je totiž i krb s moderním designem, zajímavě včleněný do vysoké šedé zdi, která rozděluje zahradu na dvě části. Protože tři z jeho stěn jsou skleněné, oheň v něm vypadá vskutku efektně.


Vyvýšené záhony

Ve vstupní části této typicky městské zahrady je před krbem vybudována mělká čtvercová vodní nádrž, lemovaná pěknou jednoduchou výsadbou. Kolem nádrže se přechází do druhé části zahrady, oddělené zdí se zabudovaným krbem, která je v těsném kontaktu s domem. Dominuje jí pohodlné moderní zahradní sezení – pohovky a křesla z ratanu, vystlané měkkými matracemi a polštáři, které výborně zapadají do obývacího konceptu zahrady. V celém prostoru tvoří atraktivní kulisu rostliny – běžné i méně známé trvalky a dřeviny, precizně uspořádané podle výšky a soustředěné ve vyvýšených záhonech, stylem i barevně sladěných se zdí ohraničující pozemek. Vyvýšené záhony mají hned několik předností, které se projevily také v této zahradě: maximálně šetří místo (proto jsou vhodné do menších zahrad), zahradní prostor se jimi dá účinně zútulnit a péče o takto vysázené rostliny je mnohem pohodlnější. Zahradní designér zde využil rostliny v odlišných odstínech zelené, střídal různé zajímavé struktury a vyzdvihl celkovou formu některých rostlin (například japonského javoru). Kompozice tak působí na pohled příjemně harmonickým dojmem. Kromě zelené se tu prostřednictvím několika kvetoucích rostlin objevuje též bílá (tato barva je zastoupena i na kůře břízy) a prostor osvěžuje i pár rostlin s modrými květy. Některé z nich přitom přispívají k příjemné atmosféře i svou vůní. Záhony ohraničuje nízký živý plůtek ze vždyzeleného zimostrázu, který se dvakrát ročně tvaruje. Výběr rostlin byl skutečně precizní, a tak se tu v každém období, dokonce i v zimě, objeví něco zajímavého. Trávník tady sice nenajdete (i vzhledem k možnosti prostoru), vůbec tu však nechybí. Velmi dobře ho zastupují půdu pokrývající trvalky, které se střídají s geometricky tvarovanými štěrkovými plochami (majitelé se chtěli pokud možno obejít bez dlažby).

Příjemná barevnost a přirozenost
Nevelká, avšak útulná zahrada je moderně terasovitě tvarovaná a všechno v ní má své místo. Největší část tvoří otevřená, štěrkem vysypaná plocha se zahradním sezením – odehrává se tu veškerý společenský život majitelů, zde se také relaxuje s knihou nebo sklenkou sektu v ruce. Místo se našlo i pro krb, vodní nádrž a zahradní plastiku. I když je tady zastoupených poměrně mnoho prvků, vše je vkusně sladěno a prakticky uspořádáno, takže zahrada nepůsobí přeplněně či chaoticky, a už vůbec ne depresivně, ačkoliv návrh s převahou šedé barvy by mohl tuto obavu vzbudit. Šedá je však v tomto případě jen nenápadným a nerušivým pozadím, které nechává vyniknout zajímavým rostlinám, navíc seskupeným v nápaditých, přirozeně působících kombinacích. Snahou designéra totiž bylo použít barvy, které se v přírodě vyskytují nejčastěji – zelenou, šedou a hnědou, v různých odstínech. Tato barevnost spolu s výběrem materiálů měly zahradu co nejvíce přiblížit přírodě. Také to je nakonec jeden z důvodů, proč se tu majitelé velmi dobře cítí, tráví zde mnoho času a mají hosty, kteří vždy dají přednost jejich „exteriérovému obývacímu pokoji“ před tím interiérovým.

TEXT a FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ. HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: zahrada
Sdílejte článek

Diskuze