Recepty pro hebké ruce
O ruce můžete pečovat domácími bylinkovými oleji, krémy a mastmi. Jejich výroba je snadná a kvalita zaručená. Připravíte je z léčivých a aromatických rostlin, které jste v létě nasbírali na zahradě a usušili. Anebo je můžete zakoupit […]
O ruce můžete pečovat domácími bylinkovými oleji, krémy a mastmi. Jejich výroba je snadná a kvalita zaručená. Připravíte je z léčivých a aromatických rostlin, které jste v létě nasbírali na zahradě a usušili. Anebo je můžete zakoupit v lékárně či bylinářství.
Měsíčková mast z rostlinných másel
Pokud si přejete klasickou měsíčkovou mast, ale nechcete používat sádlo, připravte si ji z rostlinných tuků, které mají při pokojové teplotě tuhou konzistenci. Na výrobu zvolte například kokosový olej, který lze pořídit i bez typické vůně, pokud vám není příjemná. Výtečné je také kakaové nebo bambucké máslo, dá se zakoupit jako mast nebo hrudky. Díky velmi tuhé konzistenci ho můžete kombinovat i s tekutými rostlinnými oleji v poměru dva ku jedné. Podobně jako bambucké můžete využít i kakaové máslo. Postupujte stejně jako při přípravě masti ze sádla. Olej přidejte do tekutého rostlinného másla a důkladně rozmíchejte. Můžete použít i bylinný olejový macerát a účinky tak ještě prohloubit.
Ochranný růžový krém
Růže působí protizánětlivě, rostlinné máslo kůži promastí, olivový olej a včelí vosk vytvoří ochrannou vrstvu.
POSTUP: Šálek bambuckého nebo kakaového másla rozehřejte spolu se lžičkou strouhaného včelího vosku. Vhoďte hrst sušených okvětních plátků růže, nejlépe stolisté, svraskalé, damašské či plané a mírně zahřívejte alespoň hodinu. Přidejte půl šálku olivového oleje, a ještě chvíli zahřívejte. Můžete použít rovněž bylinný macerát. Přeceďte, přidejte lžičku rostlinného glycerinu, pár kapek levandulové silice, dobře zamíchejte a nechejte vychladnout.
Výživný hydratační bylinkový krém
POSTUP: Ve vodní lázni rozehřejte padesát gramů včelího vosku a padesát gramů lanolinu. Přidejte 200 mililitrů mandlového oleje, 150 mililitrů vody a padesát mililitrů rostlinného glycerinu. Vmíchejte směs čerstvých či sušených bylinek v takovém množství, aby byly zcela ponořeny. Můžete použít osvěžující a prokrvující listy rozmarýnu, tymiánu či máty, hojivé květy levandule a heřmánku, voňavé a pečující listy vonných pelargonií či aloisie. Vše zahřívejte nejméně hodinu, poté přeceďte. Pro důkladnější maceraci bylin můžete krém nechat vychladnout a druhý den opět rozehřát. Nakonec směs přeceďte.
Lehký hydratační bylinkový krém
POSTUP: 150 gramů emulgačního vosku rozpusťte ve vodní lázni, přidejte osmdesát mililitrů vody, padesát mililitrů rostlinného glycerinu a dvacet mililitrů olivového skvalenu. Vmíchejte směs bylinek a postupujte stejně, jako u předchozího receptu.
Pečující květová mast na nehtová lůžka a záděry
POSTUP: Ve vodní lázni rozpusťte sto gramů bambuckého nebo kakaového másla, 25 gramů včelího vosku a 25 ml šípkového oleje. Vmíchejte lžíci sušených měsíčkových nebo heřmánkových květů a macerujte nejméně hodinu. Poté přeceďte.
Balzám na popraskanou kůži s plicníkem
POSTUP: Hrst sušené natě plicníku vložte do sklenice a zalijte rostlinným olejem, můžete použít například směs výživného sezamového, mandlového či meruňkového oleje s dražším pupalkovým či brutnákovým, které hojí ekzémy a suchou kůži. Sklenici zavíčkujte, vložte do vodní lázně, kterou hodinu udržujte v mírném varu. Poté nechejte dva dny stát na temném místě, nakonec a přeceďte. Výsledný macerát opět zahřejte a vmíchejte rozpuštěný včelí vosk v poměru čtyři ku jedné.
