Zdroj: FLERA

Zakládáme zahradu: 13 tipů pro začínající zahrádkáře

23. 04. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Sníte o své první okrasné či jedlé zahrádce? Nepotřebujete na to mnoho. Postačí vám jednoduchý plán, základní nástroje a správně zvolené rostliny.

Zakládání zahrady se může jevit jako velmi náročný úkol, hlavně pokud nemáte se zahrádkařením moc zkušeností. Pokud se však nenecháte odradit prvotní nejistotou, trpělivost a odhodlání vám brzy přinesou vytouženou odměnu. Čerstvý vzduch, neustálý pohyb, všechna ta krása kolem, omamná vůně a relax, to vše za tu námahu určitě stojí. Hlavně nemějte obavy, že něco zkazíte. Vaše zahrada vám všechny chyby odpustí. Nejlepším způsobem, jak nějaké zkušenosti získat, je jednoduše začít. S našimi tipy pro začátečníky to zvládnete levou zadní.

Přečtěte si také:
Tyto rostliny v zahradě nevysazujte, chováte-li psa

1. Slunce a stín

Dříve, než začnete s plánováním, najděte si čas a poznejte možnosti na svém pozemku. Projděte se po parcele s notesem v ruce a udělejte hrubý náčrt. Do svého zahradního plánu zaznačte orientaci pozemku (světové strany) i to, ve kterých částech je během dne nejvíc slunce a které jsou, naopak, stále zastíněné.

Lavička v zahradě

Zdroj: FLERA

Zahrádku rozdělte na slunečnou, stinnou a polostinnou stranu. Díky plánování můžete dát každé rostlině přesně to, co má ráda.

2. Test půdy

Pokračujte rozborem půdy. Jednoduchý test ukáže, zda je půda neutrální, alkalická nebo kyselá. Podle toho přizpůsobíte výběr rostlin nebo naopak způsob hnojení. Takovýto pH test se dá zakoupit v některých zahradních centrech, hobby marketech nebo přes internet. Stupnice má 14 bodů. Číslo 7 je pomyslný střed a znamená neutrální reakci. Všechno, co je pod 7, je kyselá reakce, a nad 7 alkalická. Naštěstí většině rostlin nedělá problém mírná odchylka od neutrálu.

Test půdy

Zdroj: istock

3. Poznávejte svou zahradu

Napište si, které existující rostliny, dřeviny a jiné prvky (například ploty nebo cesty) si chcete ponechat a které je potřebné vyměnit nebo odstranit. Zkuste se chvíli jen tak „motat po zahradě“. Nebojte se snít a sledujte, zda vám přijdou na mysl nějaké kreativní nápady. Poznávejte zahradu z různých koutů a úhlů a sledujte jednotlivé výhledy, které se vám otevírají. Které z nich chcete zachovat a které naopak skrýt?

okrasní zahrada

Zdroj: Studio TOOP

4. Inspirujte se

Prohlédněte a odložte si fotografie zahrad, které se vám líbí – z časopisů, knih, internetu, nebo se jděte podívat ke známým, jak si zahradu upravili oni. Stejně tak doporučujeme navštívit např. Dny otevřených zahrad (www.otvorenezahrady.sk) nebo Víkend otevřených parků a zahrad (www.vopz.sk) a nechat se inspirovat samotnou přírodou.

Přečtěte si také:
Romantická venkovská zahrada, kterou si majitelka navrhla sama
zahradní posezení

Zdroj: HGTV

5. Vyberte si svůj styl

Lákají vás svěží zákoutí plná květin, nebo moderní a strohý exteriér? Jakmile si pojmenujete svůj styl, udělejte si chvilku čas a zaznamenejte si aktivity a funkce, které by měla vaše zahrada nabízet. Pokud máte děti, zřejmě budete potřebovat hodně volného prostoru na běhání. Nebo možná sníte o odpočinku uprostřed velké květinové louky – ať je to cokoli, zapište si to. Stejně jako interiér, i vaše zahrada by měla odrážet váš osobní vkus a vaši osobnost.

Moderní zahrada

Zdroj: Richard Risner

Žádný začátečník by si neměl hned při startu stanovit příliš vysoké cíle. Začněte raději pomalu a postupně, abyste hned první sezónu neztratili vášeň a chuť. S rostoucími zkušenostmi se potom můžete každoročně pouštět do větších a náročnějších projektů. 

