Rozkvést může téměř vše aneb Jak na upcyklované květináče?
Druhý život, svěže zelený a kvetoucí, můžete darovat rozličným předmětům, které již dosloužily. Je to úsporné i ekologické, hravé a tvořivé. Probuďte svoji nápaditost a vytvořte si originální zahradní doplňky dle svého citu, vtipu a […]
Druhý život, svěže zelený a kvetoucí, můžete darovat rozličným předmětům, které již dosloužily. Je to úsporné i ekologické, hravé a tvořivé. Probuďte svoji nápaditost a vytvořte si originální zahradní doplňky dle svého citu, vtipu a vkusu. Přinášíme malou inspiraci…
S pneumatikou obezřetně
Jedni mají automobilové „gumy” za nápaditý a šikovný zahradní doplněk, druzí za nevkusné strašidlo. Jejich tvar připomíná obří květináč nebo vyvýšený záhon, který často nahrazují. Ale pozor, i když se názory na uvolňování toxických látek do okolí různí, s jistotou je za bezpečné považovat nelze – třebaže jedovatosti neblaze proslulých starých železničních pražců nedosahují. Pokud chcete nepotřebné pneumatiky využít, nepokládejte je raději na půdu a nepěstujte v nich rostliny určené k jídlu. Zavěšené na zdi pod přístřeškem půdu nezamoří, a ještě mohou stylově připomínat záchranný druh.
Znovuzrozené nádobí
Konvička, která dosloužila, otlučená, s dírou ve dně – asi tak by mohla vypadat ideální adeptka na originální květináč. A pokud drenážní otvor postrádá, měli byste vytvořit buď jeden větší, nebo několik menších. Přebytečná voda musí odtékat – poté můžete do bývalého čajníku vysadit i nenáročné suchomilné netřesky, jen jim dopřejte propustný, písčitý substrát. Nádobí můžete zkrášlit i nátěrem, volte však zdravotně nezávadné barvy.
Střevíčky pro vílu
Staré lodičky naplněné zeminou možná vydrží jen jednu sezónu zahradních plesů, ale rozhodně pobaví. Zvláště pokud je vystavíte na místo, na kterém patřičně vyniknou. Do podrážky vyvrtejte dírky, aby se rostliny po dešti neutopily. A vysaďte drobné a nenáročné druhy – v propustném substrátu to mohou být opět vděčné sukulenty. Pokud byste zvolili rostliny náročnější na vodu, budete muset botky pečlivě zalévat…a tím dříve se rozpadnou.
Odložená kabelka
Jako by zůstala venku zapomenutá tak dlouho, až se zazelenala a rozkvetla… Vzhledem k tomu, že nejlépe vypadá zavěšená na stromě, jsou v ní příhodně vysazeny květiny, kterým polostín nevadí: krásně kvetoucí lobelky a vděčný popínavý břečťan, který kabelku propojí s okolím. A jak zajistit, aby se rostlinám dařilo? Ve dně kabely vytvořte drobné otvory a její spodní polovinu vyplňte lehkou drenáží – nejlépe perlitem, který zadržuje vodu, umožní kořenům dýchat, a přitom je lehký. Pokud zaléváte s citem, drenáž může přemokření a uhnití kořenů zabránit, i když dno neproděravíte, ale jakmile déletrvající vydatný déšť kabelu naplní vodou, žádná drenáž již nepomůže.
Roztomilé pet-lahve
Lákají k využití, například k vodorovnému zavěšení, ale obvykle nevyhlížejí nijak oslnivě. Ovšem když zapojíte tvořivost, mohou prokouknout zcela nečekaně… Ve dnu byste opět měli vytvořit malé drenážní otvůrky a nevšední květináče buď posadit na podmisku, nebo nechat vodu volně odtékat. U nádob, do kterých nebude pršet, se obejdete i bez perforovaného dna, pokud na něj nasypete vrstvu drenáže a nebudete rostliny přelévat.
Kvetoucí konev
Proděravěla vám zahradní konev? Taková se už na zalévání věru nehodí. Ale pokud má menší rozměry a pěkný design, může se proměnit ve vskutku stylový květináč. Pro běžné květiny bývá příliš vysoká, dno však můžete zvýšit třeba kameny, které alespoň zajistí dobrou stabilitu, a propustný substrát nasypat až do horní poloviny.
Botanická výlevka
Zahrady občas zdobí i vyřazené toalety nebo moderní umyvadla, jejich estetiku ale málokdo ocení. To výlevky staršího stylu se těší větší oblibě a k zavěšení na zeď bývají jako stvořené. Natřít je můžete dle libosti, zatímco milovníci vintage stylu je nechají spokojeně reznout. Odtokový otvor překryjte sítkem, aby z něj nevypadával substrát. Pokud se rozhodnete využít objemnost nádoby, můžete dovnitř vysadit i mohutnější popínavé rostliny, které zkrášlí celou zeď.
Vděčná plechovka
Plechovky patří mezi oblíbené pěstební nádoby, a když je opatříte nátěrem, budou vám dělat samou radost. Voda musí odtékat, dno však hřebíkem proděravíte snadno, a zrovna tak lehce vytvoříte otvory při horním okraji. Díky nim můžete plechovku zavěsit raz dva. A jaké stanoviště zvolit? Ideálně v polostínu. Na místě, kam v létě praží slunce, se snadno rozpálí – a takové podmínky vydrží pouze sukulenty a teplomilné bylinky.
Pro šikovné ruce
Umíte šít a baví vás tvoření z textilu? Pak si můžete vytvořit pěstební nádoby třeba ze starého koberce. Hlavní výhoda? Ušijete si velikosti a tvary přesně podle potřeby – nebo vykouzlíte třeba i celý závěsný kapsář! Většina textilií propouští vodu, proto se nemusíte bát přemokření substrátu. Trvanlivost pak závisí na typu materiálu.
Zakletý kredenc
Co s vyřazeným kredencem? Než by skončil na skládce, může dožít na zahradě. Ve srážkovém stínu u zdi se bude zelenat a kvést ještě pěkných pár let. Poslouží jako nevšední romantická dekorace, zastřeší menší originální nádoby, nebo nechá rostliny spokojeně růst přímo ve svých šuplících.
Upcyklované květináče na jedlé rostliny? Jen výjimečně
Nejen do pneumatiky, ale ani do kabelky nebo do boty nepatří žádné rostliny, které byste posléze konzumovali. A raději ani do plastové lahve, ačkoli sloužila k přechovávání nápojů. Opakované používání, zvláště při vystavování slunci, už se nedoporučuje, a mikroplasty se z PET lahve bohužel uvolňují. Zato v bývalém kuchyňském nádobí, tam můžete klidně pěstovat i bylinky, zvláště pokud máme na mysli nádoby kovové, keramické nebo smaltované, ze kterých se nesloupává kupříkladu vrstva teflonu. Bezpečné by měly být i plechovky, pokud v nich nezůstanou zbytky barev. U textilií záleží na složení. Pokud však chcete naprostou jistotu zdravotní nezávadnosti, používejte upcyklované květináče jen pro okrasné účely a pro pěstování jedlých rostlin volte spolehlivou terakotu, čili nádoby z pálené hlíny.
Viola Martinková
foto Shutterstock