Olej pro suché ruce
Příprava olejového macerátu je ta nejjednodušší, obejdete bez zahřívání a odměřování. Do pokožky umytých, ještě mírně vlhkých rukou se však i samotný olej velmi dobře vstřebává, můžete ho tedy používat místo krému. Pro suché ruce vyberte oleje hutnější – například sezamový, konopný, slunečnicový, meruňkový. Pro hydrataci a snazší vstřebávání se hodí oleje lehčí – například brusnicový, makový, mokřadkový, lískový, olej z vinných či malinových jader. Ochranné a zvláčňující účinky má olej olivový – můžete ho přimíchat z ostatním druhům, bude do jisté míry působit i jako konzervační činidlo.
POSTUP: Do čtvrt litru oleje přidejte nejméně tři lžíce sušené, podrcené bylinky – neobsahují vodu, která může snížit trvanlivost výrobku. Směs nechejte nejméně dva týdny stát, tedy macerovat, při pokojové teplotě, a přitom ji občas protřepte. Nakonec přeceďte a uchovávejte v temnu. Bylinky můžete použít různé, stejně jako u mastí. Podráždění klidní a hojí příjemně vonící květy levandule, hojivé a protizánětlivé jsou i květenství měsíčku, sedmikrásky, heřmánku, květy růže a listy jitrocele. Bylinky jako je máta, tymián, dobromysl, rozmarýn či saturejka jsou protizánětlivé a zároveň prokrvující, mohou ulevit namoženým svalům a kloubům rukou.
Bylinkový krém s macerátem
Máte připravený bylinkovo-olejový macerát? Můžete ho používat samostatně, ale také ho využít jako prvotřídní ingredienci k výrobě domácího krému.
POSTUP: Ve vodní lázni roztavte deset mililitrů emulgačního a pět mililitrů včelího vosku. Poté vmíchejte šedesát mililitrů olejového macerátu, a nakonec třicet mililitrů minerální vody bez bublinek. Krém nechejte ztuhnout, cedit již nemusíte. Uchovávejte ho v chladničce a spotřebujte do měsíce.
Solný peeling
Pleť rukou si zaslouží odstranění odumřelých buněk. Peeling ji zjemní a skvěle připraví na aplikaci oleje nebo krému. Do šálku hrubší soli vmíchejte čtvrt šálku bylinkového olejového macerátu. Použít můžete rovněž samotný olej a přidat najemno nadrcenou bylinku.
Ovesná maska
Dáváte si občas masku na obličej? Ve stejné době ji můžete dopřát i rukám. Masku, která kůži zvláční a vyčistí připravíte takto:
POSTUP: Třicet mililitrů pomletých ovesných vloček smíchejte s patnácti mililitry silného nálevu z měsíčku, levandule nebo směsi obou květin, přidejte pět mililitrů rostlinného oleje, stejné množství glycerínu a šťávy z citrónu. Po smíchání by měla vzniknout pasta příjemné konzistence, kterou na ruce nanesete. Nechejte působit alespoň čtvrt hodiny, opláchněte a ruce ošetřete krémem nebo olejem.
Posilující lázeň pro nehty
Nehty posílí křemík, obsažený například v nati přesličky rolní, nebo v semenech kopru. Připravte si z nich silný odvar – vložte lžíci do šálku studené vody, pomalu přiveďte k varu, povařte pár minut a nechejte vychladnout. Pak teprve přeceďte. Odvar můžete uchovávat pár dní v ledničce. Po koupeli prstů v posilující lázni můžete okolí nehtů ještě promazat na zinek bohatým dýňovým olejem. Má sice tmavou barvu, stačí však kapka, která kůži nezabarví.
Tipy
• Do veškerých domácích krémů, mastí, balzámů a macerátů můžete přidat pár kapek oblíbeného éterického oleje. Podle druhu ještě posílí hojivé nebo čisticí účinky, zvýrazní vůni a také prodlouží trvanlivost výrobků. Přesto je raději uchovávejte v chladničce a ty, které obsahují vodu, spotřebujte do měsíce.
• Pro výrobu domácí kosmetiky si vybírejte pouze kvalitní, za studena lisované rostlinné oleje.
• Ruce zbytečně nevysušujte nekvalitními mýdly a už vůbec ne čistícími prostředky.
Viola Martinková, foto Shutterstock