6. Začněte pomalu

Snít je jedna věc, ale když přijde na okopávání a zalévání, je dobré zůstat nohama pevně na zemi. I zde totiž platí, že čím větší zahrada, tím víc práce kolem ní vás čeká. Toužíte po dlouhých zeleninových záhonech? Vysaďte si na začátek jeden vyvýšený záhon. Později můžete jejich počet znásobit. Totéž platí i pro nákup rostlin. Je snadné nechat se zlákat bohatým sortimentem v zahradním centru a přijít domů s plnou dodávkou. Pamatujte, že výsadba vyžaduje čas – proto kupujte jen to, co stihnete do dalšího dne či dvou zasadit do půdy.

Květinářství

Zdroj: istock

7. Udělejte si plán

Ať už máte velký sad, nebo len minizahrádku, klíčové je mít plán. Pokud nevíte, které rostliny chcete ve své zahradě mít, jděte do zahradního centra a prohlédněte si nabídku, aniž byste něco kupovali. Všímejte si informací o jednotlivých odrůdách na štítcích – hlavně dobu výsadby, dobu kvetení, do jaké výšky narostou i to, kolik vyžadují vláhy a slunce. Všechno si zapište a rostlinky si vyfoťte. Doma zkuste vytvořit na papíře mapu rostlin, které zakreslíte do plánku své zahrádky na místo, které by bylo pro ně vyhovující.

Přečtěte si také:
Jedlé květy: Zahrada ke snědení
Plánování

Zdroj: istock

Pro neustále pestrou zahradu kombinujte rostliny, které kvetou v různých obdobích během roku.

8. Správné nářadí

Žádná zahrada se neobejde bez rýče a rycích vidlí. Na nakládání zeminy a dalších materiálů budete potřebovat lopatu, na přehazování kompostu jsou vhodné kompostové vidle; na pletí, okopávání a kypření půdy zase motyčka. Mezi základní výbavu patří i zahradnické nůžky, kbelík, kolečko a samozřejmě dobré zahradní rukavice. U základního nářadí dbejte na kvalitu a nešetřete – mělo by vám nejen padnout do ruky, ale i vydržet mnoho sezón.

Nářadí v zahradě

Zdroj: The posh Shed Company

9. Střídejte trvalky a letničky

Častou chybou nováčků je vysadit najednou příliš mnoho letniček, čímž sice vznikne krásná zahrada, ale za jediný rok doslova odumře. Kombinace trvalek s letničkami vám zabezpečí celoročně krásnou a barevně proměnlivou zahradu. Pro nenáročné a rychle rostoucí trvalky byste měli na záhonu vydělit největší část. Letničky je potřebné na jaře každoročně vysazovat. Jsou však vhodným doplňkem k trvalkám, protože dokážou rychle zaplnit prázdná místa v záhoně.

Zahrada se záhonem

Zdroj: New Eco Landscapes

Pokud chcete, aby květinový záhon působil harmonicky, promyslete si jeho skladbu předem. Velmi příjemné na pohled jsou kombinace příbuzných barev a odstínů.

10. Kombinujte semena a sazeničky

Vysadit celou zahradu ze semen může sice ušetřit peníze, ale může to být i neuvěřitelně frustrující. Na druhé straně nákup hotových sazenic je nejen drahý, ale může také omezit výběr toho, co chcete pěstovat. Nejlepší možností je obvykle kombinace obou uvedených způsobů. Opatřete si předpěstované sazenice v místním zahradním centru a zároveň začněte sít ze zakoupených semen.

Děti v zahradě

Zdroj: BLUMFELDT

11. Opakujte, opakujte, opakujte

Jedním ze skvělých způsobů, jak dát své zahradě profesionálně navržený vzhled, je opakovat stejné rostliny na různých místech kolem domu. Vyhýbejte se bohaté sbírce typu „od každého něco“, protože taková zahrada obvykle vypadá neuspořádaně. Dokonce i v divoké anglické zahradě vypadají rostliny nejlépe, když se opakují nebo se pěstují ve skupinách.

Moderní zahrada

Zdroj: B.JANE GARDENS

Totéž platí pro zpevněné plochy, zídky či zahradní nábytek: okolí vašeho domu bude vypadat jednotně, pokud se všude budou opakovat stejné materiály.

12. Pěstujte, co máte rádi

Možná to zní úplně jednoduše, ale i ti nejzkušenější zahrádkáři jako by na to občas zapomínali. Proč pěstovat dýni, když to není vaše oblíbená zelenina? Nemusíte se obtěžovat pěstováním fazole a cukety, pokud ji nemáte jak zužitkovat. Namísto toho věnujte v zahradě prostor sladkému hrachu a jahodám, oblíbenému salátu nebo nenáročným bylinkám.

Přečtěte si také:
I vaše zahrada muže smysluplně hospodařit s vodou
zeleninová zahrada

Zdroj: istock

Péče o trávník vám zabere nejvíc času. Založte si raději květinovou louku, která se nemusí tak často sekat, je odolnější proti teplu a suchu a navíc nevyžaduje žádné hnojení ani postřik.

