Zahrada pro nadšeného astronoma

31. 07. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Lidé mají různé záliby a někdy pro ně udělají téměř cokoli. Třeba jim přizpůsobí svoji zahradu, tak jako to udělal milovník astronomie a geografie.

Užitečné zdi
Jde o netradiční, ale originální řešení malé zahrady vedle městského domu, která je ze dvou stran obehnána zdmi. Ty však v tomto případě rozhodně nejsou na škodu – právě naopak. Jsou na nich umístěny doplňky, které s astronomií úzce souvisejí – kovové mapy vesmíru a světadílů. Přítomnost zdí vyhovuje i stromům, které jsou vysazené a tvarované tak, aby z nich časem vznikly souvislé zelené stěny. Můžeme zde najít břízy, ale i vlhkomilnější japonské vrby. Zdi navíc vytvářejí prostředí vhodné k pěstování choulostivějších rostlin, například tzv. novozélandského lnu (Phormium tenax). A aby toho nebylo málo, na zdech jsou připevněny vodní stěny ze skla nebo kovu (v současnosti velmi trendové). Na jezírko či malý potok je totiž v této zahradě pramálo místa. Vodní stěny šetří prostor, postarají se o zvlhčení vzduchu a zajímavé zvukové efekty. Nevýhodou jsou snad jen vyšší počáteční náklady.

Půvab kovu
Tato zahrada je zajímavá tím, že spojuje klasiku (pestré a druhově rozmanité květinové záhony) s moderními doplňky. Její úprava se samozřejmě nese v duchu záliby jejího majitele – astronomie. Z materiálů zde jednoznačně dominuje kov, který můžeme najít na astronomických pomůckách (glóbech a slunečních hodinách), vodních stěnách a high-tech studánkách. Kov v kombinaci s vodou a barevným světlem vytváří skutečně okouzlující efekty, především ve večerních hodinách.

Země a vesmír
V zahradě je možné najít mnoho prvků, které souvisejí s tématem Země a vesmír. Nepřehlédnutelný je například model zeměkoule, který je složen z černých kamínků stejné velikosti. Právem mu patří dominantní místo v zahradě. Vhodně zvolena je výsadba kulovitých soukvětí okrasného česneku. Dalším zajímavým prvkem je stříbřitošedá barva rostlin, která navozuje dojem mlžného oparu. Zahradu křižuje několik geometricky pravidelných chodníků, které jsou zčásti vysypané štěrkem. Nevelké záhony ohraničují šedé krajnice.

Rostlinný pel-mel
Pokud jde o rostliny, tvůrce této zahrady se rozhodl pro druhovou i tvarovou rozmanitost, která má symbolizovat různorodost typickou pro Zemi i vesmír. Nacházejí se zde i rarity. Mezi ně patří například rostliny, které pozorovatelně reagují na sluneční světlo nebo takové, které rozkvétají v noci.

V záhonech jsou dokonce vysázeny druhy, které dokážou předpovědět počasí – když má pršet, prostě zavřou své květy (měsíček). Trochu tajemnosti do zahrady vnášejí kapradě a orlíčky, aby se nezapomnělo, že i vesmír má svoje záhady. Vysazené rostliny jsou zpravidla dlouhověké, nenáročné na údržbu a zajímavé nejen květy, ale i listy. Majitel nezapomněl ani na trvalky – zvolil druhy s šedými listy. Rostlinnou společnost uzavírají okrasné trávy. Některá místa na záhonech jsou vysypaná pískem, který umocňuje dojem měsíční krajiny.

TEXT a FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ: HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: měsíček mestska zahrada zahrada
Sdílejte článek

Diskuze