Městské zahradničení bez zahrady

25. 05. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Nadpis na první pohled leckoho zarazí. Chceme vás však přesvědčit, že se můžete stát zdatnými pěstiteli, i když žádnou zahradu nemáte. Vzrůstající popularita městského zahradničení, a dokonce i včelaření napovídá, že člověk cítí potřebu blízkosti přírody, ať žije kdekoliv.

Pěstování okrasných a užitkových rostlin se vrací do měst.

Zelené střechy jsou v některých aglomeracích povinné pro novostavby.

Stačí málo a i terasa ve vnitrobloku se může stát místem pro klid a relaxaci. FOTO ISTOCK

Přínos městského zahradničení

Kluci a děvčata, pěstujte rajčata!, chtělo by se parafrázovat známou píseň. Ano, i na balkoně nebo terase ve vnitrobloku lze vypěstovat vlastní, zdravou zeleninu a bylinky do kuchyně, do čaje nebo na bolavou nohu. Na balkon nemusíme chodit jen ozobávat měsíční jahody, ale můžeme tu vytvořit okrasné zelené i bohatě kvetoucí zákoutí. Od jara do podzimu tak můžeme využívat osvěžující zelenou oázu a získáme i další ochranu interiéru před letními vedry i poletujícím prachem, sužujícím obyvatele měst v suchých teplých měsících.

Proti nepříjemným dopadům horkého počasí svou malou zahrádkou nechráníme jen sebe a své obydlí, ale pokud se pro pěstování zeleně rozhodnou i ostatní obyvatelé budovy, například efekt ochlazování fasády se násobí. Současným trendem, a v některých městech dokonce podmínkou pro novostavby, je osazování plochých střech a střešních teras zelení.

Ať již okrasnou v případě zejména administrativních budov, tak okrasnou a užitkovou u obytných domů. Pokud se do ulic a do vnitrobloků měst vrátí stromy a keře a pokud okna a balkony ve větší míře ozdobí truhlíky nejen s muškáty, budeme v boji proti úmornému vedru ve městech opět o krok dál.

Při nedostatku místa je uspořádání plochy ještě důležitější. Pokud potřebujete místo uspořit, pověste truhlíky ven na zábradlí nebo využijte stojany. FOTO ISTOCK

Střechy obytných budov jsou stále častěji využívány pro pěstování rostlin a včelaření.

Zeleň, nejen veřejná, je velkým přínosem pro klima ve městě.

FOTO ISTOCK

Pro co největší užitek

Na velký balkon anebo prostornou terasu lze umístit téměř všechny druhy rostlin. Na prostorné terase se vyjímá olivovník, citronovník anebo durman. Dopřejte jim velký květináč, protože plodící dospělý stromek může dosáhnout dvou až tří metrů. Při nedostatku místa je důležité praktické uspořádání plochy.

Na malé balkony jsou ideální květiny, bylinky a zelenina. Na trhu jsou dostupné i různé odrůdy stromů a keřů v miniaturních podobách, které se vejdou i na malý balkon, například zakrslá meruňka, sloupovitá jabloň anebo okrasná broskvoň. Jižní či západně orientovaný balkon je vhodný pro většinu zeleniny a ovoce, šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule.

Z okrasných rostlin se na slunečním balkoně bude dařit zvonečkům, begoniím, petúniím anebo oblíbeným muškátům. Balkon umístěný na východní či severní stranu je stinný, proto se na něj hodí spíše sezonně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. Jistou výhodu mají majitelé zasklených lodžií, které slouží v podstatě jako zimní zahrada.

Celoročně tu lze pěstovat pokojové rostliny a bylinky, jež nesnesou zimu, ale mají rády letnění venku, a na sezonu zde můžeme umístit jednoletou zeleninu. Městský balkon i terasa nám tak budou přinášet potěšení i užitek, stačí jen málo.

Vysoký záhon Easy growing ušetří zbytečné ohýbání se a šetří také kolena. Má obvodové zavlažování pro bezstarostnou péči a je určený pro mnoho různých druhů zeleniny, bylinek a dalších rostlin. www.hornbach.cz Foto Hornbach

Vysoký záhon Easy growing ušetří zbytečné ohýbání se a šetří také kolena. Má obvodové zavlažování pro bezstarostnou péči a je určený pro mnoho různých druhů zeleniny, bylinek a dalších rostlin. www.hornbach.cz Foto Hornbach

Vhodné bylinky a rostliny na balkon vám doporučí specialista v zahradnictví či hobby marketu. FOTO ISTOCK

Stromy v ulicích, osázené balkony, terasy a střechy brání přehřívání budov.

Rostliny ve městě také účinně zachycují polétavý prach i další exhalace.

Balkony a lodžie panelových domů jsou ideální pro zřízení malé zahrádky.

Pěstování na malém prostoru má svá pravidla, ale je snadné i  pro začátečníky.

Soukromý koutek se zelení je důležitý pro uspěchaného městského člověka. FOTO ISTOCK

FOTO ISTOCK

Rostlinky na balkon

Bylinky na balkon

Bazalka, pažitka, petržel, řeřicha, kopr, libeček, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, estragon, máta, levandule, meduňka…

Zelenina na balkon

Rajčata, ředkvičky, fazole, různé druhy salátů, paprika, lilek, chilli papričky…

Ovoce na balkon

Jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, sloupovitá jabloň, zakrslá meruňka, okrasná broskvoň…

TEXT KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO ISTOCK, HORNBACH
ZDROJ časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: bylinky malé zahrádky Od partnerů okrasné rostliny pestovani bylinek úžitkové rostliny zelenina na balkon
Sdílejte článek

Diskuze