13. Vzdělávejte se

Místní kurzy a workshopy jsou úžasný způsob, jak se dozvědět o trendech v pěstování a spojit se s ostatními zahradníky ve vaší komunitě. Určitě nějaké navštivte! Možná se vám bude na začátku zdát, že je na vás těch informací příliš mnoho, ale netrapte se tím. Učte se a zkoušejte nové věci hezky po malých krocích, sezónu za sezónou. Na pěstování je krásné to, že vždy máte možnost další rok všechno úplně předělat.

Práce v zahradě

Zdroj: istock

Šikovné nářadí

Víte, bez čeho se neobejde žádný zahrádkář?

Rukavice vyberte si pár, ve kterém se vám bude pohodlně pracovat a bude vás chránit i před trny.

Lopata a rýč – lopata je jedním z nejuniverzálnějších zahradních nářadí. Rýč špičatý oceníte při práci s kamenitou nebo jílovitou půdou, hranatý rýč je vhodný na vykopávání dřevin, provzdušňování půdy nebo zarovnávání záhonů. Rýč sakovák zase na hloubení užších jam, výkopů, drenážních kanálů apod.

Vypichovač plevele a vypichovač na sazení – pomocí těchto nástrojů vyhloubíte jámy na výsadbu a vytrhnete plevel u kořene.

Motyka – postaráte se jí o okrasné i užitkové záhony, na jaře ji využijete při sazení a vysazování, během léta při pletí záhonů a na podzim při sběru úrody a přípravě půdy na zimu.

Dlouhá zahradní hadice a rozprašovací hlavice hadici vyberte dostatečně dlouhou, abyste se pohodlně dostali do každé z hlavních částí zahrady.

Zahradní nůžky ostříháte jimi keře, trvalky, vinnou révu i větvičky stromů. Se silnými větvemi keřů a stromů si poradí nůžky na silné větve. Při jarním prořezávání ovocných stromů oceníte pomoc ruční pilky.

Hrábě – klasické železné hrábě využijete hlavně na urovnávání a přípravu půdy před vysazováním. Na hrabání listí je nejlepší použít k tomu určené hrábě na listí – kovové nebo plastové.

Přečtěte si také:
Venkovská zahrada plná krásy a užitku

Nenáročné rostliny

Než získáte jisté zkušenosti, je lepší vyzkoušet si na pěstování některé méně náročné druhy. Takové najdete mezi okrasnými i užitkovými rostlinami.

Letničky je možné zakoupit v zahradnictvích na jaře i začátkem léta. Pokud nechcete kupovat drahé sazeničky, předpěstujte si je ze semen. Je však potřebné začít s dostatečným předstihem. Začněte letničkami, které se sejí přímo na záhon. Patří k nim například aksamitníky, černuchy, hledíky nebo slaměnky. Ke vděčným a krásným letničkám s léčivými účinky patří kapucínka a měsíček lékařský.

Bylinky jsou na začátek výborným materiálem. Většina z nich je vytrvalá, takže vám budou dělat radost i v dalších letech. Umístěte je na slunné místo a co nejblíž ke kuchyni. Mezi nejméně náročné druhy patří levandule, šalvěj, meduňka, máta, oregano a tymián.

Zelenina z vlastní zahrádky chutná vždy lépe než kupovaná. Vyberte jí slunné místo s dobrou a hlubokou půdou. Jelikož je náročnější na živiny, neuškodí jí trocha kompostu nebo některá hnojiva určená na zeleninu. Hnojení nepotřebuje hrách a fazole. Další nenáročná zelenina je mrkev, červená řepa, petržel nebo cibule. Oblíbená jsou i rajčata, nezapomeňte jim však připravit i pevnou oporu. Kopr roste téměř kdekoli. Dobře se pěstuje i dýně a cuketa, z listové zeleniny vyzkoušejte na začátek salát (ledový nebo kadeřavý) a špenát.

Z ovoce jsou nejméně náročné keřové odrůdy jako červený rybíz, josta (kříženec černého rybízu a angreštu), ostružiny a maliny. Mezi stromy jsou vhodné třeště, které rychle rostou, krásně kvetou a brzy dozrávají.

Text: Katarína Paukeje

Foto: istock.com, B.JANE GARDENS, BLUMFELDT, New Eco Landscapes, The posh Shed Company, Richard Risner, HGTV, Studio TOOP, FLERA

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: okrasná zahrada plánování zahrady zahradni architektura zahradní trendy
Sdílejte článek

Diskuze